Web Analytics
Чому мовчать поліцейські, обвинувачені в побиттях в метро | MediaPort

Цього тижня розпочався судовий процес у справі за обвинуваченням п’ятьох працівників поліції — вже колишніх. Ще рік тому вони працювали у підрозділі по метро. У цьому подкасті — про те, як захисники і колишні напарники просили звільнити старшого сержанта — єдиного з п’ятьох фігурантів, хто залишається під вартою, чому прокуратура виступала проти і який факт з життя обвинуваченого може допомогти йому вийти із СІЗО. 

Cлухайте подкаст в Mixcloud, Google Podcasts, використовуйте RSS у своїх додатках.

А відсьогодні — ще й в ефірі Українського радіо Харків, щосуботи на частоті 106,1 FM. 

Вересень 2018-го. Станція метро «Південний вокзал». До вестибюлю вбігають спецпризначенці. 

«Всех контроль!»

В кімнаті поліції вкладають на підлогу кількох чоловіків. Це поліцейські. 

«Выше руку!»

Бійці внутрішньої безпеки вилучають у затриманих зброю. На столі — пістолети Макарова. А ще гроші — гривні, долари, рублі. 

«Серія ЦЗ…»

Кадри затримання прокуратура оприлюднила за кілька днів, у жовтні минулого року — разом із фрагментами відео з прихованої камери. За роботою поліції на станції підземки влітку 2018-го кілька місяців стежили. 

Переді мною один з фрагментів відео негласних слідчих дій. Воно без звуку. У кімнаті четверо. Троє у поліцейській формі. Один з них б’є ногами і стільцем чоловіка. Тягне по підлозі. Ще один у формі ледь наважується завадити ударам. Але ті продовжуються. А потім знову і знову. 

«Кілька епізодів. На одному відео троє були присутні, в іншому — двоє. В іншому випадку хтось зайшов і вийшов, не зупинивши злочин», — говорить речниця обласної прокуратури Віта Дубовик

А от інший фрагмент: на ньому жінка, навколішки перед поліцейським. 

Суддя: «Так, розглядається обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням…»

Ногами і стільцем чоловіка бив старший сержант Роман Золотарьов, розповідає в суді прокурор Андрій Кругляков. Обвинувачений Золотарьов — єдиний з п’ятьох під вартою.

«Золотарьов єдиний, хто вчинив з усіх обвинувачених більш зухвало… не повинно бути такої поведінки у працівника поліції, який захищає громадян».

Поліцейських обвинувачують у перевищенні службових повноважень. І це тільки одна стаття з низки пред’явлених. 

«В судове засідання з’явилися прокурор Кругляков, обвинувачені Рассоха, Золотарьов, Бондаренко, Ільченко, Агафонов». 

Потерпілих четверо — троє чоловіків і одна жінка. Ніхто з них на підготовче засідання не прибув. Двоє заздалегідь просили слухати справу без них. Ще двоє, зі слів прокурора, — не в Харкові, але суду підтверджень не надали. 

«Адвокат Шапошніков. Поділяю думку своїх колег. Вважаю, судове засідання проводити за відсутності потерпілих неможливо». 

На п’ятьох обвинувачених — семеро адвокатів. Захисник Золотарьова Дмитро Ципліцький просить звільнити підзахисного під цілодобовий домашній арешт із електронним браслетом. 

«Допитані всі свідки. Зібрані всі докази. Проведені всі експертизи. Питання: чому зараз може завадити Золотарьов? Конкретних ризиків я так і не почув. Чотири людини, останні з яких вийшли з під варти у грудні 2018 року перебувають на волі, і у слідства немає жодних документів про те, що хтось із них якось протиправно впливав на свідків, намагався знищити докази, перешкоджав в інший спосіб слідству…».

Звільнити Золотарьова просять і обвинувачені. 

