Web Analytics
«Пливи, я тебе дістану»: як харківські волонтери рятують тварин на Херсонщині | MediaPort
собака

«Підходь, давай-но! — звертається чоловік до вівчарки, яка сидить у воді на рівні даху будинку. — Немає по чому йти? Добре, тоді пливи! Я тебе дістану!» Так один з харківських волонтерів рятує замерзлого собаку у приватному секторі Херсона. Після того, як російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, вода стрімко прибуває у навколишні міста і села. Щонайменше півтори тисячі людей евакуйовані. Місцеві жителі намагаються врятувати худобу і домашніх улюбленців. На допомогу їм вирушили волонтери з різних областей. Відсьогодні у Херсоні працюють члени громадської організації «Порятунок тварин Харків». За кілька годин роботи вони дістали з води сімох собак і двох кішок. Про рятувальну операцію на Херсонщині «МедіаПорту» розповіла Ярина Вінтонюк, відповідальна за комунікацію в організації «Порятунок тварин Харків».

Скільки людей у вашій команді і де вони зараз працюють? 

Після того, як «Порятунок тварин Харків» дізнався з новин про ситуацію на Херсонщині, ми зрозуміли, що потрібна допомога, багато тварин у небезпеці. За вчорашній день підготувалися до виїзду. Вчора виїхали дві машини з екіпажем з шести людей. Також вчора був сформований штаб зоозахисних організацій. Ми об’єднались з UA Animals, Nova Ukraine, миколаївськими волонтерами. Працюємо разом, координуємо роботу. Задача нашої організації — безпосередньо порятунок тварин.

Працюємо у Херсоні, знаходимо тварин і дістаємо їх на поверхню, де їх передають волонтерам і розвозять у притулки, кому потрібно — в клініки. Це і Миколаїв, і Одеса, найближчі міста. Тваринам потрібна допомога ветеринарів.

Тобто є переохолодження, травми. 

Так, волонтери оглядають, кому потрібна допомога, кому — просто притулок, відігріти.

На ваших відео тварин знімають з дахів, дерев.  

Так, і з дахів. Хтось застрягає під важкими балками, металом. Робота триває. На звичайних човнах важко пересуватися. Треба долати велику відстань: наприклад, 4 км. Це важко. Тому ми купили моторні човни. Один у Миколаєві, два веземо ще з Харкова. Це прискорить роботу. Зараз виїхав третій екіпаж.

Скільки людей у третьому екіпажі? 

Ще чотири людини. Переважно це чоловіки, але є жінки.

Ви оголошували, що потрібні моторні лодки. Хтось надав чи все купили?

Люди відгукнулися грошима так, що ми змогли купити. Загальну суму зараз важко сказати, але на сьогоднішній день у нас вже п’ять човнів, це недешево. І цього поки що достатньо. А далі будемо дивитися по ситуації. Ми налаштовані працювати і вночі, і скільки треба днів. Сподіваємося, що нададуть доступ на роботу вночі, щоб більше охопити території і надати допомогу тваринам.

Чи був досвід такої роботи в організації? 

Ми працюємо понад сім років у Харкові. Практика порятунку з водойм була, були випадки, коли тварини тонули. Звісно, не в таких масштабах. Коли прийшла війна, умови змінилися.

У ваших соціальних мережах люди пишуть слова підтримки волонтерам, це вас теж підтримує? 

Для нас основне, що люди реагують на події в Україні, що вони переживають. Ми дуже сподіваємося, що люди захочуть прихистити тварин. Це маса покинутих тварин! За рік ми евакуювали понад 10 тисяч тварин із зони бойових дій на сході — Харківщина, Донеччина, Луганщина. Нинішня ситуація — це тисячі тварин. Ми розуміємо, що більшість людей не зможе їх забрати. Це дуже велика проблема.

Зараз люди шукатимуть помешкання, хтось винайматиме житло, але часто людям відмовляють поселитися з собакою, кішкою. 

Це надзвичайно важливе питання і велика проблема з самого початку вторгнення. Ми вдячні усім, хто відчиняє свої двері для переселенців, але дуже боляче, що не приймають тварин, переживаючи, що будуть пошкоджені квартири, будинки. Але я хочу сказати, що кожен з нас в Україні зараз — під прицілом, ми кожен день можемо втратити все. Чи то на сході, чи то у Херсоні. І, думаю, що кожен хотів би, щоб його прийняли з твариною, з його членами родини. Ми відповідальні за тварин, яких ми прихистили. Ми маємо змінити і розставити правильні пріоритети.

Доповнення. Станом на 18:00 харківські волонтери врятували 12 собак, 9 котів, трьох козенят та 17 курей, повідомила Ярина Вінтонюк. «Робота триває. Дуже складно працювати через течію», — повідомила волонтерка.

ФОТО: ПОРЯТУНОК ТВАРИН ХАРКІВ