Web Analytics

Поліція тисне на свідка у справі про повалення погруддя Жукову — адвокат

Після повалення пам'ятника Георгію Жукову на проспекті Григоренка у Харкові 2 червня до поліції доставляли представницю громадської організації «Світанок» Міллу Денчик. За два дні — її викликали як свідка.

Адвокат Мілли Денчик Володимир Рисенко говорить, що 2 червня активістку незаконно затримували.

«У неділю, 2 червня, її незаконно затримали, привезли у Немишлянський відділ поліції. Її друзям повідомили, що її затримують в адміністративному порядку для з’ясування особи. Вона була єдиною, кого затримали, хоча участі у знесенні пам’ятника вона не брала», — розповів Рисенко.

«Дійсно поліція має право затримувати для з’ясування особи, але не більше ніж на три години, із обов’язковим складанням протоколу про адміністративне затримання. Коли я приїхав до райвідділку і спитав, де протокол про адміністративне затримання, давайте його підписувати, ось її паспорт, ми з’ясували особу, мені відповіли: «Ми не будемо складати протокол про адміністративне затримання, ми будемо її допитувати», — сказав адвокат.

Володимир Рисенко і Мілла Денчик біля відділу поліції 2 червня. Фото: ГО «Світанок»

Рисенко заявив про порушення закону.

«Вона є неповнолітньою особою. Допит неповнолітньої особи здійснюється у присутності батьків, яких треба завчасно повідомити про дату та час допиту, забезпечити присутність адвоката. «Ні, ми будемо зараз допитувати». Я питаю: вона затримана? «Ні, вона не затримана». А що вона робить у райвідділку? Мені не змогли відповісти. Тоді ми вийшли з райвідділку, хоча намагалися хапати за руку», — розповів адвокат.

4 червня Міллу Денчик викликали до поліції знову — вже як свідка.

«Вона приїхала зі мною та матір’ю. Її почали питати про події щодо повалення Жукова, в яких вона нібито брала участь. Але якщо вона нібито — я наголошую, нібито — брала участь, вона має право не свідчити проти себе, це право, передбачене ст. 63 Конституції України. Вона не виявила бажання надавати свідчення, після чого знов почалося якесь «шоу», — каже адвокат.

За його словами, до кабінету з однією слідчою прийшли ще двоє, «які не брали участі в процесуальних діях».

«Вони не були вписані в протокол, але почали відеозйомку. Після її небажання давати свідчення їй вручили наступну повістку на суботу, 8 червня. Який сенс допитувати особу знов, якщо вона не виявила бажання? Я не бачу жодної причини, окрім тиску на свідка. Поліція не відомо з яких причин вибрала особу, яка ймовірно, на її думку, є найбільш уразливою в силу віку та статі, для того, щоб здійснювати на неї тиск», — каже Рисенко.

На прохання прокоментувати цю інформацію, зокрема, щодо незаконної відеозйомки, у відділі комунікації Головного управління Нацполіції у Харківській області «МедіаПорту» повідомили наступне:

«У Немишлянському відділі поліції відповіли, що зараз в рамках відкритих кримінальних проваджень проводяться усі необхідні слідчі дії, які здійснюються виключно у правовому полі із дотриманням вимог чинного законодаства».

Які саме слідчі дії проводяться, у поліції не повідомили, посилаючись на таємницю слідства. У відділі комунікації також не відповіли, скільки нині фігурантів справи і який процесуальний статус вони мають.

Пам’ятник Жукову протестувальники знесли 2 червня. Поліція намагалася завадати діям учасників акції, проти поліції застосували балончики, і правоохоронці відступили.

Того ж дня у поліції повідомили про трьох постраждалих поліцейських внаслідок сутички і два кримінальних провадження, порушених за статтями «Хуліганство» та «Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу».