Тема: Теракт у Грозі

Пів року після удару. У Грозі на Харківщині хочуть облаштувати меморіал

Пане Сергію, як живе село Гроза через пів року після трагедії? Які настрої у людей? 

Настрої визначаються не тільки за наслідком теракту. Ми сьогодні живемо в умовах війни. І настрої пов’язані із сьогоднішніми подіями, а не тільки подією піврічної давності. Ми надали людям допомогу у відновленні пошкоджених будинків. Залучили фонд МОМ (Міжнародна організація з міграції), який відновив 16 будинків на благодійній основі. Повністю замінили вікна, двері у пошкоджених будинках. Ми надавали матеріали у вигляді шиферу, дерева, OSB. 

Залучили французьку гуманітарну організацію ACTED, яка надала грошову допомогу 155 жителям, потерпілим родинам. Цей же фонд надав допомогу родинам з дітьми, які залишилися сиротами чи напівсиротами після трагедії. Залучали кошти для допомоги з місцевого та обласного бюджетів. З обласного бюджету виплачувала обласна військова адміністрація тим, у кого загинув родич — 30 тисяч гривень на загиблого. У кого були поранені, виплатили по 50 тисяч гривень. Крім того, один з національних телеканалів (ICTV) проводив благодійну акцію і близько мільйона гривень поділили на родини 14 дітей, які втратили батьків. У нас 8 сиріт і 6 напівсиріт.

Кафе-магазин у Грозі після російського обстрілу, жовтень 2023
Кафе-магазин у Грозі після російського обстрілу, жовтень 2023

Хто ними опікується і чи всі залишилися жити у селі?

Так, залишаються в селі. Родичі взяли під опіку, щодо сиріт — це 100%, є напівсироти, які перебувають під опікою близьких родичів. Якщо один з батьків загинув, в основному це матері, а батько не проживав з родиною і не опікувався, доводилось позбавляти батьківських прав і організовувати опіку на родичів. Але все це зроблено. Всі вони оформили соціальну допомогу по втраті годувальника, виплати, які передбачені для опікунів, теж отримують. Всі ці родини на постійному контролі у служби у справах дітей. Представники служби неодноразово організовували гуманітарну допомогу для родин із дітьми.

Шо на місці ракетного удару зараз? 

Територію розчистили, там ще є залишки [кафе після обстрілу]. Це приватна земельна ділянка власника кафе. Але він відновлювати магазин чи кафе не збирається. За допомогою волонтерів плануємо там поставити меморіальний комплекс.

Є вже пропозиції з цього приводу? Коли плануєте встановити?

Там вже залита бетоном основа для меморіалу. Підготовлено місце, ескізи ми обговорювали з волонтерами, але зараз я не готовий говорити про рівень готовності. Наскільки пам’ятаю, [ідея меморіалу полягає] у зображенні імітації вибуху та людей, які йдуть в небо.

Шевченківська громада допомогла грошима на поховання, чи плануєте допомогу у встановлені пам’ятників на цвинтарі?

Ні, поки що не планується.

Хто виконує обов’язки старости після загибелі внаслідок удару старости Олександра Нечволода?

Село Гроза входить до складу Петропільського старостинського округу, у якому 9 населених пунктів. Загиблий староста був старостою Петропільського старостинського округу. Ми провели опитування людей, подвірний обхід, обрали і призначили старостою Діну Носову.

Це місцева жителька?

Так, вона працювала у старостинському окрузі. Була землеупорядником, діловодом, певний час секретарем. Має великий досвід роботи, знає територію. 

Прощання на кладовищі у Грозі, жовтень 2023
Прощання на кладовищі у Грозі, жовтень 2023

Чи стежите ви за розслідуванням обставин обстрілу? Прокурор області Олександр Фільчаков повідомляв, що слідству відомі імена двох місцевих жителів, які надавали інформацію братам Мамонам, підозрюваним у справі. 

Я не маю інформації про хід розслідування. Люди теж не мають, як і я, інформації про цих причетних, тому що могла б виникнути відповідна реакція. Самі Мамони, нагадаю, теж були місцевими. Виїхали в росію після чи під час деокупації. 

