«Звинувачення безпідставні»: Міноборони відповіло на заяви щодо харківського КБ ім. Морозова
У Міністерстві оборони відкидають звинувачення держконцерну «Укроборонпром» у «створенні умов для знищення» конструкторського бюро.
У концерні стверджували, що Міноборони припинило фінансування виробництва БТР-4, висунуло до «Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. Морозова» претензії на сплату штрафних санкцій у 82,3 млн грн за невиконання замовлення і припинило фінансування розробок нових видів бронетехніки.
У відповідь Міністерство оборони оприлюднило заяву, в якій наголошує, що звинувачення «є абсолютно безпідставними».
Міноборони нагадало, що з 2014 року щорічно планує кошти в державному оборонному замовленні на закупівлю бронетехніки виробництва «ХКБМ» — бронетранспортерів БТР-4Е та машин на їх базі.
«При цьому, авансування державних контрактів становило від 70 до 80% на закупівлю сировини, матеріалів та комплектуючих виробів, виплату заробітної плати працівникам. Підприємством в більшості були зірвані терміни постачання продукції, що приводило до сплати штрафних санкцій», — зазначили в міністерстві.
У Міноборони заявляють, що останній такий контракт, укладений у 2017 році на постачання бронетранспортерів БТР-4Е, «взагалі було розірвано з метою недопущення банкрутства підприємства з причини неспроможності ДП «ХКБМ» виготовити техніку в повному обсязі». Продукцію поставили лише частково.
Міністерство також зазначає, що уклало з «ХКБМ» державний контракт на закупівлю БТР-4Е із залученням кредитів під державну гарантію.
«Однак, за два роки виконання контракту, при належному фінансуванні, підприємством виготовлено лише сім одиниць бронетранспортерів БТР-4Е, частина бронетранспортерів знаходиться на різних стадіях виготовлення, а майже половина — взагалі не закладена у виробництво (у тому числі корпуси для бронетранспортерів на ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод» з причини недофінансування останнього з боку ДП «ХКБМ»)», — кажуть у Міноборони.
Крім того, «з незрозумілих причин» не закуплені або непоставлені на ДП «ХКБМ» низка комплектуючих для виконання цього контракту. Більшість їх постачальників – підприємства, що входять до складу ДК «Укроборонпром», зауважує Міноборони. Держконцерн, на думку міністерства, «самоусунувся від загального керівництва проектом під гаслом «неможливості втручання в господарську діяльність підприємств».
«На цей час ДП «ХКБМ» за контрактом повністю зірвані терміни виготовлення та постачання продукції, яка вкрай необхідна Збройним Силам України. Зрив терміну постачання призвів до негативних наслідків, головними з яких є не задоволення нагальних потреб Збройних Сил України у бронетранспортерах та значне збільшення ціни за одиницю продукції», — заявили в міністерстві.
Міноборони каже, що пропонувало шляхи, які дозволяють зменшити вартість продукції за контрактом орієнтовно на 220 млн грн.
«Але головне, чого прагне керівництво ДК «Укроборонпром» та ДП «ХКБМ», аби Міністерство оборони України, всупереч умовам контракту та законодавства України, відмовилося від стягнення з ДП «ХКБМ» штрафних санкцій за невиконання умов контракту, та перенесло терміни постачання бронетранспортерів майже на рік, що тягне за собою невиправдану сплату відсотків за користування кредитом в обсязі 11,2 млн грн щомісячно», — йдеться в заяві.
Міноборони також прокоментувало звинувачення у «блокуванні розробок з модернізації танку Т-64», які вели з 2014 року: кажуть, що «ХКБМ» майже три роки створювало кооперацію підприємств та узгоджувало з ними роботу. Контракт на виконання робіт Міноборони уклало з ДП «ХКБМ» у 2019 році, але до цього часу підприємство не уклало договори зі співвиконавцями, що не дозволяє почати авансування.
«ДК «Укроборонпром» заходів не вживає. За даною ситуацією, що склалась, 15 серпня 2019 року міністром оборони України направлені відповідні звернення до вищого керівництва держави», — підсумували в Міноборони.
Читайте MediaPort у Telegram