Web Analytics

Звільнення Денісової: обмудсменка звернеться до суду

Народні депутати 31 травня підтримали звільнення Людмили Денісової з посади уповноваженої Верховної Ради з прав людини. Омбудсменка вважає це рішення незаконним і планує оскаржити його в суді.

Верховна Рада розглядала проєкт постанови про висловлення недовіри обмудсменці 31 травня. «За» проголосували 234 нардепи — здебільшого представники «Слуги народу» та групи «Платформа за життя та мир».

Проти висловилися дев’ять, утримались — 28, не голосували — 80. Представники «Європейської солідарності» та «Батьківщини» не дали жодного голосу.

Фото: Facebook/Верховна Рада

Нардеп від «Слуги народу» Павло Фролов розповів, що фракція «СН» одноголосно вирішила висловити недовіру Людмилі Денісовій.

«На превеликий жаль, з початку війни та великих страждань українців пані Денисова майже не виконувала своїх повноважень щодо організації гуманітарних коридорів, захисту та обміну полонених, протидії депортації людей та дітей з окупованих територій, іншої правозахисної діяльності. Всі ці питання фактично вимушено робила Ірина Верещук», — заявив Фролов.

За його словами, Денісова звертала надмірну увагу на «деталі сексуальних злочинів» російських військових на окупованих територіях, які «не могла підтвердити доказами». Також омбудсменці закидають закордонні відрядження до країн Європи.

Людмила Денісова напередодні голосування сказала на брифінгу, що Офіс президента не влаштовує її «активна діяльність зі збору інформації про порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях».

«Уповноважений — це не політична особа. Це — рівновіддалена особа від усіх органів держави. Сам омбудсмен працює як незалежний орган. Я не збираюсь нікуди обиратися, моя кандидатура нікуди не розглядається. Я просто роблю свою роботу», — цитує посадовицю «Суспільне».

Після звільнення омбудсменка заявила, що оскаржуватиме рішення парламенту в суді.

«Мене звільнено всупереч Конституції, законам України й міжнародним стандартам. Це рішення я буду оскаржувати в суді. Закон єдиний для всіх!» — написала вона у Facebook.

Фото: Facebook/Людмила Денісова

Низка правозахисних організацій закликала парламент «припинити політизацію і спроби знищення незалежності інституту омбудсмена» і створити умови для відкритого та незалежного конкурсу на цю посаду.

Правозахисники кажуть, що хоча робота Денісової і зазнавала критики, але ситуація щодо її звільнення є «загрозою для державної системи захисту прав людини».

«Підкреслюємо, що внесення змін до законодавства, що дозволяють у період дії воєнного часу висловлювати недовіру та звільняти з посади уповноваженого Верховної Ради України з прав людини без забезпечення дотримання належних процедур для обрання нового уповноваженого, є загрозою для всієї державної системи захисту прав людини та основоположних свобод», — йдеться у заяві, розміщеній на сайті «Центру прав людини ZMINA».

Заяву підписали понад 30 правозахисних організацій.


Людмила Денісова стала уповноваженою Верховної Ради з прав людини у березні 2018 року, змінивши на цій посаді Валерію Лутковську. Термін її повноважень мав становити п’ять років.

Фото на головній: Facebook/Людмила Денісова