Web Analytics

Квартира Шевельова у Харкові стала резиденцією для митців: перший — Андрухович

Літературний музей презентував другу творчу резиденцію — у помешканні мовознавця Юрія Шевельова в середмісті Харкова. Першу резиденцію відкрили минулоріч у будинку «Слово».

Нову творчу резиденцію облаштували в меморіальній квартирі Юрія Шевельова на вулиці Римарській, де він мешкав, розповіли у Харківському літературному музеї.

Квартиру №46 відреставрували, і відтепер вона прийматиме письменників, поетів, публіцистів — учасників проєкту «Харківська літературна резиденція». Митці матимуть змогу мешкати в Харкові та працювати над своїми творами, а водночас — знайомитися з містом, його історією і культурою.

Фото: Харківський літературний музей

Першим резидентом стане український письменник Юрій Андрухович. Каже, що спробує «почути деякі голоси з минулого».

«Текст, який я маю на середину літа завершити, є частиною складнішого проєкту, в якому задіяні різні митці. Ініціатором є художник Микита Кадан. Йдеться про багатоаспектний проєкт, в якому певну роль буде відігравати фіктивна, вигадана радіопередача з 1931 року, яка звучить звідси, з Харкова», — розповів Андрухович на пресконференції 21 травня.

Письменник проведе у квартирі Шевельова 10 днів.

«З усіх разів я не був у Харкові довше трьох днів. І ця нагода дозволяє цю ситуацію виправити, я пробуду тут 10 днів, до кінця місяця, і уже починаю жалкувати, тому що резиденція буде давати змогу провести тут і місяць, і довше», — сказав Андрухович.

«Це такий надзвичайно зворушливий момент — провести певну кількість днів і ночей у стінах, де для цієї людини це був рідний дім», — додав він. 

Юрій Андрухович. Фото: Facebook/Andruhovych

Співзасновник проєкту резиденції, письменник і музикант Сергій Жадан вважає, що відкриття нового простору сприятиме налагодженню зв'язків, а розмови навколо постаті Юрія Шевельова нарешті позбудуться політичного забарвлення.

«Добре, що є квартира, добре, що повертається ім'я Шевельова, що воно побутує, що воно перестає бути певним екзотичним подразником, який має передусім політичний контекст. Мені здається, що це дуже важливо, коли ми справді будемо говорити не лише в контексті скандалів, пов'язаних з дошкою, а, дійсно, про видатну постать, яка є одним з маркерів нашого міста, брендів нашого міста», — заявив Жадан.

Відкриття резиденції, на його думку, надає можливість вести діалог.

«Це для нас можливість вести діалог і запрошувати людей, яких ми любимо, які для нас дуже важливі, людей, для яких, я дуже сподіваюся, важливий Харків», — пояснив Сергій Жадан.

Співзасновник проєкту, видавець Олександр Савчук каже: завдяки відкриттю резиденції Юрій Шевельов «повертається додому».

«Ще один свідок страшного ХХ століття починає говорити у повний голос через свої спогади, публіцистику та наукові праці», — зазначив Савчук.

Керівниця проєкту Тетяна Пилипчук вважає, що зберігання пам'яті про Шевельова є викликом для харківської громади через його «складну біографію» (мовознавцю закидали співробітництво з німецькою окупаційною адміністрацією за часів Другої світової війни — ред.).

«Ця квартира — це такий акцент у цій історії, ми витягнули на поверхню те, що довгий час хотіли забути... Вже все, ці люди в ефірі. Нам вже не потрібно доводити їх право говорити. А далі, очевидно, починається складніша історія, тому що музей — це про пам'ять, це не тільки про спільну пам'ять, а про те, чи ми готові прийняти цю пам'ять... Наскільки ми готові приймати такі біографії, такі складні життєписи», — пояснює Пилипчук.

«Це людина, яка хоче не втратити свою ідентичність, реалізуватися, не втратити себе і свої принципи і змушена якось вижити у цих тоталітарних режимах. І те, як ми приймаємо цей складний життєпис, демонструє те, в якій ціннісній системі ми перебуваємо», — додає вона.

Протягом 2021 року у квартирі Юрія Шевельова мешкатимуть берлінський музикант Юрій Гуржи та британський режисер Джонатан Бен-Шауль. Гуржи планує створити спільно із Сергієм Жаданом музичний альбом на тексти футуристів ХХ століття, а Бен-Шауль зосередиться на біографії і творчості Миколи Хвильового, контексті українських 1920-х років для майбутньої вистави.


«Харківська літературна резиденція» — проєкт Харківського літмузею на підтримку письменників, просування Харкова і його культури в Україні та світі.

Юрій Шевельов народився у 1908 році в Харкові, помер у 2002-му в Нью-Йорку (США). Відомий як славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик. Професор Гарвардського і Колумбійського університетів. Іноземний член Національної академії наук України (1991), член Американської лінгвістичної спільноти, Польського інституту мистецтв і науки в США, почесний доктор Альбертського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Автор 17 книг і наукових робіт.

У Харкові намагалися увічнити пам'ять Шевельова, встановивши меморіальну дошку. Міськрада спочатку надала дозвіл, а потім скасувала його — коли громадська організація «Антифашистський комітет Харківщини» звинуватила вченого у співробітництві з німецькою окупаційною адміністрацією в Харкові у 1941-1943 роках. Пам'ятну дошку розбили невідомі.

Фото на головній: «5 канал»