Тема: Воєнні злочини
Російському генералу, який наказав ударити по музею Сковороди на Харківщині, оголосили підозру
Вбивство родини в окупованій Волновасі на Донеччині: що відомо
Про вбивство у Волоновасі повідомив 29 жовтня уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
«Ще один жахливий злочин, який вчинили росіяни в тимчасово окупованій Волновасі Донецької області. У власному будинку вони вбили дев’ятьох людей, серед яких учениця 4-го класу та хлопчик дошкільного віку», — йдеться в дописі в його Telegram-каналі.
На тілах були вогнепальні поранення.
За словами Лубінця, вбиті — з однієї родини, святкували день народження.
Правоохоронці вже розпочали розслідування, повідомили 30 жовтня в Донецькій обласній прокуратурі.
«За попередніми даними, у жовтні 2023 року до приватного домоволодіння прийшли особи кавказької зовнішності, одягнуті у військову форму. Озброєні люди вимагали, щоб родина, яка у ньому мешкала, звільнила будинок для проживання одного з підрозділів російської армії. Отримавши від 53-річного господаря відмову, нападники пригрозили членам його сім’ї фізичною розправою та пішли», — вказано в повідомленні.
За інформацією прокуратури, 27 жовтня російські військові повернулися та розстріляли усіх дев’ятьох членів родини, які на той момент вже спали. Серед вбитих — три жінки та двоє дітей, дев’яти та п’яти років.
Справу відкрили за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством). Максимальне покарання, яке вона передбачає — довічне ув’язнення.
У Слідчому комітеті рф заявили про начебто затримання підозрюваних. За версією слідства, це двоє військових-контрактників з Далекого Сходу.
До прокуратури Німеччини подали матеріали про злочин російських окупантів на Харківщині
Про це йдеться в публікації видання «Бабель».
Правозахисники представляють інтереси 16 постраждалих і сімей загиблих з Одеської, Харківської та Київської областей.
«Ідеться про невибіркові масовані обстріли, страти й про всі форми переслідувань українців на окупованих територіях», — уточнює видання.
Матеріали збирала команда фонду The Docket: півтора року опитувала свідків, проводила польові дослідження, аналізувала документи, супутникові знімки та інтернет-дані, консультувалася з експертами.
Одна зі справ стосується катування й страти чотирьох чоловіків під час окупації частини Харківщини — в селі, яке контролювали бойовики «ЛНР». The Docket представляє інтереси родин трьох загиблих.
«Чоловіків затримали в березні 2022 року, протягом кількох місяців їхні сімʼї не мали жодної інформації про них. Пізніше місцевий житель знайшов тіла трьох чоловіків у лісі поблизу села. Тіло четвертого чоловіка знайшли на узбіччі дороги й поховали в братській могилі поблизу Ізюму. Сліди на їхніх тілах свідчать про те, що їх стратили. У цій справі The Docket вимагає розслідування щодо 13 командирів «ЛНР» і російських підрозділів», — йдеться в матеріалі.
Друга справа стосується ракетного удару по Одещині влітку 2022 року, коли загинули 22 цивільні, ще 40 дістали поранень. Третя — випадків страт, катування, сексуального насильства, мародерства й інших злочинів під час окупації Київської області в березні 2022 року.
Це перші три справи, далі команда готуватиме нові.
«Ми обрали справи, які достатньою мірою змальовують картину того, що відбувалося в Україні починаючи з лютого 2022 року», ― пояснила юридична директорка The Docket Анна Нейстат.
Матеріали скерували до прокуратури Німеччини з двох причин: по-перше — члени сімей загиблих або потерпілі зараз там, по-друге — це одна з небагатьох країн, де діє так звана абсолютна універсальна юрисдикція: немає вимог, щоб підозрюваний перебував на території Німеччини, або щоб потерпілий був громадянином чи резидентом цієї країни.
Спочатку німецька прокуратура проведе своє розслідування на основі досьє The Docket, опитає заявників, яких представляє Фонд Клуні, свідків і експертів. Також можливо, знайде додаткові докази сама.
Коли доказів буде достатньо, слідчі можуть отримати ордер на арешт російських військових та їхніх командирів — через систему Європолу.
Громадянину росії, бойовику «ЛНР», оголосили підозру в порушенні законів і звичаїв війни: за даними правоохоронців, він причетний до знущання з цивільних під час окупації Вовчанська Харківської області.
