Web Analytics
Підрив Каховської ГЕС: із зони затоплення евакуювали понад 1,5 тис. людей | MediaPort

Внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС у Херсонській області підтоплено більш як 1,9 тис. будинків, триває евакуація.

За даними на 11:30 7 червня із зони підтоплення евакуювали 1548 людей, повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.

«За попередньою інформаціє, у Херсонській області підтоплено 20 населених пунктів на правому березі річки Дніпро та понад 1900 будинків», — йдеться у повідомленні.

До ліквідації наслідків залучили понад 1700 людей та більш ніж 300 одиниць техніки — машин, плавзасобів тощо.

Евакуація жителів затоплених районів

Евакуйованих жителів Херсонщини забезпечать безкоштовним прихистком і всіма соціальними гарантіями, повідомили у Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Херсонців, які живуть уздовж берегової лінії Дніпра, закликають прямувати в безпечні райони, звідки їх вивезуть.

Фото: ДСНС
Фото: ДСНС

Врятовані також можуть знайти житло у безпечних районах країни за програмою «Прихисток». Оголошення про надання прихистку розміщують безпосередньо власники житла, які потім отримають компенсацію від держави на сплату комунальних послуг.

Щоб побачити пропозиції вільного житла, слід зареєструватися на сайті «Прихисток» і за допомогою системи фільтрів підібрати помешкання, а після обрання потрібного варіанту – зв’язатися з власником.

Фото: ДСНС
Фото: ДСНС

Куди звертатися для евакуації тварин

Рятувальники та волонтерські організації також вивозять із зони підтоплення тварин. Зв’язуватися з волонтерами можна телефоном або через сторінки у соцмережах:

  • UAnimals — (068) 810 48 76, сторінка в Instagram;
  • Save Ukraine — (093) 69 69 788;
  • «Фенікс» — сторінка у Facebook;
  • «Україна. Об’єднані в різноманітності» — сторінка в Instagram;
  • «12 вартових» — (063) 863 15 12, сторінка у Facebook.

На Херсонщину також попрямували волонтери з організації «Порятунок тварин Харків».

Фото: ДСНС
Фото: ДСНС

Наслідки підриву ГЕС

Голова Офісу президента Андрій Єрмак назвав такі наслідки підриву Каховської ГЕС:

  • пошкоджена або повністю зруйнована регіональна біосистема південної дельти Дніпра та Причорномор’я, на Дніпропетровщині — масовий мор риби;
  • зруйнована зрошувальна система на півдні України та інфраструктуру водопостачання Криму;
  • виникли загрози для роботи системи охолодження Запорізької АЕС.

«Згідно Женевської конвенції (стаття 56 Додаткового протоколу I 1977 року), дії щодо руйнування дамб є воєнним злочином та можуть бути прирівняні до використання зброї масового знищення», — йдеться у дописі в Telegram-каналі Єрмака.


 

Затоплення сільськогосподарських земель

За попередніми оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства, внаслідок підриву ГЕС на правобережжі Херсонщині можливе затоплення орієнтовно 10 тис. га сільськогосподарських земель. На лівому березі, який зараз під окупацією — в декілька разів більше. Також припиниться постачання води до 31 системи зрошення полів у трьох областях.

За даними міністерства, цьогоріч на правому березі Дніпра працюють лише 13 зрошувальних систем, і підрив ГЕС фактично залишив без джерела водопостачання 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% — в Запорізькій та 30% — в Дніпропетровській областях.

«Знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Без Каховського водосховища постраждають не лише аграрії та водокористувачі, а й джерела питного водопостачання населених пунктів», — повідомили у Мінагрополітики.

Фото: minagro.gov.ua
Фото: minagro.gov.ua

Під загрозою майже 80 населених пунктів

Президент Володимир Зеленський назвав підрив Каховської ГЕС «найбільшим злочином екоциду, і не лише за час цієї війни, а за десятки років».

«Усі споруди Каховської гідроелектростанції, її дамба перебували на окупованій території під повним контролем російських окупантів. Ще восени минулого року ми мали інформацію про мінування окупантами дамби Каховської ГЕС. Вони зробили це спеціально. По-перше, для шантажу світу. По-друге, щоб підірвати дамбу й використати повінь як зброю. Власне це й сталося», — сказав Зеленський у відеозверненні.

За його словами, у зоні затоплення — райони, де до війни жили понад 100 тис. людей, і зараз залишаються принаймні десятки тисяч. Під загрозою майже 80 населених пунктів.

Також утворилася пляма з нафтопродуктів — щонайменше 150 тонн, які відносить течією в Чорне море.

«На сьогодні очевидні кілька речей. Перше: такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти — мінувати, підривати, руйнувати. Друге: жодна країна світу не має залишатися наодинці проти такого терору, і я вдячний усім, хто допомагає Україні!» — зазначив глава держави.

Він також додав, що потрібна «негайна й максимальна реакція світу на російський терор» — від Ради Безпеки ООН до кожної міжнародної інституції.


Каховську ГЕС російські окупанти підірвали 6 червня. Вода затоплює населені пункти Херсонщини.