Web Analytics

В Мінкультури прокоментували ситуацію щодо харківського пам’ятника Жукову

Пам'ятник Жукову у Харкові є пам'яткою «до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».

Про це «МедіаПорту» повідомили у прес-службі Міністерства культури України у відповідь на інформаційний запит.

Пам’ятник Жукову не включений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, але перебуває на обліку «відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України «Про охорону культурної спадщини» […], і відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» є пам’яткою до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».

«Об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації. Таким чином, об’єкт, взятий на облік як пам’ятка, безперечно має цінність, про що зазначається в обліковій документації її розробником та є предметом оцінки органу охорони культурної спадщини, уповноваженому приймати таке рішення.

Необхідно зазначити, що в Мінкультури відсутні документи, які станом на 18.09.1997 були підставою для прийняття Харківської обласної державної адміністрації  рішення про взяття на облік пам’ятника Г. К. Жукову на проспекті Петра Григоренка, 15. Тому, зазначити, які характерні властивості цього об'єкта культурної спадщини  становлять його історико-культурну цінність, на підставі якої він  визнаний пам'яткою, не можемо», — відповіли у Мінкультури на питання щодо цінності пам’ятника.

Повалення пам'ятника Жукову 2 червня. Фото Павла Пахоменка

Постамент після знесення пам'ятника. Фото: UA: Харків

На питання про правовий механізм позбавлення об’єкту статусу пам’ятки у Міністерстві повідомили, що у лютому цього року отримали лист з документацією від Харківської обласної державної адміністрації. Розглянути його обіцяють «на найближчому засіданні Експертної комісії».

«Листом від 18.02.2019 № 02-34/620 (вхідний Мінкультури від 25.03.2019 № 537/0/60-19) Мінкультури отримало облікову документацію на пам’ятку історії місцевого значення «Пам’ятник Г. К. Жукову» на проспекті Петра Григоренка, 15 у м. Харкові, яка буде розглянута на найближчому засіданні Експертної комісії з розгляду питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».

Коли саме відбудеться засідання Експертної комісії, у Мінкультури уточнити не змогли. Дата не визначена, і, за припущеннями прес-служби, навряд чи таке засідання відбудеться у червні.

На питання щодо застосування до об'єкту закону про декомунізацію, у Мінкультури зазначили: 

«Стосовно застосування норм законодавства України про декомунізацію після вирішення питання про невключення об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України інформуємо, об’єкт нерухомості, на якого не поширюється законодавство у сфері охорони культурної спадщини підпадає під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборони пропаганди їхньої символіки», в тому числі в питаннях демонтажу, на загальних підставах».

На питання, якою є позиція Міністерства культури України у зв'язку із поваленням пам'ятника Жукову, у відомстві відповіли:  

«Міністерство як центральний орган виконавчої влади, що формує та реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, наголошує на тому, що будь-які дії щодо об’єктів, які мають правовий статус пам’ятки культурної спадщини, мають проводитись у відповідності до норм чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини».

Пам'ятник Жукову у Харкові повалили 2 червня. На постаменті відтоді встановлений український прапор.  

Того ж дня Геннадій Кернес заявив, що пам'ятник буде відновлений. 

10 червня Кернес сказав, що пам'ятник встановлять на місце у найближчі кілька тижнів.

Читайте також: Пам’ятник Жукову підпадає під декомунізацію, але захищений як пам'ятка — коментарі УІНП та ХОДА