Бойовику «ЛНР», який піддавав тортурам цивільних у Вовчанську, оголосили підозру — поліція
Підозрюваний — 36-річний громадянин рф, повідомляють у Національній поліції.
За даними слідства, він був бойовиком «ЛНР», обіймав нелегітимну «посаду» — «старший оперуповноважений управління боротьби з незаконним обігом наркотиків Міністерства внутрішніх справ».
Чоловік брав участь в окупації Вовчанська: військові рф захопили в місті агрегатний завод і перетворили його на «в’язницю».
«Сюди звозили з навколишніх населених пунктів патріотично налаштованих цивільних, які відмовлялися співпрацювати з окупантами. За свідченнями очевидців, у найбільшій з виявлених на деокупованих територіях катівні зазнали фізичних та психологічних знущань та каліцтв понад 500 людей», — стверджують у поліції.
Цивільних тримали у катівні по кілька місяців, піддавали тортурам. Серед бранців були літні люди та іноземці.
У березні 2022 року армійці рф захопили сімох громадян Шрі-Ланки, які до початку повномасштабного вторгнення навчалися в медичному коледжі в Куп’янську. Рятуючись від окупації, вони пішли до Харкова, проте дорогою їх затримали російські військові: відвезли до заводу, посадили в «камери» та утримували чотири місяці, також піддаючи фізичному та психологічному насильству.
Слідчі Нацполіції оголосили підозру бойовику «лнр», який піддавав тортурам людей у найбільшій катівні на Харківщині Під…
Опубликовано Національна поліція України Среда, 16 августа 2023 г.
Ще один приклад знущань з цивільних наводять в Офісі генерального прокурора. За його даними, підозрюваний разом зі спільниками схопив одного з жителів Вовчанська, відвіз на агрегатний завод, де бив і катував струмом. Також — принижував і нецензурно ображав.
«Метою знущань було отримання інформації про місце перебування родича потерпілого», — зазначають в ОГПУ.
Громадянину росії оголосили підозру за ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів і звичаїв війни, а саме — жорстоке поводження з цивільним населенням, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Йому загрожує до 12 років ув’язнення.
Правоохоронці встановили особу ще одного російського армійця, причетного до масових репресій проти цивільних під час окупації частини Харківщини. Це військовий комендант Калінінградського гарнізону з позивним «Граніт», який організував катівню в Балаклії.
Організував катівню в Балаклії: російському «коменданту» оголосили підозру — СБУ
Підозрюваний — військовий комендант Калінінградського гарнізону російської армії з позивним «Граніт», повідомляє Управління СБУ в Харківській області.
За даними слідства, на початку повномасштабного вторгнення він був у складі окупаційного війська на східному фронті, у березні минулого року — приїхав до захопленої на той час Балаклії. Там «Граніт» координував спільні дії російських армійців та бойовиків так званих «Л/ДНР».
Згодом чоловіка призначили «комендантом» Балаклії.
«На цій «посаді» окупант організовував незаконні затримання місцевих жителів. За його наказом українців звозили до створеної агресором катівні, яку облаштували у захопленій будівлі райвідділу поліції. Там людей піддавали жорстоким тортурам, а також тривалий час тримали без їжі та води. Деякі з потерпілих й досі вважаються зниклими безвісти», — розповіли у СБУ.
Слідчі кажуть, що «Граніт» особисто вів допити, застосовуючи психологічне та фізичне насильство, погрожував затриманим вбивством і примусовою депортацією їхніх родичів до рф.
Як додали у Харківській обласні прокуратурі, цивільних затримували через участь в АТО, наявність родичів-військових, висловлювання проукраїнської позиції тощо.
«Одного з місцевих жителів тримали у камері катівні 21 день за відсутності достатньої кількості харчів та води, без свіжого повітря, ліжка та елементарних санітарних умов», — зазначають у прокуратурі.
За даними правоохоронців, під час звільнення Балаклії «Граніт» виїхав до росії. Його готуються оголосити в розшук.
«Коменданту» заочно оголосили підозру за ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Російські війська захопили Балаклію на початку березня 2022 року. ЗСУ звільнили місто під час контрнаступу на початку вересня.
За інформацією правоохоронців, у катівні, облаштованій в Балаклії, постійно тримали щонайменше 40 людей.
Читайте також: «Поверніть наших дітей»: як батьки шукають викрадених окупантами у Балаклії та Допомагав місту в окупації: історія викраденого волонтера з Балаклії Артема Пилипенка
Фото на головній: Facebook/Дмитро Лубінець