Харківський апеляційний суд 1 квітня розглянув апеляційні скарги учасників справи про смертельну аварію, яку понад три роки тому у віці 16 років на автомобілі своєї матері скоїв Микола Харківський. 

Колегія суддів залишила термін покарання для Харківського таким самим, яким його визначив суд першої інстанції — вісім років позбавлення волі з позбавленням права керування транспортними засобами на три роки, повідомив «МедіаПорту» адвокат потерпілих Артем Облетов. Водночас цивільний позов про відшкодування моральної шкоди відправили на повторний розгляд до суду першої інстанції. 

«Міра покарання залишилась та сама, яка й була, а питання цивільного позову — його відправили на новий судовий розгляд. Для потерпілих основна позиція була, щоб йому не призначали меншу міру покарання, ніж ту, яку призначив суд першої інстанції. Для нас це була більш ніж принципова позиція. Що стосується цивільного позову — він буде ще додатково розглядатись. Нас така позиція влаштовує. Будемо добиватися того, щоб за законом несла відповідальність і власниця транспортного засобу — мати Миколи. В принципі, ми задоволені результатом по цій інстанції. Головне для потерпілих було те, щоб він поніс реальну міру покарання по якомога вищій межі», — розповів Артем Облетов. 

Апеляційний суд оголосив резолютивну частину вироку, тож учасники процесу ознайомляться з повним текстом пізніше. Матеріали щодо цивільного позову направлять на новий розгляд до суду першої інстанції. 

«Позиція лишається такою самою — моральна шкода дійсно була спричинена. Єдине — акцентовано в рамках закону, що має нести відповідальність, як ми вважаємо, ще мати Харківського, оскільки вона — власниця траспортного засобу. Як батьки вони вже не можуть нести цивільну відповідальність за нього, оскільки він став повнолітнім під час судового розгляду, але у цій частині закон визначає можливість стягнення саме з власника транспортного засобу. Попередньо була заявлена сума у два мільйони гривень кожним. Ми просили, щоб вона була стягнена солідарно — в рівних частинах», — пояснив адвокат потерпілих. 

Вирок набрав законної сили. Протягом трьох місяців його можна оскаржити до касаційної інстанції.

Що передувало

Захист обвинуваченого під час засідання 27 лютого просив апеляційний суд зменшити покарання Миколі до п’яти років позбавлення волі — найнижчої межі за висунутою статтею (ч. 2 ст. 286 ККУ).

Засідання Харківського апеляційного суду 27 лютого 2025 року

Прокурор вказував на помилкову, на його думку, вказівку на «рецидив злочинів» у вироку першої інстанції та просив виключити це як обставину, що обтяжує покарання Харківського.

Сторона потерпілих своєю чергою просила посилити покарання для Харківського. 

Колегія апеляційного суду на прохання Харківського відкладала розгляд до квітня, щоб обвинувачений мав час на ознайомлення з матеріалами. 

Аварія за участі Миколи Харківського сталася 26 жовтня 2021 року у Харкові на перехресті Аерокосмічному (до перейменування — Гагаріна) та вулиці Одеської. Автомобіль Infinity Q50, за кермом якого перебував 16-річний Харківський, проїхав на червоний сигнал світлофора і врізався у Chevrolet Aveo. 58-річний водій Chevrolet загинув на місці.

Наприкінці листопада минулого року вже 19-річного Миколу Харківського, який вчинив смертельну ДТП, засудили до восьми років позбавлення волі. Усі сторони процесу оскаржили вирок. 

Читайте також: «Немає відчуття, що він зрозумів, що накоїв», — представник потерпілих у справі Миколи Харківського