Харківській облраді забракло голосів для позбавлення Суркіса почесного звання: як голосували
У Харківській обласній раді не підтримали рішення про позбавлення Григорія Суркіса звання «Почесний громадянин Харківської області».
«Рішення не прийнято», — оголосила за результатами розгляду голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко.
Як голосували: по фракціях
«За» на сесії 1 червня проголосував 31 депутат, «проти» — 11, двоє утрималися, 40 не голосували, 24 значаться як відсутні, повідомили у пресслужбі Харківської облради.
- Блок Кернеса не дав жодного голосу на підтримку рішення. 29 не голосували, проти проголосувала одна депутатка Капіталіна Гурова, двоє утрималися, сімох не було.
- У Слузі народу — 11 «за», не голосували троє (Сергій Федорик, Руслан Дейнека, Сергій Кошовський), двоє відсутні.
- Усі присутні на сесії з Блоку Світличної (9) підтримали рішення, шестеро відсутні. Так само усі присутні з Європейської солідарності (9) проголосували «за».
- З позафракційних 10 проголосували проти (Абрамов, Андрєєв, Білокудря, Гладкоскок, Діденко, Естеровська, Назаров, Ніколаєнко, Северінов, Хурсенко), 8 не голосували, двоє — «за» (Кирило Кернес, Олексій Лесик*), семеро відсутні.
*Для обраного від ОПЗЖ депутата Олексія Лесика (брата послідовника Медведчука — ексдепутата Харківської міськради Андрія Лесика) це було одне з останніх голосувань. На сесії облради 1 червня він достроково припинив повноваження депутата.
З чого все почалося
Виключити Григорія Суркіса (нардепа від забороненої партії ОПЗЖ, а нині представника депутатської групи «Платформа за життя та мир» у Верховній Раді) з переліку почесних на Харківщині вимагав Всеволод Кожемяко, засновник громадської організації «Хартія» та одноіменного добровольчого підрозділу (нині у складі Нацгвардії).
Експертна рада розглянула звернення громадської організації і рекомендувала винести питання на сесію.
Що говорили депутати на сесії
Голова групи «Відновлення України», куди після розпаду увійшла частина обласних депутатів ОПЗЖ, Сергій Гладкоскок вступився за Суркіса.
«На початку 2012 року місто Харків не потрапило до переліку міст, де буде проходити фінальна частина чемпіонату Європи з футболу-2012. Лише завдяки Григорію Суркісу Харківській області надана можливість приймати фінальний етап. Відповідно до жеребкування місто Харків визначено базою збірної Голландії. Крім того, ми всі пам’ятаємо 9 червня 2012 року, 13 червня 2012 року, 17 червня 2012 року, коли у нас були проведені матчі: Нідерланди-Данія, Нідерланди-Німеччина та Нідерланди-Портулагія», — сказав Гладкоскок.
До заслуг Суркіса він також відніс отримання Харківщиною на підготовку до Євро 1 млрд євро інвестицій та субвенцій, «потужний економічний поштовх» для бізнесу і падіння злочинності.
«Також хочу нагадати, що навіть рівень злочинності впав у рази. Я, наприклад, почув себе мешканцем європейської держави», — сказав керівник групи.
Депутат стверджує, що з початку збройної агресії росії брати Суркіси «працюють заради перемоги»: на користь медичної сфери, ЗСУ, дітей, переселенців, освіти, спорту тощо. Насамкінець Гладкоскок процитував ст. 62 Конституції України, за якою винуватість у будь-чому має довести суд.
«Не можна взагалі говорити про якісь там порушення чинного законодавства», — сказав депутат.
Олександр Скорик, депутат від «Європейської солідарності», коментуючи виступ Гладкоскока, сказав, що «цинізм ОПЗЖ не має меж».
«Дякуючи таким політичним силам, як СДПУ(о), де Суркіс був двічі народним депутатом, та ОПЗЖ, ми сьогодні маємо смерть в Україні, війну… Тому що Медведчук, їхній очільник, обміняний як державний злочинець… Дякуючи таким людям, як Суркіс, ми сьогодні маємо смерть тисяч цивільних», — сказав Скорик.
Він нагадав, що ініціатором позбавлення Суркіса звання був військовий Всеволод Кожемяка.
«Ми створюємо прецедент між військовими і цивільними. Ми говоримо про те, що сьогодні п’ята колона, визнана всім спецслужбами України і росії в тому числі, піднімає голову. Ми постійно з вами починаємо про щось розповідати типу «не всё так однозначно». Припиніть займатись популізмом, державної зрадою. Так само, як і по голосуванню за Пушкіна, за Московську церкву. Це третій прецедент. І я вам скажу, що наші військові, наше населення нас не розуміє», — висловився Скорик.
Ще один представник колишньої ОПЗЖ Ростислав Літвінов просив озвучити підстави позбавлення Суркіса почесного звання. А керівник фракції Блок Кернеса Віталій Панов взагалі висловився проти перегляду рішень попередників.
«Може, пора підвести риску з питання про позбавлення почесних громадян цього звання? Чому? По-перше, це питання приймали наші колеги-депутати, такі ж депутати, як і ми. Переглядати їх думку, висловлювання, я думаю, що не зовсім буде правильно. І друге: якщо є вирок суду, після цього приймаємо рішення і позбавляємо почесного звання», — сказав Панов.
Реакція Всеволода Кожемяки
Ініціатор голосування прокоментував голосування на сторінці у Facebook.
«Вони можуть будь-як виправдовувати свої дії. Розповідати про «ящик Пандори», або про те що Суркіс дофіга волонтер, або що це якійсь мій особистий конфлікт з ним, тому я і подав це звернення, або ще будь-що. Але насправді, вони просто хочуть приховати своє боягузтво і небажання розірвати це номенклатурне російсько-радянське «коло змови» та кінець кінцем встати пліч-о-пліч з тими, хто сьогодні боронить нашу землю від агресора, якого вони ж і закликали сюди подібними своїми діями», — написав Кожемяко.
На його думку, депутати, які не підтримали рішення, «своїм неголосуванням завдали не менш потужного удару по харків’янам, ніж той, якого сьогодні ж ракетою здійснила армія агресора». Всеволод Кожемяко також порекомендував переглянути третю частину розслідування УП «Батальйон Монако 3» про обранців, які під час повномасштабної війни виїхали за кордон. Серед них: харків’янин, ексдепутат облради Володимир Скоробогач, ексдепутат Харківської міськради та ексзаступник голови правління НАК «Нафтогаз» Олександр Кацуба.
Читайте також: Хто такий Григорій Суркіс