«Хочуть взяти у кліщі», «засипають КАБами», «готуються до нового наступу». Заголовки у медіа про Куп’янськ останніх місяців — кричущі в усіх сенсах. Чи готова Харківщина до наступу, який, за словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, «фактично розпочався»? Як коментує влада і що кажуть жителі міста?

«Зносять усе»

Жителька Куп’янська Любіна Погребняк насилу пересувається:

«Цукор, тиск, інгалятор [дістаю], як задихаюсь».

Навіть у такому стані вона не хотіла залишати рідного міста. Виїхати до Харкова змусила донька. Після того, як влучило у двір.

«Ми ж біля Осколу, метрів 200 від Осколу вгору. І у нас вже тиждень чи два зносять все. Палять по шість хат у день. Горить. Вони перейшли річку, там Голубівка, Опарине, звідти б’ють. Поруч! Жах. І хати горять. І людей… У мене впало у дворі. Калітку винесло, виноград зрубало! Євровікна побило, скляні двері. Все повиносило. Цей край вибивають. Для чого? Не знаю. Щоб продвигаться», — розмірковує переселенка Любіна Погребняк.

Військово-політичне керівництво України заявляє про підготовку росії до нових наступів. Держава-агресор прагне витіснити українські сили з російської території, щоб піти далі — у тому числі на Харківщину. Таку мету окупантів озвучили президент України Володимир Зеленський та головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

«За даними нашої розвідки, росія готується до нових наступів на Сумську, Харківську, Запорізьку області. Вони затягують переговори й намагаються втягнути США в нескінченні, беззмістовні дискусії про фальшиві «умови», щоб виграти час, а потім спробувати захопити ще більше земель. Путін хоче вести переговори про територію із сильнішої позиції. Він думає лише про війну — повідомив Володимир Зеленський.

«Президент абсолютно правий, і цей наступ фактично вже розпочався. Тому що вже кілька днів, майже тиждень ми спостерігаємо збільшення майже удвічі кількості наступальних дій противника на всіх основних напрямках», — зазначив Олександр Сирський.

Чи готова Харківщина до нового можливого російського наступу?

«Якщо таке повідомлення прийшло від вищого військово-політичного керівництва — загроза є дійсно реальною. Як і минулого року, чітко розуміємо пріоритети ворога — Харківська область, Харків, Куп’янський напрямок, північна територія — Ізюмський напрямок: населений пункт Борова та інші. Робимо все можливе для того, щоб підготуватись до цього. Те, що у нашій зоні відповідальності. І, звичайно, те саме роблять військові на своїй лінії фронту. На сьогодні 352 населені пункти під евакуацією. Наразі розширювати не плануємо. Можливо, дивимось на Великобурлуцький напрямок. Однак, те що ми проводимо, вважаємо, що цього достатньо», — прокоментував ситуацію начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Торік Харківська область вже переживала повторний наступ агресора на півночі області. Як наслідок — росія знову окупувала прикордоння під Липцями та Вовчанськом. Понад 20 тисяч людей стали переселенцями. Вовчанськ перетворився на руїни.

«Питання Вовчанська, думали, що було достатньо [захисту], але там брехали. Ніхто нічого не зробив і, відповідно, зараз правоохоронні органи дають оцінку діям тих [військових] керівників, які тоді керували. Зараз, я думаю, такого вже не буде, висновки усі зробили, ситуація буде більш контрольованою і більш успішною», — вважає народний депутат України Юрій Здебський.

Це Юрій Здебський, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, згадує розслідування наслідків торішнього прориву росіян. Підозрювані у справі про провал оборони Харківщини — двоє генералів та полковник ЗСУ.

«Питання фортифікацій теж переглянули. Більше крику було по викопаних ровах. Зараз тактика міняється, усе міняється. І фортифікації будуть інші. Враховуючи переговори, які зараз йдуть з припинення вогню, ворог застосовує максимум, що може витиснути, щоб здобути максимум перемог. Це все наші військові розуміють і відповідно реагують. Питання ці ми обговорюємо постійно на комітеті, особливо питання безпекової спроможності наших хлопців. Втрутитись, щоб у них постійно була зброя. Ми максимум раз на два місяці, а то й щомісяця заслуховуємо відповідні компетентні служби, які мають достатньо інформації й в режимі таємності нам доповідають на комітеті реальний стан справ», — каже Здебський.

Війна дронів

Нацгвардієць «Роккі» воював на Куп’янському напрямку. У лютому залишився сам у тилу противника. Тиждень вважався зниклим безвісти.

«Куп’янськ — стратегічно важливий, тому що там дороги ведуть різні, на Ізюм. Вони хочуть потім прорвати на Ізюм. Їм це не вдасться. Тактика одна — вони просто йдуть «м’ясом». Зараз ти не вийдеш з бліндажа, окопу, з підвалу, тому що все дрони. Зараз війна дронів і у кого їх більше, той диктує перевагу на полі бою», — говорить «Роккі».

Українські дипломати закликають світ посилити тиск на Москву.

«У відповідь на пропозиції США щодо повного припинення вогню росія поки лише запускає нові ракети», — коментує міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Водночас американські партнери стали рідше називати росію агресором. Українці звернули увагу на це після допису посолки США в Україні Бріджит Брінк про ракетний удар по Кривому Рогу та її візиту до Харкова.

«Це місто зазнало тисяч варварських ударів керованими авіабомбами та масованих нічних атак дронами, які щодня забирають життя чоловіків, жінок та дітей. Але місто та його мешканці стійко тримаються. Ми залишаємося відданими меті досягти повного припинення вогню та справедливого, тривалого миру», — прокоментувала удари російської армії по Харкову Бріджит Брінк.

Пані Любіна з Куп’янська знає про перемовини США з росією та нову американську політику.

«Я не знаю, чого вони так допомагали і раптом… Не знаю навіть, що це таке. У нас така зараз жорстокість», — говорить переселенка.

Так званого енергетичного перемир’я, на яке начебто згодився російський диктатор Путін, у Куп’янську, як і загалом в Україні, не відчули.

«Ще гірше. То ж казали, щоб об’єкти не били, ну вони ж таки свєт побили. Що далі буде, не знаю», — говорить Любіна Погребняк.

Читайте також: Російський наступ: що сказав Сирський | РЕДАКТОРСЬКА