Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента російської федерації Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконному переміщенні та депортації дітей з окупованих територій України до росії.
Заява Міжнародного кримінального суду (МКС) опублікована 17 березня 2023 року на сайті інституції.
Згідно з повідомленням суду, Путін та Марія Львова-Бєлова підозрюються у воєнному злочині, а саме незаконній депортації населення (дітей) та їхньому незаконному переміщенні з окупованих російськими військами території України до російської федерації. Злочини скоювалися щонайменше з 24 лютого 2022 року, зазначають в суді.
Зміст ордерів, виданих 22 лютого 2023 року, не розголошується з метою захисту потерпілих та свідків. Проте оскільки подібні факти, за наявною інформацією, продовжуються, в інтересах правосуддя МКС публічно оприлюднив дані про наявність ордерів та оголосив імена підозрюваних.
Реакція України
Генеральний прокурор України Андрій Костін назвав рішення МКС історичним для України та всієї системи міжнародного права.
«Це означає, що за межами росії путіна мають заарештувати та передати до суду. А світові лідери тричі думатимуть, перш ніж тиснути йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності», — повідомив Костін.
Він повідомив, що Україна тісно співпрацює з Міжнародним кримінальним судом та передала йому понад 40 томів матеріалів, що стосуються насильницької депортації росією українських дітей. Загалом йдеться про понад 16 тисяч дітей з Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Повернути Україні вдалося 308 дітей.
«Палата Міжнародного кримінального суду у Гаазі видала ордер на арешт путіна. Це тільки початок», — написав у Telegram-каналі керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Андрій Костін подякував прокурору МКС Каріму Хану. Під час російського повномасштабного вторгнення він відвідував Україну, в тому числі Харків.
За інформацією Харківської обласної військової адміністрації станом на осінь 2022 року, російські окупанти вивезли з окупованих територій понад 100 дітей, частину з них вдалося повернути.
У 2016 році росія відмовилася від участі у Римському статуті — угоді між учасниками Міжнародного кримінального суду та відтоді заявляє, що жодних обов’язків за ним не несе.