Харківська міськрада перейменувала район, проспект і дві вулиці
Харківська міськрада почала змінювати назви вулиць, проспектів тощо, пов’язані з Росією. Також — розірвала побратимські стосунки з п’ятьма російськими містами та ухвалила звернення, в якому підтримала цілісність України.
Рішення щодо перейменування ухвалили під час позачергової сесії Харківської міської ради 11 травня. Вона проходила дистанційно, скільки було депутатів — у міськраді не уточнили.
Обранці проголосували за зміну чотирьох назв:
- проспект Московський — на проспект Героїв Харкова;
- узвіз Білгородський — на вулицю Героїв рятувальників;
- Білгородське шосе — на Харківське шосе;
- Московський район — на Салтівський район.
Міський голова Ігор Терехов зазначив, що топонімів, пов’язаних з Росією, у Харкові значно більше, тому перейменування триватиме.
«У нас сьогодні дійсно дуже багато назв вулиць, пов’язаних з країною-агресором. Тому я пропоную на наступну сесію підготувати перелік топонімів, які підлягатимуть перейменуванню. І тоді ми врахуємо і Маріуполь, і багато інших міст, які було зруйновано російським агресором, в яких загинули славні воїни ЗСУ та мирні жителі. Я впевнений, що у нас вистачить і вулиць, і провулків, і шкіл для їх перейменування на честь героїв, які віддали своє життя за незалежність України», — сказав мер.
Напередодні сесії громадська ініціатива «Харківська топонімічна група» зверталася до мерії, вимагаючи більшою мірою залучати до перейменування істориків, краєзнавців, митців тощо. З усіх пропозицій мерії активісти схвалювали лише перейменування Московського району. Решту, на їхню думку, варто було б доопрацювати.
«На жаль, міська влада наразі не продемонструвала системного підходу та не презентувала зрозумілої концепції. Що не може не викликати занепокоєння з огляду на необхідність перейменування сотень вулиць, у більшості з яких немає історичних назв, які можна було б відродити», — йшлося у зверненні.
Під час сесії міськрада також в односторонньому порядку розірвала побратимські відносини з російськими містами: Бєлгородом, Москвою, Нижнім Новгородом, Новосибірськом і Санкт-Петербургом.
Ігор Терехов заявив, що збройна агресія Росії призвела до людських страждань і значних руйнувань, тож у Харкова не може бути побратимів серед російських міст.
«Не може у нас бути побратимських відносин з людьми, котрі вбивають українців та знищують нашу Батьківщину. Тому я пропоную сьогодні розірвати ці відносини. Таких міст-побратимів у Харкова бути не може», — наголосив він.
Депутати підтримали рішення одноголосно.
Міська рада, за прикладом Харківської обласної ради, також схвалила звернення до харків’ян, президента України, Верховної Ради та Кабінету міністрів, в якому засудила російську агресію та підтримала територіальну цілісність держави.
«Депутати Харківської міської ради рішуче виступають за непорушність та недоторканність територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів; засуджують війну Російської Федерації, яка має на меті захопити території України, і вважають такі дії неприпустимими та невиправданими. Харківська міська рада впевнена в нашій перемозі, для чого докладатиме всіх можливих і неможливих зусиль!» — йдеться у зверненні.
Наприкінці квітня Ігор Терехов заявляв, що після нападу Росії на Україну в Харкові не може бути назв вулиць, проспектів, площ тощо, пов’язаних з країною-агресором. Так само — не може бути й міст-побратимів у Росії.
7 травня міськрада закликала харків’ян долучитися до обговорення нових назв. За два дні, за даними мерії, пропозиції залишили понад 10 тисяч харків’ян.