Освіта під час війни: обласному департаменту відомо про «підпільні заняття» офлайн у Харкові
Ближче до вересня Харківська обласна військова адміністрація планує визначити, де і в якому форматі працюватимуть освітні заклади на Харківщині. Водночас обласному Департаменту науки і освіти відомо, що деякі навчальні заклади порушують рішення про дистанційне навчання і проводять заняття із загрозою для безпеки дітей.
Про це в ефірі радіо «Накипіло» 7 червня розповів директор Департаменту науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації Олексій Литвинов.
«Так, дійсно, така інформація постійно до Департаменту надходить. З періодичністю раз на два тижні ми надсилаємо до підпорядкованих відділів освіти громад інформативні та директівні листи, якими ми зайвий раз нагадуємо про те, що рішенням Ради оборони Харківської області від 15 серпня 2022 року на території області запроваджено дистанційний формат освітнього процесу для всіх без винятку закладів освіти усіх форм власності, які розташовані на усіх територіях Харківської області. Звісно, це стосується і приватників, і дошкільних навчальних закладів. Але є у нас така практика, коли є листи, які носять рекомендаційний характер, а є певні вимоги, які мають імперативний характер. І вже в залежності від почуття відповідальності самого керівника, він ухвалює відповідне рішення, бере на себе певні ризики», — говорить Литвинов.
«Дійсно, це підпільні заходи, які здійснюють не дуже відповідальні керівники», — сказав він.
Литвинов наголосив, що відповідальність за такі дії несе керівник закладу: «Керівник, який дозволив проводити заняття і збирати дітей на території, де розташований його заклад. Більше там відповідальності нічиєї немає — ні поліції, ні Державної служби надзвичайних ситуацій, ні Департаменту».
«Враховуючи той факт, що Департамент позбавлений контролюючих повноважень, я про ці факти інформую Державну службу надзвичайних ситуацій і Національну поліцію, щоб вони вжили відповідних заходів, спрямованих на недопущення таких ганебних випадків», — сказав Литвинов.
Він також вказав на відповідальність батьків.
«Тут є відповідальність не лише керівника самого закладу, а і, напевно, не менше відповідальність самих батьків. Мені важко зрозуміти — я сам батько — логіку батьків, які ухвалюють подібне рішення і відводять свою дитину до такого конспіративного навчального закладу, дошкільного в тому числі», — сказав Литвинов.
Ухвалювати рішення щодо поновлення офлайн-навчання будуть з огляду на безпекові умови. Поки що розглядають такий варіант у Красноградському, Лозівському та частково Богодухівському районах.
«Певні тенденції, які свідчать про те, що у разі покращення безпекової ситуації така можливість є, дійсно присутня. Але все ж таки остаточне рішення буде ухвалене, враховуючи велику кількість об’єктивних і суб’єктивних чинників. На сьогоднішній день ми можемо оперувати такими категоріями, як сподівання і можливість», — сказав директор департаменту.
Він прокоментував ідею так званого комбінованого навчання (частково офлайн).
«Ми ж не будемо робити так, що перший-третій класи сьогодні йдуть до укриття, а четвертий-шостий не йдуть в укриття… У нас складається така ситуація, що певна кількість, особливо це стосується міста Харкова, директорів закладів поробили укриття і у всіх кутках нашого міста розповідають, що у них все добре, у них все забезпечено. А якщо розібратися і критично проаналізувати те, що вони говорять, то і близько нічого подібного немає», — сказав він.
Що заявляли у міськраді
Про можливість запровадження комбінованого навчання з 1 вересня минулого тижня повідомив Харківський міський голова Ігор Терехов.
«Я хочу, щоб 1 вересня наші діти почали навчання у комбінованому режимі, особливо першокласники. Це дуже важливо, бо вони повинні навчитися писати, читати, а онлайн це зробити неможливо. Крім того, вони мають бути соціалізовані», — сказав Терехов.
Він послався на велику кількість запитів від батьків.
9 травня Терехов ухилився від чіткої відповіді щодо законності проведення «неофіційних» занять у школах міста Харкова, яке періодично потрапляє під російські ракетні удари, порадивши кореспондентці «МедіаПорта» спочатку «завести дітей».
Позиція голови Харківської ОВА
Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов, коментуючи пропозицію Терехова після пресконференції 6 червня, сказав «МедіаПорту», що конфлікту між обласною адміністрацією та містом з освітнього питання немає, «триває обговорення і пошук оптимальних форматів навчання».
«Конфлікту жодного немає. Звісно, до нього (міського голови Ігоря Терехова — ред.) звертаються батьки, як і до нас, які хочуть відкрити і шкільну, і дошкільну освіту. Що таке «змішане»? Це означає, що діти перебуватимуть у школі. Давайте не обманювати одне одного. На мені відповідальність за життя дітей. Повірте, якщо буде хоча б маленька, ймовірна, але загроза для ураження дітей, я не прийму рішення щодо освіти офлайн. Це моя особиста персональна відповідальність як начальника Харківської обласної військової адміністрації», — сказав Синєгубов.
Читайте також: Школи з укриттями і повернення до офлайн-освіти — необхідні умови для початку відновлення України — Андрій Черноусов