Тема: Хвороба Кернеса

Харківська міськрада схвалила увічнення пам’яті Кернеса

Рішення щодо увічнення пам’яті Кернеса міськрада ухвалила під час позачергової сесії 30 грудня.

«На знак великої поваги, з метою вшанування пам’яті Харківського міського голови Геннадія Адольфовича Кернеса, багаторічна діяльність якого відзначена державними нагородами та державними відзнаками, багатьма нагородами релігійних, ветеранських, освітніх об’єднань, який своєю наполегливою працею, активною громадянською позицією та ініціативністю зробив вагомий внесок у розвиток міста Харкова…», — зазначається у проєкті рішення.

У тексті вказано, що будуть вжиті «заходи щодо увічнення пам’яті» Геннадія Кернеса, передбачені чинним законодавством. Проте які саме — не уточнюється.

Скріншот рішення Харківської міськради
Скріншот рішення Харківської міськради

Пропозицію щодо увічнення підтримали 64 депутати, проти висловилися вісім.

Як зазначив секретар міської ради Ігор Терехов, міському голові, зокрема, планується присвоїти звання Почесний громадянин міста.

«Наш обов’язок — вшанувати пам’ять видатного мера Харкова. Згідно з положенням, ми не маємо права присвоювати звання Почесний громадянин посмертно, тому ми опрацюємо це питання юридично, обговоримо на депутатських комісіях, виконкомі та ухвалимо зважені рішення у сесійній залі», — сказав Терехов.

Він зазначив, що це рішення дозволить розпочати роботу з увічнення пам’яті Харківського міського голови.

Крім присвоєння звання почесного громадянина, є й інші пропозиції, додав секретар міськради. Їх ще обговорюватимуть.

Ігор Терехов. Фото: скріншот онлайн-трансляції засідання
Ігор Терехов. Фото: скріншот онлайн-трансляції засідання

Під час обговорення сумніви щодо формулювань рішення висловив депутат «Опозиційної платформи — За життя» Денис Нев’ядомський. За його словами, його фракція не проти увічнення Кернеса, але не бачить у рішенні конкретики.

«Ознайомившись з текстом рішення, взагалі незрозуміло, як буде виконано це рішення», — сказав Нев’ядомський.

На думку депутата, увічнювати пам’ять Кернеса ще зарано — треба оцінити його внесок «в історичному контексті».  

Виступ Дениса Нев'ядомського
Виступ Дениса Нев

Про смерть Кернеса 17 грудня повідомив його друг Павло Фукс. Мер Харкова пішов з життя після лікування коронавірусної хвороби в берлінській клініці «Шаріте». 

Фото: Архів
Фото: Архів

Його тіло привезли до Харкова увечері 21 грудня, поховали — 23-го. 17, 18 та 23 грудня в Харкові оголосили днями трауру.

Кернес и Кушнарёв: такие разные и похожие

RU UKR

Один никогда не скрывал претензий на публичное лидерство, другой — годами предпочитал действовать и влиять в тени. Один стремительно осваивал и осваивался на властном Олимпе, другой долгое время считался там нерукопожатным.

Кушнарёв быстро почувствовал, что Харькова ему мало и не стал этого скрывать. Обжёгшись на неудачной формулировке, впредь тщательно подбирал слова и дозировал эмоции для широкой публики. Перспективный аппаратчик, превратившийся в амбициозного политика национального масштаба, Кушнарёв умел думать и действовать не только тактически, но и стратегически.

История Кернеса похожа на американские горки — то взлёт, то посадка, то дело, то суд. Несдержанность стала его фирменным стилем, а информационные войны — его стихией. Он демонстративно дистанцировался от большой политики, но не отделял себя от Харькова. И это фактически было его формулой власти в родном городе: «Харьков — это я, что хорошо для меня, хорошо для него».

И тем не менее у этих двоих много общего. Оба ценили власть и стремились к ней. Оба системно ломали и строили вертикаль под себя. Оба считали, что админресурс в порядке вещей, если его используют они, а не против них. Они делали выводы из своих поражений и строили на них дорогу к новым победам. Оба не боялись, если пресса их ругала — лишь бы не забывала. Оба оправдывали целью средства и не стеснялись этого.

«В политике нет вечных врагов и вечных друзей, есть вечные интересы», — перефразировал Кушнарев известного английского деятеля.

«Победителей не судят, и я придерживаюсь этого… Любой победитель, приумножит свою победу, если он своих врагов сделает своими друзьями», — говорил Кернес.