Яка ситуація щодо безпеки? 

Масово люди не збираються. Після цих подій, я буваю на похованнях, була інформація, що люди бояться йти, провести в останню путь людину через Грозу. Я думаю, що це не виправдано, але люди боялися створювати скупчення. 

Читайте також: «Десятки КАБів щодня»: як агресор знищує Вільхуватську громаду

Удар по Грозі на Харківщині: слідство не бачить підстав для нових підозр — прокуратура

Підстав для нових підозр у справі на цей час немає, сказав на пресконференції 14 березня прокурор Харківської області Олександр Фільчаков

«Нам відомі особи з числа місцевих мешканців, які надавали цим братам, підозрюваним, відповідну інформацію. Мені б не хотілося їх зараз називати, тому що кримінальне провадження ще не закінчене і, враховуючи те, що більшість з них перебувають на території України, в зоні наближеній до бойових дій, детальніше про це кримінальне провадження ми зможемо поспілкуватися пізніше, коли закінчиться досудове розслідування», — сказав прокурор. 

Удар по Грозі забрав життя 59 людей
Удар по Грозі забрав життя 59 людей

«З тих осіб, які нам відомі, передавали інформацію про час та розташування місця поминального обіду, крім того, після ракетного обстрілу, деякі з них надавали інформацію про масштаби цього ракетного удару. Вони не затримувалися, вони зараз співпрацюють з органом судового розслідування, надають відповідні покази. Поки підстав для їх затримання або повідомлення про підозру у прокурорів та слідчих Служби безпеки немає», — додав Фільчаков. 

За словами Фільчакова, слідство встановило, який російський підрозділ та звідки випустив ракету «Іскандер-М» і де перебувають підозрювані.

За словами начальника поліції Харківщини Володимира Тимошка, загиблих під час удару по Грозі ідентифікували за тиждень. Роботу поліції відзначили колеги з ЄС та Японії. 

«Ми не хочемо цим пишатися, однак це так. Це тому, що у нас такого досвіду не було, а такий досвід, на жаль, з’явився, дякуючи тим лабораторіям, які були передані Фондом Баффета», — сказав Тимошко. 

Внаслідок ракетного удару по кафе у Грозі 5 жовтня 2023 року загинули 59 людей, в тому числі 8-річний хлопчик. Заочні підозри оголосили двом братам — Дмитру та Володимиру Мамонам, які виїхали до рф. Їм інкримінують державну зраду та пособництво у вчиненні порушень законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством, за попередньою змовою групою осіб.

Ракетний удар по Грозі: одному з братів-підозрюваних інкримінують перехід на бік рф

Про це повідомили в Харківській обласній прокуратурі.

Йдеться про молодшого з підозрюваних братів Мамонів — 23-річного Дмитра. До повномасштабного вторгнення він, як і брат, був поліцейським. Однак, за даними слідства, під час окупації Купʼянська перейшов на бік рф: влаштувався «інспектором дорожно-патрульної служби» до нелегітимної «адміністрації».

«Він ніс службу на російських блокпостах, під час якої безпідставно зупиняв та вилучав автомобілі у цивільних громадян. За роботу на рф щомісячно отримував 45 тис. російських рублів», — стверджують у прокуратурі.

Напередодні деокупації брати виїхали до росії.

З Національної поліції обох звільнили.

Дмитру Мамону, якому вже інкримінують наведення ракети на Грозу, оголосили підозру ще й в переході на бік рф — за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану).

Старшого брата, Володимира, також обвинувачують у державній зраді. Його справу розглядає Київський районний суд Полтави.


Російські війська завдали ракетного удару по магазину-кафе в селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Там проходили поминки за військовим Андрієм Козирем, який загинув на фронті минулої весни. Через окупацію Шевченківської громади його поховали на цвинтарі у Дніпропетровській області, а цьогоріч син вирішив упокоїти батька у рідному селі. 

Ракетний удар став першим для села і наймасовішим за кількістю загиблих для Харківської області від початку повномасштабної війни: він забрав життя 59 цивільних, серед яких восьмирічна дитина.

