«Додаткова можливість заробляти»: як у Харківській облраді пояснюють ідею театральних онлайн-вистав
У Харківській обласній раді продовжують обговорювати ідею впровадження онлайн-формату для вистав харківських театрів. Хто саме працюватиме над зйомкою постановок і скільки це коштуватиме, поки невідомо.
Тему формату роботи театрів в ефірі радіо «Накипіло» 8 листопада прокоментувала заступниця голови Харківської облради Валерія Дзюба.
За її словами, 7 листопада вона зустрічалася з керівниками театрів, режисерами та деякими акторами. Перша нарада за участі директорів закладів культури відбулася тижнем раніше. Повідомлення за результатами зустрічі 1 листопада викликало питання у творчих колективах.
«Я розумію, що, можливо, потрібно було ще додаткове роз’яснення давати в цьому повідомленні, але якби було якесь доручення, були б відповідні документи. Звісно, це рекомендація, це по-перше. І це навіть не рекомендація. Це один із варіантів сьогодні в дуже складних умовах все-таки продовжувати театрам здійснювати свою діяльність та її розширити», — сказала Валерія Дзюба.
Через війну відновити роботу театрів у звичайному режимі, за словами заступниці голови облради, неможливо: «Реальність сьогоднішнього часу така, що цей дозвіл не може бути виданий».
«Ми не можемо забезпечити безпекові умови для наших глядачів. І, на жаль, навіть ці укриття, які є, не в повному обсязі можуть це забезпечити», — відповіла Дзюба.
Коментувати ситуацію з театрами в інших прифронтових містах, де працюють театри, заступниця голови Харківської облради не береться.
«Так, у нас є певні обмеження. Я не буду зараз обговорювати їх чи казати про інші області. Тому що люди, які говорять про це і приймають такі рішення, мають і відповідальність за це, і інформацію, і фаховість, щоб про це казати… Навіть якщо зараз ми б казали про те, що цей дозвіл був, і щоб вони могли це робити, мені важко казати і їм важко казати, яка кількість глядачів прийшла б і наражала би себе на небезпеку. До того ж ми не кажемо про людей, які перебувають, наприклад, не в місті Харкові, а в Харківській області, і теж повинні мати можливість долучитися до цього культурного простору, культурного фронту», — сказала заступниця голови облради.
Варіант облаштування нового безпечного простору для культурних закладів зараз не розглядають, оскільки «ніхто не може сказати», скільки часу і грошей це забере.
«Так, це дуже класна пропозиція зробити підземне сховище, провести аудит таке інше. Але коли ми про це говоримо, ми забуваємо, що не можна створити підземну філармонію з відповідною акустикою… Точніше, можливо і можна, але скільки на це піде часу, скільки на це піде грошей, вам не може сказати ніхто. Давайте я не буду про особливості кожного театру зараз казати, але, на жаль, створити уніфікований підземний театр, який матиме величезну сцену, аби прийняти наш великий Слобожанський ансамбль, певні акустичні вимоги для філармонії і яму для того, щоб могла нормально працювати музкомедія, на сьогодні це нереально», — сказала Дзюба.
Саме тому, за її словами, виникла ідея транслювати вистави харківських театрів онлайн.
«Кінцева точка — це онлайн-вистава, тобто, так, актори грають і в онлайн-режимі на них дивляться глядачі… Для того, щоб зробити це в гарній якості, щоб це було пропрацьовано, щоб це було дійсно якісно, цікаво і професійно, для цього потрібна команда, обладнання, тобто, онлайн-вистава — це вже кінцева частина цього додаткового, підкреслюю, додаткового проєкту», — пояснила вона.
Представники облради попросили директорів театрів провести аудит обладнання театрів, «щоб ми могли розуміти, на базі чого ми можемо створити умовно оперативну групу, яка зможе здійснювати для кожного театру цю діяльність, знімати правильно і подавати це в етер».
«Ми розуміємо, що зараз цього обладнання недостатньо, більш того, потрібні фахівці… Тому була ідея, що кожен театр обере якусь виставу, а режисери попрацюють над тим, яким чином вони хочуть її подати глядачу. Виходячи з того, ми вже будемо робити технічний перелік необхідного», — сказала Валерія Дзюба.
Представники облради вже почали обговорювати технічні питання «з певними командами», які на початку готові долучитися до проєкту на волонтерських засадах. Коли проєкт вийде на інший рівень, не виключено, що залучатимуть міжнародних партнерів.
«Тому і була ідея, що ми звернемось до режисерів, які запропонують якусь виставу, яку ми пробно відзнімемо, подивимося, що в нас вийшло… Це не так дорого, як про це все кажуть. Є різні команди, є різні думки з цього приводу. Я теж спілкувалася. Ми сподівалися, що група волонтерів на волонтерських засадах, технічна група, допоможе нам зробити перший крок, щоб ми зрозуміли, яка саме кількість, що саме нам потрібно, які фахівці, будемо виходити з тим, що ми будемо спілкуватися з міжнародними організаціями, які опікуються питаннями культури, з нашими партнерами з інших країн, які готові нам в цьому допомагати», — пояснює заступниця голови облради.
«Як це вже буде оформлено, ми зрозуміємо, будемо виходити і говорити про гранти, про серйозний проєкт, про створення такої мобільної власної групи, яка зможе це робити на постійних засадах», — каже Валерія Дзюба.
Скільки коштуватиме зйомка вистав на початковому етапі, ще не ясно.
«Є якийсь базовий ринковий цінник, є якесь розуміння, і воно є у будь-кого, хто хоч інколи з цим стикався. Але я зараз не можу вам казати про конкретну суму, тому що, по-перше, ще не обрані вистави, про які буде йти мова. Тому що це дуже часто залежить від кількості камер, кількості освітлення, кількості фахівців», — пояснює Дзюба.
В рамках проєкту планують створити єдину платформу — е-афішу, де транслюватимуться вистави. За словами заступниці голови облради, це необхідно для захисту авторських прав та промоції. На її думку, формат буде актуальним і після перемоги України у війні з росією: «Він може класним додатковим інструментом для того, щоб заявляти про себе, про культурний вимір Харківщини».
«Ми сподіваємося, що завдяки цій платформі театри у тому числі зможуть заробляти собі кошти. Тому що ми розуміємо, що зараз дуже важко з бюджетом… Єдина платформа легша для промо, якщо вона одна, ми презентуємо одразу всі наші установи, заклади, підприємства. По-друге, це певні моменти безпекові. І все ж таки я її розглядаю у тому числі як такий маніфест і можливість надати людям, нашим театрам, культурний донат», — коментує Дзюба.
Водночас розглядатимуть можливість трансляції вистав і на платформах, що вже існують.
Валерія Дзюба сподівається побачити перші результати проєкту в лютому 2024 року: планується, що до того часу знімуть по одній виставі у кожному театрі. Для популяризації проєкту хочуть залучати українських зірок.
«Так, можливо, це звучить романтично. Можливо, ви мені зараз накидаєте перелік причин, з яких цього не може бути. Але, на жаль, до сьогоднішнього дня, навіть попри цю хвилю, ніхто не прийшов мені і не сказав: слухайте, пані Валеріє, ви робите не так, давайте зробимо інакше», — говорить Дзюба.
Заступниця голови Харківської облради запевняє, що готова «поговорити з усіма» і з нею легко зв’язатися через Facebook.
Читайте також: «Театр втратить театр», — актор театру ляльок В’ячеслав Гіндін про ініціативу Харківської облради