Мінкульт обіцяє відновити зруйнований музей Сковороди на Харківщині
Увечері 6 травня російські війська обстріляли меморіальний музей українського філософа Григорія Сковороди в Богодухівському районі. Будівля зруйнована. У Харківській ОВА кажуть, що найцінніші експонати вціліли, їх вивезли заздалегідь.
Музей у селі Сковородинівка обстріляли близько 23:00 6 травня, розповів наступного ранку голова Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.
«Снаряд влучив просто в дах будівлі. На території перебував 35-річний чоловік, який наглядав за музеєм. На жаль, отримав поранення. Приміщення фактично знищене», — повідомив голова ОВА.
За його словами, найцінніші експонати вдалося врятувати — їх заздалегідь перевезли в безпечне місце.
Поранений — син директорки музею, уточнили у Харківській обласній прокуратурі. Він залишився на ніч охороняти приміщення.
Слідчі СБУ відкрили справу за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни). Вона передбачає до 12 років ув’язнення.
У Міністерстві культури та інформаційної політики нагадали, що музей у Сковородинівці був маєтком XVIII століття, де в останні роки свого життя працював та біля якого був похований Григорій Сковорода.
«Музей обов’язково відбудуємо, наш дух не зламати», — пообіцяли у Мінкульті.
Міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що будівлю, яку планували реставрувати до 300-річчя філософа, доведеться відновлювати повністю.
Знищення музею він назвав «свідомою ідеологічною акцією».
«Сковородинівка знаходиться віддалено від інших селищ та об’єктів інфраструктури, тобто фактично навколо — тільки поля. В мене немає сумнівів, що били спеціально по Сковороді. Він сам колись казав: «Не братайтеся з тими, хто зло ховає». У принципі, це і є свідченням того, що це свідома ідеологічна акція. Вони ж Сковороду називали ледь не першим російським філософом. Там же неподалік знаходиться і могила Григорія Сковороди — то вони фактично били в саме серце українського філософа. І били в рік 300-річчя», — вважає міністр.
Ткаченко також заявив, що через знищення музею росіянами звернеться до міжнародної спільноти та ЮНЕСКО.
У музеї регулярно проходили зустрічі філософів і дослідників здобутку Григорія Сковороди — як частина програми міжнародних Сковородинівських читань. Тут проводилися етнофестивалі на свято Івана Купала, Масленицю тощо.
Відзначати 300-річчя з дня народження українського мислителя, поета і педагога у 2022 році планували на державному рівні.