Web Analytics
Суд визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку» | MediaPort

Окружний адміністративний суд Києва визнав договір купівлі-продажу державою акцій банку нечинним з моменту укладення. Нацбанк планує подати апеляцію.

Про рішення щодо визнання незаконною націоналізацію «ПриватБанку» сьогодні повідомила прес-служба Окружного адміністративного суду Києва.

«Окружний адміністративний суд міста Києва, розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Ігоря Коломойського до Національного банку України, Кабінету Міністрів України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, визнав протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПАТ «КБ «ПриватБанк», та визнав нечинним з моменту укладення договір купівлі-продажу державою акцій банку», — йдеться в повідомленні.

Справу розглядали з червня 2017 року. Такий тривалий термін, пояснюють у суді, пов’язаний із загальним навантаженням на суддів і необхідністю дослідити значну кількість доказів у справі, в якій понад 50 томів.

Підставами для ухвалення рішення суд називає, в тому числі, «недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ «КБ «ПриватБанк» до категорії неплатоспроможних, внаслідок чого в подальшому було ініційовано процедуру його націоналізації, та власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні».

«Таким чином, процедура націоналізації ПАТ «КБ «ПриватБанк» була визнана судом безпідставною та такою, що здійснена з численними порушенням діючого на той момент законодавства, наслідком чого стало неправомірне втручання держави у право акціонерів банку, у тому числі позивача, мирно володіти належним їм майном, що є порушенням як вимог національного законодавства, в тому числі Конституції України, так і положень міжнародних стандартів у цій сфері», — говорять в Окружному суді Києва.

Фото: Facebook/Окружний адміністративний суд міста Києва
Фото: Facebook/Окружний адміністративний суд міста Києва

У Національному банку України заявили, що не погоджуються з рішенням суду і готуються до подання апеляційної скарги.

«Рішення суду не набрало законної сили та буде оскаржене Національним банком.  Ми продовжимо доводити законність дій та рішень регулятора в апеляційній інстанції. Вкотре звертаємо увагу, що породжена судовими рішеннями правова невизначеність підриває фінансову стабільність», — говорить начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

У НБУ також кажуть, що запропонують Раді з фінансової стабільності звернутись до Ради національної безпеки та оборони та Кабінету міністрів щодо «подібних судових практик, що шкодять міжнародному іміджу України».

Національний банк зазначає, що рішення про визнання «ПриватБанку» у грудні 2016 року неплатоспроможним та його подальше виведення з ринку за участю держави ґрунтувались «на зменшенні розміру регулятивного капіталу до від’ємного значення».

«Нестача в капіталі «ПриватБанку» була виявлена за результатами стрес-тестування і підтверджена результатами інспекційної перевірки та незалежною міжнародно визнаною аудиторською компанією», — йдеться в заяві НБУ.

У Міністерстві фінансів України також заявили про намір оскаржити рішення суду.

«Рішення про виведення неплатоспроможного «ПриватБанку» за участю держави приймалось відповідно до норм діючого законодавства, було підтримане РНБО та урядом України з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. Забезпечення виконання усіма банками, як працюють в Україні, регулятивних вимог та вимог до капіталу є визначальним для забезпечення стійкості банківської системи і підтримки суспільної довіри», – прокоментували ситуацію в прес-службі Мінфіну.

Прес-секретар «ПриватБанку» Інна Музичук зазначила, що рішення суду «в будь-якому випадку не вплине на роботу банку».

«Отже, враховуючи, що банк у цьому судовому процесі не є відповідачем чи учасником, можемо лише зазначити свою позицію з огляду на ситуацію. І вона виглядає доволі оптимістичною: банк за будь-яких умов продовжить свою стабільну роботу, як це і було завжди, усі 27 років існування банку», — йдеться в коментарі на сторінці Інни Музичук у Facebook.



«ПриватБанк» перейшов у власність держави у грудні 2016 року. Нацбанк відніс «ПриватБанк» до категорії неплатоспроможних. «Станом на 1 грудня цього року недолік в капіталі «ПриватБанку» виріс до 148 млрд грн, а ліквідність банку істотно знизилася», — роз’яснювала тоді очільниця НБУ Валерія Гонтарєва.

Читайте MediaPort у Telegram