Они оба считали, что власть имущим закон не писан. И это убеждение сыграло злую шутку с обоими. Кушнарёв был смертельно ранен на охоте, организованной когда охотничий сезон был закрыт. Но закрыт для простых смертных. Кернес, хотя и входил в группу риска, то и дело публично пренебрегал карантинными ограничениями. Но вирусу плевать на регалии.

Геннадий Кернес умер после трёх месяцев борьбы с последствиями коронавирусной болезни. Прощание в Оперном театре в Харькове 23 декабря 2020 года
Геннадий Кернес умер после трёх месяцев борьбы с последствиями коронавирусной болезни. Прощание в Оперном театре в Харькове 23 декабря 2020 года

В конечном итоге смерть обоих окутана конспирологическим флёром.

После смерти Кушнарёва звучало много громких слов о его величии и незаменимости. Его именем хотели назвать Сумскую, мост, станцию метро или даже всю харьковскую подземку. Однопартийцы анонсировали строительство новой современной библиотеки общественно-политической литературы имени Кушнарёва.

Было много шума. И ничего.

Выжав из имени Кушнарёва всевозможные политические, экономические и статусные дивиденды, о нём забыли. Сегодня о нём вспоминают только те, кто его действительно любил, уважал и ценил.

После смерти Кернеса тоже звучит много громких слов. Ему хотят установить памятник, присвоить звание Почётного гражданина Харькова (и что с того, что его дают только при жизни?), переименовать в честь него проспект и станцию метро. А кто и что вспомнит о нём через год? Через два? Через 10 лет?

Мера Харкова Геннадія Кернеса поховали: фото

Кернеса поховали поруч з бійцями Другої світової війни, почесними харків’янами, навпроти могили колишнього голови Харківської обладміністрації Євгена Кушнарьова.

Під час прощання на відстані від кладовища зазвучав феєрверк. Поліція перевіряє, хто його ініціював. 

Проститися з мером до цвинтаря прийшли його близькі та друзі, колеги, жителі Харкова та інших міст.

Дивіться зібране «МедіаПортом» архівне відео про шлях Кернеса до мерства та події, учасниками яких він був. 


Прощальні заходи тривають з ранку. Геннадія Кернеса відспівували у Благовіщенському соборі, службу правив митрополит Онуфрій. Після цього організували громадянську панахиду в Оперному театрі. Черга охочих попрощатися з мером розтягнулася на кілька сотень метрів. Люди несли квіти та траурні вінки. На церемонії також були мер Києва Віталій Кличко, ексголова Харківської ОДА Михайло Добкін, нардеп Вадим Новінський, колишниій народний депутат Євгеній Мураєв. 

За порядком посилено стежили правоохоронці. Рух транспорту через траурні заходи сьогодні обмежений.


Про смерть Кернеса 17 грудня повідомив його друг Павло Фукс. Кернес пішов з життя після лікування коронавірусної хвороби в берлінській клініці «Шаріте». Його тіло привезли до Харкова увечері 21 грудня. 17, 18 та 23 грудня в Харкові оголосили днями трауру.

В церемонії прощання з Кернесом взяли участь понад 100 тисяч людей — поліція

Про це повідомила речниця поліції Харківщини Оксана Калмикова

Церемонію прощання подовжували на годину через велику кількість охочих проститися з Кернесом. 

Черга з людей часом розтягувалася до виходу з метро «Університет» та пам’ятника Шевченку.

Труну з театру виносили охоронці. Коли її встановлювали у катафалк, люди аплодували. 

Геннадія Кернеса поховають на кладовищі №2. Його могила розташована навпроти могили ексмера та колишнього голови Харківської обласної державної адміністрації Євгена Кушнарьова. 

Читайте також: Прощання з Геннадієм Кернесом: фоторепортаж

Прощання з Геннадієм Кернесом: фоторепортаж

Екснардеп Євген Мураєв
Екснардеп Євген Мураєв

Екснардеп, ексмер та ексголова Харківської ОДА Михайло Добкін
Екснардеп, ексмер та ексголова Харківської ОДА Михайло Добкін

Рух в центрі Харкова на час прощання обмежений. Перекрита вулиця Сумська
Рух в центрі Харкова на час прощання обмежений. Перекрита вулиця Сумська

Читайте такожКернеса відспівують у Благовіщенському соборі — відео

Кернеса відспівали у Благовіщенському соборі — відео

Відспівування транслює Triolan.Live. 

