СБУ заявляє про вплив ФСБ на виборчий процес через релігійні протиріччя в Україні
У Службі безпеки України заявляють, що напередодні виборів президента спецслужби Російської Федерації намагаються дестабілізувати ситуацію, використовуючи релігійні суперечності.
Про можливі спроби втручання у вибори розповів сьогодні голова СБУ Василь Грицак під час координаційної наради керівників правоохоронних органів. Засідання транслювалося на YouTube-каналі Генеральної прокуратури України.
За словами Грицака, спектр можливих втручань «надзвичайно широкий», аж до вчинення тяжких злочинів. Головною метою, на думку силовиків, є максимальна дестабілізація обстановки на всій території України.
Як зазначив Грицак, спроби вручання очікуються перш за все з боку Російської Федерації. Зокрема, йдеться про використання релігійних суперечностей.
«Останнім часом ми фіксуємо, як розіграється релігійна карта України — після того, як, назвемо речі своїми іменами, Росія програла «битву за Томос», і в України була створена православна церква. Щоб дестабілізувати ситуацію в Україні на релігійному ґрунті, наші «друзі за поребриком» вдаються до вчинення протиправних проявів щодо культових споруд Української православної церкви Московського патріархату», — заявив Василь Грицак.
Він підкреслив, що на сьогодні у правоохоронців немає підстав вважати, що в цьому задіяні представники УПЦ МП.
«Скоріш навпаки, ми маємо інформацію про те, що ставиться завдання перед вчиненням якихось акцій екстремістського протиправного характеру проти культових споруд залякувати представників УПЦ Московського патріархату, щоби їх реакція виглядала, так би мовити, більш природно», — пояснив голова СБУ.
Служба безпеки, за його словами, задокументувала такі дії — зокрема на сході України.
«Напади на культові споруди Московського патріархату на сьогодні були організовані з території окупованого Донбасу, але в нас є підтверджені дані, що плани з дестабілізації або, так би мовити, розіграння релігійного чинника узгоджувались із ФСБ Російської Федерації, безпосередньо з управлінням ФСБ в Ростовській області», — резюмував Грицак.
В Українській православній церкві Московського патріархату сьогодні оприлюднили звернення до офіційних осіб ООН, ОБСЄ, ЄС та інших країн, заявляючи про «факти масових порушень прав людини в Україні та реальну загрозу ескалації релігійних конфліктів».
У зверненні голова представництва Української православної церкви при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор (Коцаба) наголосив, що УПЦ МП є «найбільшою конфесією України, яка налічує понад 12 тисяч громад», але віряни стали «заручниками політичної гри». Єпископ заявив, що храми УПЦ МП захоплюють, «віруючих б’ють, а державні чиновники примушують священнослужителів УПЦ переходити в підтримувану президентом України «нову церкву». Також, за його словами, УПЦ МП неправомірно намагаються звинуватити у «зв’язках з Москвою», «сепаратизмі», «пропаганді руського міра».
Закон, що вимагає від громад УПЦ МП змінити назву, єпископ назвав «прямим втручанням держави в справи церкви».
«Мільйони віруючих нашої Української православної церкви виступають із закликом до офіційних осіб європейських і міжнародних інституцій підняти свій вагомий голос і втрутитися в події, що відбуваються в теперішній час в Україні, відповідно до ваших повноважень і мандатів, які передбачають право висловлюватися, діяти і захищати справедливість за допомогою сучасних інструментів дипломатії, права та правосуддя», — йдеться у зверненні.
Як зазначив сьогодні під час робочої поїздки до Івано-Франківської області президент Петро Порошенко, до Православної церкви України приєднались вже 320 парафій.
«Після цього (отримання Томосу про автокефалію — ред.) вже 320 парафій приєдналися до нашої церкви. П’ять з них — на Франківщині, на Прикарпатті. Парафії та громади. Можу наголосити, що зараз за один місяць переходить більше парафій, ніж за попередні 5 років. І дуже важливо, що ніхто нікого не примушує», — наголосив Порошенко.
Церемонія підписання Томосу про автокефалію Православної церкви України пройшла 5 січня у Стамбулі. Наступного дня Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос мітрополіту Київському і всієї України Єпіфанію.
Верховна Рада 17 січня ухвалила закон про перехід і реєстрацію релігійних громад. Як пояснив спікер парламенту Андрій Парубій, процес переходу громад з Московського патріархату УПЦ до Православної церкви України має бути упорядкований — «щоб він відбувався виключно мирно, в цивілізований спосіб, на засадах демократичних принципів».
30 січня Міністерство юстиції офіційно зареєструвало Православну церкву України як релігійну організацію.
Читайте також: Слідом за томосом: як реагує захід і схід України
Читайте MediaPort у Telegram