Звання почесного харків’янина пропонують присвоїти Кернесу посмертно
Експертна рада 15 червня схвалила пропозицію щодо присвоєння Харківському міському голові Геннадію Кернесу звання «Почесний громадянин Харкова» посмертно.
Кандидатуру Геннадія Кернеса підтримали 14 членів експертної ради, розповіли у пресслужбі Харківської міськради.
Представники фракцій міськради «Європейська солідарність» і «Блок Світличної «Разом» утрималися.
Згідно з порядком денним, у засіданні взяли участь 17 членів експертної ради.
Депутат «Євросолідарності» Олег Абрамичев пояснив, що був проти кандидатури Кернеса, але утримався, оскільки голосували в цілому за весь список.
«Хочу наголосити на тому, що я та депутати «Європейської Солідарності» виступають категорично проти присвоєння Кернесу звання «Почесний громадянин», — сказав Абрамичев.
Присвоїти це звання вперше пропонують з поправкою «посмертно». Але, нагадав секретар міськради Ігор Терехов, у лютому на сесії міськради до Положення про почесних громадян Харкова внесли правки, тож на сьогодні всі формальності дотримані та всі юридичні підстави для ухвалення такого рішення є.
Наразі у Харкові триває опитування: його ініціатори з’ясовують, як містяни хочуть увічнити пам’ять Кернеса. За словами Терехова, найбільше підтримують ідею саме щодо присвоєння звання почесного харків’янина.
«Люди відгукнулися на нашу ініціативу: хтось в інтернеті, хтось у вуличному опитуванні. І є вже перші соціологічні дані. Так, понад 50% говорять, що необхідно присвоїти Геннадію Кернесу звання Почесного харків’янина. На другому місці — меморіальна дошка на будівлі мерії. Думаю, до 23 серпня ми цей пам’ятний знак відкриємо. Є ще варіанти — встановити пам’ятник, перейменувати парк Горького, назвати його ім’ям нову вулицю або перейменувати таку, що існує», — зазначив секретар міськради.
Опитування триває. Скільки людей взяли в ньому участь, не уточнюється.
Окрім Кернеса, експертна рада затвердила ще сім кандидатур:
- головний лікар міської клінічної лікарні №13 Алла Бобейко;
- голова правління громадської організації «Харківський клуб «Генерал» Валентин Голік;
- лікар, телеведучий, володар премії «Телетріумф» Євген Комаровський;
- скульптор, педагог, професор Катіб Мамедов;
- художній керівник театру «Мадригал», викладач Харківської державної академії культури Олексій Настаченко;
- начальник Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» Олексій Середа;
- заступник голови правління акціонерного товариства «ФЕД» Валерій Фадєєв.
Геннадій Кернес тричі обирався Харківський міським головою — у 2010, 2015 та 2020 роках, до цього ще був депутатом і секретарем міськради. Із середини вересня 2020-го він лікувався від ускладнень коронавірусної хвороби у берлінській клініці «Шаріте». Стан мера погіршувався, і 16 грудня він помер. Мера поховали у Харкові 23 грудня.
Тижнем пізніше на сесії міськради ухвалили рішення щодо увічнення пам’яті Кернеса. Воно передбачало «заходи, передбачені чинним законодавством», проте які саме — конкретно не вказувалося. Ігор Терехов тоді пояснив, що йдеться про звання почесного харків’янина та «інші варіанти».
Звання «Почесний громадянин Харкова» затвердили в 1887 році. У радянські часи його не присвоювали, проте з 1999 року традицію відновили. Загалом почесними харків’янами стали 130 людей, серед яких науковці та освітяни, діячі культури та мистецтва, Герої Радянського Союзу, громадські діячі, промисловці, спортсмени.