Чільне фото: Харківська ОВА

Удар по Грозі: суд заочно взяв під варту підозрюваних

Відповідні ухвали прийняв Київський районний суд Харкова 14 листопада, повідомляє «Думка».

Про застосування запобіжного заходу підозрюваним клопотав слідчий Управління СБУ в Харківській області. Братам-підозрюваним інкримінуються:

  • державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб,
  • пособництво у вчиненні порушень законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Суд задовольнив клопотання слідства та обрав чоловікам запобіжний захід у виді тримання під вартою без визначення розміру застави. 

Володимир і Дмитро Мамони. Фото: СБУ
Володимир і Дмитро Мамони. Фото: СБУ


Російські війська завдали ракетного удару по магазину-кафе в селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Там проходили поминки за військовим Андрієм Козирем, який загинув на фронті минулої весни. Через окупацію Шевченківської громади його поховали на цвинтарі у Дніпропетровській області, а цьогоріч син вирішив упокоїти батька у рідному селі. Ракетний удар став першим для села і наймасовішим за кількістю загиблих для Харківської області від початку повномасштабної війни — загинуло 59 осіб. 

Фото: Telegram Олега Синєгубова
Фото: Telegram Олега Синєгубова


Володимиру і Дмитру Мамонам заочно оголосили підозри в державній зраді, Володимирові — ще й у пособництві порушенню законів і звичаїв війни. За даними слідства, обидва переховуються в росії.

Після російського удару по Грозі у лікарнях залишаються двоє поранених

Стан поранених є стабільним, інформує Харківська обласна державна адміністрація.  

«Одна з поранених жінок готується для подальшого лікування в Данії. Усі діти, що внаслідок теракту залишилися без батьків, зараз виховуються в сім’ях родичів та близьких. Щодо більшості дітей уже оформлено опікунство», — повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. 

За його словами, усім 38 родинам загиблих виплатили матеріальну допомогу. Постраждалих підтримали UNICEF та благодійники. 


Російські війська завдали ракетного удару по магазину-кафе в селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Там поминали перепохованого військового Андрія Козиря, який загинув на фронті минулої весни. Ракетний удар став першим для села і наймасовішим за кількістю загиблих для Харківської області від початку повномасштабної війни: росія вбила 59 цивільних. 

У наведенні удару підозрюють колишніх жителів села Володимира і Дмитра Мамонів. Обом заочно оголосили підозри в державній зраді, Володимирові — ще й у пособництві порушенню законів і звичаїв війни. За даними слідства, вони переховуються в росії. За інформацією прокуратури, ракету, що вдарила по селу Гроза, російські військові запустили з Бєлгородської області. 

19 жовтня у Шевченківській громаді завершили ховати загиблих. В ООН підтвердили, що ракетного удару по селу Гроза на Харківщині завдала росія.

В ООН підтвердили, що ракетного удару по селу Гроза на Харківщині завдала росія

Про це йдеться у заяві Моніторингової місії ООН в Україні.

«У новій доповіді, опублікованій сьогодні Місією, зроблено висновок, що Росія або не вжила всіх практично можливих заходів, щоб пересвідчитись у тому, що запланований об’єкт нападу є військовою ціллю, а не цивільними особами чи цивільними об’єктами, або навмисно спрямувала напад на цивільних осіб або цивільний об’єкт, що у будь-якому разі є порушенням міжнародного гуманітарного права», — вказано у повідомленні.

Зазначається, що масштабні пошкодження і рештки зброї, знайдені на місці влучання, «вказують на те, що ймовірною причиною вибуху був російський «Іскандер» — високоточна керована балістична ракета малої дальності. Вона поцілила в єдине в селі кафе приблизно за 20-25 хвилин після того, як 63 місцеві жителі зібралися там, щоб ушанувати пам’ять перепохованого у Грозі військового Андрія Козиря.

Фото: Telegram/Олег Синєгубов
Фото: Telegram/Олег Синєгубов

Спостерігачі ООН задокументували, що всі жертви були цивільними, а на поминальному обіді в кафе чи поблизу нього не було «жодного військового персоналу чи будь-якої іншої законної військової цілі».

