Web Analytics

У Харкові відкрили метросадок: як проходять заняття в підземці

Понад 400 дітей 5-6 років з січня відвідують дитячий садок у харківському метро. У приміщеннях метрошколи на п'яти станціях підземки сформували 41 групу з дітей старшого дошкільного віку. Заняття проходять вихідними раз на тиждень.

Ігри, вірші, гімнастика

Харків'янка Валентина Бавикіна втретє привела на заняття в метро молодшого сина Дмитра. До сьогодні пресі не показували роботу дошкільних груп в підземці — від початку січня діти знайомилися з вихователями та звикали до умов навчання. 

«Я маю змогу працювати тільки тоді, коли моя дитина відвідує якийсь гурток. Ми ходимо на різні гуртки, займаємося спортом, — говорить Валентина. — Як батьки ми тепер знаємо, як рухатися до школи. Це спілкування дітей, вони звикають до школи, до всього. Звісно, недостатньо [одного разу на тиждень], хотілося б більше, але, самі розумієте, яке становище у нас зараз в країні. Дякуємо і за це».

З дітьми займаються вихователі 17 закладів дошкільної освіти. Завідувачка одного з дитсадків Холодногірського району Вікторія Лепехіна — вихователька у метросадку. Про роботу груп у підземці вона повідомляла батькам дітей телефоном та через соцмережі.

«У нас у районі 22 дитсадки. Ми набрали дві групи. Зараз заняття відвідують 37 дітей. Проводимо три повноцінних заняття по 30 хвилин, із цікавими і активними перервами, де діти можуть порухатися, вивчити віршик, погратися. Вони роблять гімнастику, співають пісні. Тут добра вентиляція, тепло і зручно», — говорить Вікторія. 

Дитсадок у метро працює у дві зміни:

  • з 10:00 до 12:00;
  • з 13:00 до 15:00.

Діти займаються у класах метрошколи на п'яти станціях метро: 

  • «Університет»
  • «Перемога»
  • «Метробудівників»
  • «Тракторний завод»
  • «Академіка Павлова»

Вікторія каже, що вихователі намагаються щоразу готувати цікаву програму для дітей. До неї входять, наприклад, екскурсії приміщеннями метросадочка.

Тему 20 січня приурочили до Дня соборності України, що відзначається 22 січня. В ігровій формі дітям розповідали про національні символи та кольори, згадували факти з історії України. 

Охочих займатися більшає 

Нині у 41 групі займаються понад 400 дошкільнят, розповідає заступник директора міського департаменту освіти Валерій Шепель. Загалом освітяни отримали понад 650 заявок — це чверть від можливостей розміщення у метрополітені (для порівняння: метрошкола на цей час прийняла 2169 учнів) і чверть від кількості дітей старшого дошкільного віку, які нині живуть у Харкові.   

«В цілому це складає чверть від кількості тих дітей старшого дошкільного віку, які перебувають у місті Харкові. І на сьогоднішній день у нас вже є 656 заяв для зарахування до закладу дошкільної освіти», — розповів Шепель. 

Охочі записати дитину до дитячого садка в метро мають скласти заяву до дошкільного закладу освіти. 

«Батьки можуть звернутися безпосередньо до того закладу освіти, в якому перебуває їхня дитина, написати заяву. У нас визначена форма. Все передається до визначених закладів дошкільної освіти. І потім вихователі контактують з батьками і запрошують їх на заняття. Необхідно, щоб у дітей був увесь необхідний комплекс щеплень і допуск до перебування в організованому дитячому колективі», — пояснює заступник директора департаменту освіти. 

У кожній групі з дошкільниками працюють два вихователі. На станції є медсестри та психолог. У приміщеннях працює система рекуперації повітря, що зберігає належну температуру.

В класах провели інтернет, є охорона та відеоспостереження. Кімнати на станціях оснастили коштом міського бюджету, говорить Шепель. Допомогу надавали міжнародні й українські організації та волонтери.

«UNICEF в першу чергу. Ми вдячні всім міжнародним партнерам і вітчизняним волонтерам, які доклали зусиль для організації цього освітнього простору», — говорить Шепель. 

Підвезення та харчування у метросадку не передбачене, оскільки заняття тривають всього дві години. Поки розклад не поширюватиметься на будні, але не виключено, що у майбутньому його переглядатимуть, розповів заступник директора освітнього департаменту. 

Безпека передусім

Влітку 2023 року, коли у Харкові обговорювали формат офлайн-освіти, деякі батьки на зустрічах із міським головою висловлювали побоювання щодо впливу підземного навчання на здоров'я. 

Чи будуть комфортними дві години на тиждень в умовах метро для дітей дошкільного віку, «МедіаПорт» попросив прокоментувати педіатриню Людмилу Раковську.

«Якби ми жили в нормальних умовах і без війни, це був би абсолютно неприйнятний спосіб виховання дітей в підземному просторі. Але ми розуміємо, в який час і в якому місці ми живемо, тому якщо обирати між відсутнім денним світлом і безпекою для життя, ми, звісно, маємо обирати безпеку для життя. І це головне», — говорить Людмила Раковська. 

Вона наголошує, що дітям вкрай необхідне спілкування і комунікація з однолітками. 

«Вони мають контактувати, хворіти звичайними вірусними інфекціями, так влаштована їхня організація, імунна система, яка розвивається», — коментує педіатриня. 

За інформацією міського департаменту освіти, на заняття в метро ходять діти, які вимушені були переїхати до Харкова через повномасштабну війну і мають статус переселенців — це 66 дітей дошкільного віку та 125 школярів.

Фото Сашка Бринзи, Ірини Гнатюк

Блок новин за темою