Урядова комісія обговорила наслідки пожежі у пансіонаті в Харкові
Ситуацію з безпекою приватних пансіонатів обговорювали 26 січня на засіданні урядової комісії, яку зібрали після пожежі в будинку для літніх людей у Харкові.
Наразі у соцзакладах, де мешкають люди з інвалідністю, літні або інші з груп ризику, тривають перевірки. Дотримання правил безпеки вивчають понад 500 груп, до яких увійшли поліцейські та працівники ДСНС, повідомили у пресслужбі Кабінету міністрів.
Комісія доручила органам місцевої влади та міністерствам продовжити перевірки, а також підготувати пропозиції до законодавства, які унеможливлять порушення у соціальних установах.
«Попри всі бюрократичні перепони та складність юридичного поля, ми маємо зробити все, щоб виявлені нелегальні соціальні заклади, в тому числі для літніх людей, або перейшли в правове поле, або припинили свою роботу. Аналізуючи чинне законодавство, ми вже зараз розуміємо, що без чітко визначеного механізму перевірки таких установ ми ризикуємо отримати ще більший хаос і нові жертви», — зазначив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.
Комісія доручила Міністерству соціальної політики та Міністерству юстиції України розробити механізм обліку людей, з якими укладають договори довічного утримання, та обміну такими відомостями між органами влади. Також доручено скоріше подати проєкт постанови «Про Реєстр надавачів та отримувачів соціальних послуг».
Олексій Чернишов також додав, що основне завдання комісії, крім встановлення причин пожежі, — створити такі умови, щоб люди похилого віку, які потребують нагляду та підтримки, могли отримувати якісні соціальні послуги.
Секретар Харківської місьради Ігор Терехов зазначив, що нині ця система — у зоні відповідальності обласної влади, але й органи місцевого самоврядування не проти нею опікуватися. Для цього потрібен чіткий механізм регулювання роботи приватних соціальних закладів.
«Поки що такого механізму немає. На сьогодні в Харківській області налічується 18 інтернатних установ, в яких знаходяться 3 тисячі осіб. При цьому там є 130 вільних місць. У той же час людей, виявлених у приватних установах, у так званих будинках для літніх людей, — 476. Чому ж 130 місць не заповнено? Тому що людина туди просто не може влаштуватися, адже для цього потрібна маса довідок. Ми маємо розробити такий механізм, щоб нам передали не тільки повноваження з відповідним фінансуванням, а й процедурно полегшили всі ці питання, щоб люди не моталися за цими довідками. Міністерство соціальної політики має чітко прописати відповідний алгоритм», — каже секретар міськради.
Він також порушив питання про те, куди подіти нарко- та алкозалежних людей, які знаходяться в приватних реабілітаційних центрах, якщо вони всі будуть закриті.
«У Харкові — близько 770 таких пацієнтів. Якщо вони всі сьогодні вийдуть на вулицю, ми біди не оберемося. Тому Мінсоцполітики має нас почути, а не перекладати всі ці проблеми на органи місцевого самоврядування. Давайте разом розробимо чіткий алгоритм дій. Ухваліть необхідні постанови та закрийте це питання. І тоді буде зрозуміло, хто за що відповідає і куди людині йти, щоб отримати якісну послугу», — підкреслив Ігор Терехов.
Як повідомила голова Харківської ОДА Айна Тимчук, постраждалі від пожежі в пансіонаті отримають матеріальну допомогу.
«Сьогодні ми вивчаємо історію кожного потерпілого для того, щоб визначити маршрут допомоги. Кожен випадок розглядається індивідуально. Матеріальна допомога буде надана всім постраждалим, усім родинам, які її потребують, — коштом міського і обласного бюджетів», — розповіла Тимчук.
Пожежа в будинку для літніх людей сталася в Харкові 21 січня. Тоді загинули 15 підопічних закладу, ще п’ятеро зазнали травм. Пізніше один із врятованих підопічних помер у хоспісі.
Правоохоронці відкрили кримінальну справу за фактом порушення вимог пожежної безпеки, що спричинило загибель людей. Суд арештував чотирьох підозрюваних. Слідчі опрацьовують три головні версії причин загоряння. Держбюро розслідувань також перевірить, як службовці ДСНС контролювали дотримання правил безпеки у будинку.
За даними Харківської міськради й обладміністрації, заклад не був оформлений належним чином. У всіх подібних пансіонатах пообіцяли провести перевірки.