У соборі — родичі мера, працівники Харківської міської ради, друзі. 

Службу править митрополит Онуфрій. 

Прощання в Оперному театрі розпочнеться о 9:00 і триватиме близько чотирьох годин. 


Геннадій Кернес помер минулого тижня після лікування коронавірусної хвороби в берлінській клініці «Шаріте». 

Геннадій Кернес: архівне відео

Про шлях Кернеса, який очолював Харків десять років, за тиждень написано багато. І в усьому є своя правда. Але те, що закидали депутату, секретарю, міському голові протягом життя, жодного разу не довели до кінця. І у цьому Геннадій Кернес пішов непереможеним. 

Літак з тілом Кернеса приземлився в харківському аеропорту

Літак приземлився о 19:24, йдеться на сайті сервісу Flightradar24

Як повідомляє Суспільне, у VIP-терміналі аеропорту — колеги та друзі Кернеса. 

«Вважаю абсолютною необхідністю бути тут і під час усіх заходів, які будуть у Харкові організовані з поховання та прощання з Харківським міським головою», — сказав депутат Харківської обласної ради, ексголова облради Сергій Чернов.

«Дуже важко дітям, дуже важко дружині, тому, звичайно, це дуже важка втрата і для його родини, і для нас усіх, бо ми всі тут, ось тут зі мною зараз голови адміністрацій. Ми всі тут велика дружня родина, яку сформував Геннадій Адольфович», — сказав секретар міськради Ігор Терехов

За словами речника міськради Юрія Сидоренка, Кернеса повезуть до моргу міської лікарні №17. 


Геннадій Кернес помер 17 грудня у Берліні, де протягом трьох місяців лікувався після інфікування COVID. Прощатися з мером будуть 23 грудня. Цей день оголошений днем жалоби. 

Як у Харкові проходитиме прощання з Кернесом: інформація міськради

Про прощання з Геннадієм Кернесом розповів на брифінгу 21 грудня секретар Харківської міськради Ігор Терехов.  

Пряму трансляцію вело «Суспільне».

За словами Терехова, літак з тілом мера прибуде з Німеччини увечері 21 грудня, близько 19:00. Поховання заплановане на 23 грудня.

«Зранку буде похоронна відправа у Благовіщенському соборі. Потім — прощання у фоє Оперного театру, з 9:00 до 13:00. Після цього Геннадія Адольфовича поховають на 2-му міському цвинтарі — буде церемонія поховання, прощання… Орієнтовно — о 13:30», — розповів Терехов.

Він попередив, що рух транспорту на цей час обмежать — зокрема в районі Благовіщенського собору, частково на вулиці Сумській. Деталі мерія повідомить пізніше.

У міськраді очікують, що прощання з Кернесом буде велелюдним.

«Ми очікуємо, що приїде дуже багато людей, які захотять з ним попрощатися — як з Києва, так і з інших міст», — зазначив Ігор Терехов.

Чи приїдуть з-за кордону — через карантинні обмеження поки сказати складно, додав він.

Попрощатися з Кернесом матимуть змогу всі охочі, жодних перепусток не передбачається. Всі заходи посилено охоронятимуть правоохоронці.

У міськраді обіцяють дотримуватися санітарних норм: носіння масок та дотримання дистанції.




Ігор Терехов також розповів, що ініціює присвоєння Геннадія Кернесу звання Почесного харків’янина посмертно, пропонує назвати на його честь один з проспектів і, ймовірно, станцію метро, а також встановити пам’ятник.

«Свого часу, десь два роки я та багато громадських організацій зверталися до Геннадія Адольфовича, щоб надати йому звання Почесного харків’янина. Він мені казав: «Прийде час — і ти мені його присвоїш», — згадує секретар міськради.

Щодо пам’ятника — наразі архітектори обирають місця, де можна його встановити. Місце та зовнішній вигляд монумента ще будуть обговорювати з родичами. 


Харківський міський голова Геннадій Кернес помер вночі 17 грудня в Берліні. 

Смерть Кернеса: у Харкові оголосили триденну жалобу

Розпорядження про це підписав секретар міської ради Ігор Терехов.

У ці дні буде приспущено Державний Прапор України та прапори міста Харкова на будівлях і спорудах органів місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях. Також скасовуються усі розважально-концертні заходи та спортивні змагання.

Фото Павла Пахоменка/Архів
Фото Павла Пахоменка/Архів

Харківський міський голова Геннадій Кернес помер вночі 17 грудня в Берліні.