«Ми всіляко сприяємо прокурору. На першу вимогу являємось. Робимо все, як повинно бути по закону. Я прошу надати можливість Роману Геннадійовичу більш м’який захід», — говорить один з них Володимир Бондаренко

Адвокат Ципліцький звертає увагу суду на родину підзахисного. Каже, коли Золотарьова затримали, його цивільна дружина чекала дитину. 

«В квітні цього року вона вже народила Золотарьову сина. Сина, якого він не бачив. Весь період вагітності вона була сама із тещою мого клієнта. Єдине, що його зараз тримає, скажімо так, не дає опустити руки та дає бажання боротися, він хоче побачити свою дитину. Свою дружину, яку він не бачив вже рік і довести свою невинуватість. Чому його зробили цапом-відбувайлом?»

Ця інформація зацікавлює суддів. Вони кілька разів звертаються то до обвинуваченого, то до прокурора. 

— Ваш сімейний стан.
— Гражданский брак… Шість місяців.
— Ваша честь, ми надавали матеріали….
— Шановний прокурор, є у вас такі дані, що народилася дитина?
— Можливо… поштою… тому не має.

— Я маю питання стосовно соціальних зв’язків. У нас обвинувачений в судовому засіданні каже: шановні, я хочу побачити свою дитину.
— На даний час стосунки з жінкою обвинуваченого не узаконені. Тож є обгрунтовані сумніви вважати, що це якісь… щоб дати можливість вийти на свободу. Ми надавали всі дозволи, щоб вони ці дії узаконили.

На волі Золотарьов зможе ухилятися від суду, вважає прокуратура.

«Суд ухвалив: клопотання прокурора Круглякова про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинуваченому Золотарьову задовольнити. Продовжити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою…».

Говорити із журналістами обвинувачений відмовляється.

Адвокат Ципліцький — журналістам: «Будь, ласка, відійдіть від мого клієнта! Конвой!»

Так само, як і його колишні напарники. 

— Які конкретно дії ви вчиняли?
— Дівчата, милі….
— А чому ви не розмовляєте?
— Тому що ви даєте дезінформацію. 
— Так дайте нам правильну інформацію.
— А ви побачите і почуєте все у наступних судових засіданнях. Давайте об’єктивно дивитися на життя, на світ реально. 

Позиція захисту: поліцейських провокували на хабарі, а публікація відео негласних слідчих дій — незаконна. Під час перерви один з обвинувачених обіцяє мені, що потерпілі нестимуть відповідальність. Однак, коментувати відео ані експоліцейські, ані захист не бажають. 

— Якщо ви бачили це відео, що на ньому робить ваш клієнт?
Адвокат Ципліцький: Без коментарів. 

Чому ніхто з поліцейських не припинив побиття — питання до захисника Дмитра Тихоненкова. Він представляє інтереси обвинуваченого Дмитра Агафонова. 

— А в чому співучасть?
— Ну, наприклад, приховування. Він не запобіг.
— А як він може запобігти? Він нічого не приховував.
— Ну не повідомив до поліції про те, що відбувається побиття.
— А кому він повинен повідомляти, якщо поруч стоять його безпосередні начальники?
— Він був очевидцем ситуації протиправних дій.
— Ви розумієте, це питання вже доведення. Ми на відео все це побачимо. Зараз важко… 

Позицію захисту просимо прокоментувати речницю прокуратури Віту Дубовик.

«Це їх законне право захищати себе, захищати своїх клієнтів…. Я можу лише сказати, що прокуратура впевнена, що зібрано достатньо доказів для того, щоб представляти цю справу в суді, для того, щоб отримати справедливий обвинувальний вирок у цьому провадженні». 

Чи належним чином зібрані докази у справі і що з них долучатиме до справи прокурор? Чи звільнять з-під варти Романа Золотарьова, якщо доведуть його «міцні соціальні зв’язки» — наявність дитини. Чи забезпечить обвинувачення явку потерпілих? Та що скажуть обвинувачені під час допитів в суді? Відповіді на ці питання — ще попереду. Підготовче засідання у справі продовжать за два тижні.