Web Analytics
Суд визнав декомунізацію конституційною | MediaPort

Конституційний Суд України визнав конституційним закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки».

Про це повідомляють агентство «Інтерфакс-Україна» та інші українські ЗМІ з посиланням на власні джерела.

Рішення суд ухвалив сьогодні, 16 липня, після проведення засідання в закритому режимі.

За словами співрозмовника агентства, суд дійшов висновку, що пропаганда комуністичного режиму є спробою виправдати тоталітаризм і запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей, а також є реальною загрозою для сучасної української державності.

У прес-службі Конституційного Суду України «МедіаПорту» інформацію ЗМІ не підтвердили і не спростували, зазначивши, що рішення оприлюднюються не пізніше наступного робочого дня після ухвалення.

UPD 18.50 В КСУ поінформували, з чого виходив суд, ухвалюючи рішення:

«Засудження Законом нацистського режиму та комуністичного режиму і встановлення заборони на використання їхньої символіки обумовлені легітимною метою – не допустити повернення до тоталітарного минулого. Така заборона покликана унеможливити будь-які спекуляції з використанням історичного минулого, пов’язаного з тоталітарними режимами, не допустити звеличування цих режимів, виправдання їх злочинів.

З’ясувавши легітимність мети ухвалення Закону та здійснивши його всебічний аналіз, Конституційний Суд України дійшов висновку, що пропаганда комуністичного режиму та нацистського режиму, публічне використання їхніх символів є намаганням виправдати тоталітаризм та запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей, захист яких є обов’язком усіх органів державної влади, а Закон є конституційним».


Закон про декомунізацію Верховна Рада України прийняла у квітні 2015 року. Він набув чинності у травні 2015-го.  

Наприкінці травня 2017 до Конституційного Суду надійшло конституційне подання 46 народних депутатів щодо конституційності закону. На думку групи депутатів, положення закону порушують права і свободи громадян, Конституцію України, суперечать демократичним нормам і міжнародним стандартам.

Серед тих, хто звертався до КСУ — депутати з Харківщини Михайло та Дмитро Добкіни, Євгеній Мураєв, Дмитро Святаш. 

За даними Українського інситуту національної пам’яті станом на квітень 2019-го, за чотири роки в рамках декомунізації в Україні демонтували 2,5 тисяч пам’ятників і пам’ятних знаків, перейменовано 987 населених пунктів і 25 районів, майже 52 тис. топонімів.

Читайте також: Ініціативність, зволікання, політика: особливості декомунізації на заході і сході