Web Analytics
Порошенко просить СБУ і ГПУ дати оцінку рішенню у справі «ПриватБанку» | MediaPort

Президент зобов’язав Національний банк забезпечити безперебійну роботу усіх філіалів «ПриватБанку» і надати необхідну кількість готівки, а Мінфін — проаналізувати всі ризики і загрози. Силовиків попросили оцінити, чи є підстави порушити кримінальну справу за неправосудне рішення.

Ситуацію щодо рішення Окружного адміністративного суду Києва про скасування націоналізації «ПриватБанку» розглядали 18 квітня під час засідання Ради національної безпеки та оборони.

Голова Національного банку Яків Смолій заявив, що НБУ був «здивований» рішенням суду — за його словами, «абсолютно безглуздим».

«Рішення, які були ухвалені у 2016 році щодо націоналізації «ПриватБанку», були єдиними правильними на той час… Щоб зберегти фінансову стабільність і не допустити фінансового вибуху», — сказав він.

Сьогодні націоналізований банк працює прибутково, додав Смолій. Він обслуговує близько 20 мільйонів вкладників — чверть банківського сектору України.

Голова Нацбанку також назвав можливі ризики виконання рішення суду.

«Виходячи з тої інформації, яка була озвучена на засіданні суду… ми попередньо можемо робити висновок, що повернення банку до попередніх власників неможливо, сьогодні законом це не передбачено. Однак те рішення, яке було ухвалено у 2016-му, якщо повернеться, це загрожує тим, що Фонду гарантування вкладів доведеться виплатити вкладникам близько 100 мільярдів гривень», — каже Яків Смолій.

Ці кошти можуть суттєво вплинути на інфляцію, зазначив голова НБУ. Крім того, Нацбанк не може прогнозувати, як це вплине на курс валют — певні коливання вже були відчутні, каже Смолій.

«Ми будемо звертатися до Міністерства юстиції, Вищої ради правосуддя, щоб переглянути (рішення — ред). Безумовно, будемо подавати апеляцію», — підсумував Смолій.

Міністр фінансів Оксана Маркарова також підтвердила наміри оскаржити рішення суду.

«Не говорячи навіть про те, що це рішення досить тяжко виконати, але його виконання в тому числі має передбачати якимось чином повернення більш ніж 155 мільярдів гривень коштів державного бюджету, які було витрачено на капіталізацію цього банку», — зазначила вона.

Маркарова нагадала, що в рамках докапіталізації «ПриватБанку» держава випустила облігації внутрішньої позики на 155,3 млрд грн, з яких тільки незначна частина була монетизована, а з решти сплачуються відсотки. «Це одна зі складових прибутковості цього банку», — уточнила міністр фінанів.

«Ми, як Мінфін, розраховуємо на повернення цих коштів від прибуткової діяльності банку та його подальшої приватизації», — додала Маркарова.

Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Міністр юстиції Павло Петренко зазначив, що всі рішення, які ухвалювалися щодо націоналізації банку, були «законними, в чіткому дотриманні чинного законодавства, і були спрямовані в тому числі на захист національної безпеки».

«Це ознака того, що суд, який виносив це рішення — Окружний суд міста Києва — він на сьогодні ще не реформований, це перша інстанція. Ми провели в рамках судової реформи фактично реформацію Верховного суду, апеляційних інстанцій. І ми бачимо, що такі тривожні сигнали надходять саме з перших інстанцій, які мають прямий контакт з громадянами. До речі, таких неоднозначних рішень це суд виносив багато», — розповів Петренко.

Він запропонував звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів з проханням прискорити кваліфікаційне оцінювання суддів перших інстанцій і Окружного адміністративного суду. «Щоб ми отримали вже новий суд, новий склад суддів, які пройдуть кваліфікаційне оцінювання і перевірку на доброчесність», — пояснив міністр.

За підсумками наради президент Петро Порошенко звернувся до Національного банку з вимогою забезпечити безперебійну роботу усіх філіалів «ПриватБанку», забезпечити їх необхідною кількість готівки і не допустити збоїв у функціонуванні банку. Порошенко також попросив Міністерство фінансів проаналізувати ризики і загрози щодо можливого виконання рішення суду, прорахувати можливі збитки держави.

«В умовах, якщо ми вилучимо 155 мільярдів гривень докапіталізації, це потягне за собою ризики у вигляді 100 мільярдів додаткового фінансування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, які держава буде зобов’язана взяти за рахунок коштів  Державного бюджету. А виплата цих грошей буде мати величезні ризики і для інфляції, і для курсової політки, і для стабільності банківської системи. Ми точно не можемо допустити подібного розвитку сценарію», — сказав Порошенко.

Він підтримав пропозицію Павла Петренка щодо звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Він також звернувся до Служби безпеки України та Генеральної прокуратури з проханням після завершення всіх судових процедур оцінити, чи є підстави і можливості порушити кримінальну справу за неправосудне рішення, яке було ухвалено суддями, не втручаючись в аналіз цього рішення по суті.




Міжнародні партнери України також відреагували на ситуацію. У Посольстві США в Україні заявили, що будуть «уважно стежити» за розвитком подій.

«У 2016 році міжнародні партнери України підтримали рішення уряду та Національного банку України націоналізувати «ПриватБанк» на вимогу колишніх власників в якості єдиного ефективного методу захисту вкладників банку — українського народу та бізнесу — і стабільності фінансової системи. І хоча для цього необхідно було влити близько 160 млрд грн коштів українських платників податків для відновлення платоспроможності банку, це забезпечило довгострокову життєздатність «ПриватБанку», захистило гроші мільйонів українських громадян і зміцнило економічне здоров’я країни. У цьому контексті ми вітаємо реформу корпоративного управління «ПриватБанку» на чолі з незалежною наглядовою радою, а також трансформацію її бізнес-моделі, що вже призвело до посилення ефективності та стабільності всієї банківської системи», — йдеться в заяві посольства.

Подібну позицію озвучили й у Представництві Євросоюзу в Україні, зазначивши, що продовжують підтримувати зусилля НБУ щодо реформування фінансового сектора і зусилля Міністерства фінансів з реформування корпоративного управління в державних банках.

«Важливо, щоб влада продовжувала свої зусилля для стягнення збитків від колишніх власників та пов’язаних сторін збанкрутілих банків», — говорять у Представництві ЄС.

«ПриватБанк», одним з основних власників якого був бізнесмен Ігор Коломойський, перейшов у власність держави у грудні 2016 року. Тоді Нацбанк відніс «ПриватБанк» до категорії неплатоспроможних.

18 квітня Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку». НБУ і Міністерство фінансів заявили, що оскарживатимуть це рішення. У прес-службі «ПриватБанку» кажуть, що установа «за будь-яких умов продовжить свою стабільну роботу».

Читайте також: Як позначилася реформа на роботі судів

Читайте MediaPort у Telegram