Григорія Суркіса пропонують позбавити звання почесного жителя Харківської області
Пропозицію «Хартії» винесуть на розгляд депутатів Харківської обласної ради.
Про це 24 травня повідомила пресслужба Харківської обласної ради за результатами засідання Експертної ради з попереднього розгляду кандидатур на присвоєння звання «Почесний громадянин Харківської області».
До голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко звернулася громадська організація «Хартія», яку очолює військовослужбовець Всеволод Кожемяко, засновник добровольчого підрозділу «Хартія» (у березні 2023 увійшов до складу бригади Нацгвардії).
Організація просить позбавити Григорія Суркіса звання «Почесний громадянин Харківської області».
«Присутні члени Експертної ради висловилися щодо зазначеного питання та одноголосно рекомендували винести дане питання на розгляд Харківської обласної ради на пленарному засіданні сесії», — повідомили в облраді.
В облраді також повідомили, що 69 почесних жителів Харківської області об’єдналися у Раду почесних громадян Харківської області та допомагають жителям Харківщини: у 2022 році зібрали 740 тис. грн стипендіальних коштів для придбання монітора внутрішньочерепного тиску для військового госпіталю.
Що відомо про Григорія Суркіса
Григорій Суркіс, уродженець Одеси, отримав звання «Почесний громадянин Харківської області» у 2008 році «за вагомий внесок у розвиток Харківської області, піднесення її авторитету як на державному, так і на міжнародному рівнях та на знак великої поваги». Тоді депутати зазначали, що на посаді президента Федерації футболу України Суркіс «багато уваги приділяв розвитку футболу у Харківській області і неодноразово відвідував Харків».
Суркіс очолював ФФУ з 2000 по 2012 рік, у 2013-2019 був віцепрезидентом УЄФА. Кілька разів обирався народним депутатом, у 2019 — від «Опозиційної платформи — За життя». За два дні після повномасштабного російського вторгнення покинув Україну.
Після розслідування «Української правди» про депутатів-втікачів «Батальйон Монако» у Верховній Раді ініціювали дострокове позбавлення повноважень нардепів ОПЗЖ, серед яких був Суркіс. Станом на 2023 рік він залишається депутатом, увійшов до створеної нардепами від забороненої ОПЗЖ у парламенті депутатської групи «Платформа за життя та мир». На сайті Верховної Ради вказані п’ять документів, поданих Суркісом після повномасштабного російського вторгнення. Серед них: звернення до МОК щодо заборони участі російських та білоруських спортсменів у міжнародних змаганнях, підтримка ініціативи щодо створення міжнародного студентського молодіжного руху «Врятуй українців! Допоможи Збройним Силам України», підтримка санкцій до російських спортсменів.
Навесні 2022 році Суркіс був в Україні, його тимчасово затримували під час виїзду до Польщі з колекцією годинників. У пресслужбі Суркіса заявили, що до Польщі він «виїхав у встановленому законом порядку на лікування». Аналізуючи голосування у парламенті в інтерв’ю NV, директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк вбачав союзництво між провладною партією та окремими представниками ОПЗЖ, в числі яких Григорій Суркіс.
Читайте також: Без Райніна і Святаша: як на Харківщині позбавляють почесних звань