«Хоча росія не визнала прямо відповідальність за цей напад, постійний представник рф у Раді безпеки ООН описав поминальний захід у Грозі як законну військову ціль — твердження, яке суперечить інформації, зібраній та перевіреній Місією», — стверджують спостерігачі.

Моніторингова місія закликає росію визнати відповідальність за жертви серед цивільних і провести повне та прозоре розслідування, щоб покарати винних і запобігти повторенню подібних ударів.

«Цей напад на кафе у Грозі, який забрав життя 36 жінок, 22 чоловіків та восьмирічного хлопчика, є одним із найбільших за кількістю вбитих із початку повномасштабного збройного нападу російської федерації на Україну в лютому 2022 року. Він слугує переконливим нагадуванням про наслідки війни в Україні для людей і підкреслює необхідність притягнення винних до відповідальності», — прокоментувала голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белль.


Російські війська завдали ракетного удару по магазину-кафе в селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Там проходили поминки за військовим Андрієм Козирем, який загинув на фронті минулої весни. Через окупацію Шевченківської громади його поховали на цвинтарі у Дніпропетровській області, а цьогоріч син вирішив упокоїти батька у рідному селі. Ракетний удар став першим для села і наймасовішим за кількістю загиблих для Харківської області від початку повномасштабної війни. 

На Харківщині поховали усіх загиблих внаслідок російського ракетного удару по Грозі

19 жовтня у Шевченківській громаді завершили поховання загиблих внаслідок російського ракетного удару по кафе у селі Гроза, повідомив «МедіаПорту» начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков

«Вчора поховали шістьох, сьогодні поховали останню жінку», — сказав Старіков. 

Волонтери оголосили збір на підтримку родин загиблих у Грозі. Матеріальну допомогу сім’ям загиблих та пораненим також нарахували з бюджету. 

Родичам загиблих у Грозі нарахували матеріальну допомогу — ОВА

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Наразі уже нараховано більше 290 тис. грн для виплат членам 22 родин загиблих, відповідно до рішення Шевченківської селищної військової адміністрації. Виплати іншим постраждалим будуть здійснені найближчим часом», — сказано у дописі.

Крім того, за інформацією Синєгубова, виплати 23 постраждалим сім’ям зробив благодійний фонд «Актед» за підтримки ООН. А організація UNICEF здійснює виплати 9 постраждалим сім’ям з дітьми. 

Могила загиблого Дениса Козиря
Могила загиблого Дениса Козиря

Роботи з консервації будинків, які пошкодило ударом, провели з допомогою благодійного фонду DRC (Данська Рада у справах біженців) та Міжнародної організації з міграції. 

Удар росіян по Грозі: над осиротілими дітьми оформлене опікунство — ОВА

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Особливу увагу приділяємо долі дітей, що залишилися внаслідок теракту росіян без батьків. Уже оформлено опікунство близьких родичів над 11 такими дітьми», — написав Синєгубов.

Як уточнили згодом у пресслужбі ОВА, всього внаслідок теракту по с. Гроза без батьків залишилися восьмеро дітей. Їм надають статус дитини-сироти та призначають офіційних опікунів. 

Ще шестеро дітей втратили одного з батьків. У випадках, коли один із батьків не мешкав із дитиною або зараз перебуває далеко, інші близькі родичі подають документи на тимчасове влаштування дітей до себе, пояснили в адміністрації. 

Наразі питання опікунства вирішується відносно двох дітей. 

Поліція видала для поховання тіла 52 загиблих у Грозі на Харківщині

Про це «МедіаПорту» повідомили у відділі комунікації Головного управління Нацполіції в Харківській області.

«За сьогоднішній день видано для поховання три тіла. Загалом уже видано 52 тіла», — зазначили в поліції.

Фото: поліція Харківщини
Фото: поліція Харківщини

За словами заступника начальника відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, Слідчого управління ГУНП поліції Харківщини Олександра Кобилєва, експерти видають тіла та останки загиблих, які не були ідентифіковані в перші дні після російського ракетного удару.  


12 жовтня поліція та прокуратура повідомили, що експерти ідентифікували всіх загиблих внаслідок ракетного удару по кафе в селі Гроза. Прямим влучанням росіяни вбили 59 людей.