Web Analytics
Зеленський тимчасово відсторонив голову КСУ від посади | MediaPort

Президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького від посади судді КСУ строком на два місяці. У КСУ обіцяють розглянути ситуацію на спеціальному пленарному засіданні.

Указ №607/2020 про відсторонення голава держави підписав 29 грудня, повідомили в Офісі президента.

«Я підписую цей указ заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи», — зазначив Володимир Зеленський.

Рішення про відсторонення Ігоря Тупицького  ухвалили після отримання та опрацювання відповідного клопотання Офісу генерального прокурора.

Як пояснив заступник керівника ОПУ Андрій Смирнов, клопотання направили на виконання ст. 154 Кримінального процесуального кодексу. Вона передбачає, що посадові особи, призначені президентом, відсторонюються від посади за клопотанням прокурора, і рішення ухвалює глава держави.

«Жодних застережень щодо можливості його розгляду та ухвалення відповідних рішень нами не було встановлено», — зауважив Смирнов.

Андрій Смирнов — ліворуч. Фото: president.gov.ua
Андрій Смирнов — ліворуч. Фото: president.gov.ua

Очільник парламентської фракції  «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що підтримує рішення Зеленського щодо відсторонення Ігоря Тупицького.

«У першу чергу це цілком логічне продовження того процесу, який ми почали в парламенті, коли зібрали 226 підписів народних депутатів під зверненням до КСУ із закликом добровільно піти у відставку, тому що зараз немає суспільної довіри до цієї інституції», — зазначив Арахамія.

Він також додав, що Офіс генпрокурора повідомляв голові КСУ про підозру за статтями, «які демонструють конфлікт інтересів».

Як розповів представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський, ані Конституція України, ні закон про Конституційний Суд не визначають особливої процедури такої процесуальної дії, якою є відсторонення судді КСУ від виконання посадових обов’язків.

«Це не звільнення, це не припинення його повноважень судді, це тимчасовий захід, передбачений КПК України, статтею 154. Президент України на виконання Конституції та законів України, за Конституцією, видає укази. Відповідно до статті 154 особа, яку призначив на посаду Президент України, може бути на час досудового розслідування на строк до двох місяців тимчасово відсторонена від своєї посади. Тобто президент України діє у повній відповідності до своїх конституційних повноважень, відсторонюючи пана Тупицького від посади судді КСУ на два місяці», — каже Веніславський.

У Конституційному Суді у відповідь зазначили, що незалежність судді КСУ забезпечується, зокрема, особливим порядком та підставами припинення його повноважень або звільнення у порядку, визначеному Конституцією.

«Рішення про звільнення судді Конституційного Суду України з посади з підстав, визначених частиною другою статті 149-1 Основного Закону України, ухвалюється виключно Конституційним Судом України на спеціальному пленарному засіданні, і жоден інший орган чи посадова особа не можуть ухвалити таке рішення замість нього», — наголосили у суді.

Відповідно, для розгляду питання щодо Тупицького обіцяють призначити спеціальне засідання суду.

Роз’яснення щодо порядку припинення повноважень судді Конституційного Суду Украіни Сьогодні, 29 грудня, на офіційному…

Опубликовано Конституційний Суд України – офіційна сторінка Вторник, 29 декабря 2020 г.



Конституційний Суд України 27 жовтня визнав неконституційними низку положень закону «Про запобігання корупції» 2014 року та ст. 366-1 Кримінального кодексу. Серед іншого, суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування даних посадовцями та суддями (або його відсутність взагалі). Також він позбавив НАЗК частини контролюючих функцій — зокрема, права здіснювати моніторинг доходів і витрат суддів.

Президент Володимир Зеленський закликав народних депутатів проголосувати за дострокове припинення повноважень чинного складу КСУ, проте частина парламентських фракцій висловилася проти цього.

4 грудня Верховна Рада підтримала законопроєкт щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації посадовцями. А 15 грудня — повернула повноваження НАЗК. 

Читайте також: «Ситуація істерично роздута»: як суддя КСУ пояснив рішення щодо антикорупційного закону 

Фото на головній: Офіс президента України