Web Analytics
«Знав, чого коштує свобода»: як політики згадують Леоніда Кравчука | MediaPort

10 травня пішов з життя перший президент незалежної України Леонід Кравчук. Йому було 88 років.

Про смерть першого президента повідомив увечері 10 травня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

«Відійшов у вічність перший президент України Леонід Макарович Кравчук. Він був людиною, яка змінила хід історії України, тому я дякую Богові, що мав можливість цей відрізок земного часу товаришувати з ним. Нам буде не вистачати вас, пане перший президент України», — цитує Стефанчука пресслужба Верховної Ради.





Як повідомляє «Суспільне», останнім часом у першого президента були проблеми зі здоров’ям, він переніс операцію, був на реабілітації у Німеччині.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що Леонід Кравчук «завжди залишався з Україною».

«Він був не просто політиком. І навіть не просто історичною постаттю. Він був тією людиною, яка вміла знайти мудрі слова і сказати їх так, щоб почули всі українці. Особливо це важливо в складні, кризові моменти. Коли від мудрості однієї людини може залежати майбутнє цілої країни», — сказав глава держави.

За його словами, саме так проявив себе перший президент наприкінці 1980 років, коли поставав український рух. А потім — «блискуче пройшов 1991 рік, і це тільки зараз може виглядати, ніби тоді йому було просто».

 «Можливо, саме завдяки своїй мудрості він був по-особливому веселим. Завжди цінував життя, кожну його хвилину. Але й завжди знаходив далеко не одну хвилину, щоб допомогти розібратися і щоб дати пораду. І зокрема за це я йому особисто вдячний», — зазначив Зеленський.

Він також нагадав, що Кравчук дитиною пережив Другу світову війну, окупацію, і «знав, чого коштує свобода».  




Наступник Кравчука, другий президент України Леонід Кучма, який обіймав цю посаду у 1994-2005 роках, також висловив співчуття. Слова Кучми процитувала у Facebook його речниця Дарка Оліфер.

«Ми були суперниками — саме з ним ми змагалися на президентських виборах, коли відбувся перший мирний перехід влади у країнах колишнього СРСР. Ми були однодумцями – за нашої спільної участі відбулося багато заходів та вийшло багато звернень з найважливіших приводів. Ми були друзями, і саме тому мені зараз справді боляче», — сказав Кучма.

Він зазначив, що про політичну майстерність першого президента України «складали легенди та розповідали анекдоти, вона справді була унікальною».

«Причому Леонід Макарович проявляв свої таланти у найдоленосніші моменти, на історичних зламах — наприклад, полишаючи в дурнях «генеральський десант» ГКЧП у Києві або сприяючи результативному голосуванню за Акт проголошення Незалежності України переважно комуністичною Верховною Радою», — згадує Кучма.

Але мало хто знає іншого Кравчука, додав він — «того, що сказав мені у найперші дні російської окупації Криму навесні 2014 року: «Якщо вони посунуть далі — я сам візьму зброю!»



Леонід Кравчук народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин на Рівненщині. Першу освіту здобув за спеціальністю «бухгалтерський облік», другу — «політекономія». Працював викладачем, потім — у структурах Компартії України. З 1980 року неодноразово обирався народним депутатом.

Кравчук очолював Верховну Раду України в період розпаду СРСР, з липня 1990-го по листопад 1991 року. 24 серпня 1991-го Рада ухвалила Акт про проголошення незалежності України, який українці згодом підтримали на референдумі. На перших президентських виборах Леонід Кравчук набрав 61,6% голосів.

На роки президентства Кравчука прийшовся економічний спад в Україні, зі значною інфляцієто та бізробіттям, за що його потім піддавали критиці. На дострокових виборах у 1994-му він поступився Леоніду Кучмі, проте продовжив політичну діяльність. Упродовж більш ніж 10 років був членом Соціал-демократичної партії України (об’єднаної), але пішов з неї у 2009-му. Певний час підтримував Віктора Януковича, пізніше — змінив своє ставлення до його курсу, у 2015 році очолив громадську організацію «Рух за Україну в НАТО».

Леонід Кучма, Леонід Кравчук і Віктор Ющенко. Фото: leonid-kravchuk.com.ua
Леонід Кучма, Леонід Кравчук і Віктор Ющенко. Фото: leonid-kravchuk.com.ua

У липні 2020 року Леоніда Кравчука призначили головою української делегації у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, але за рік він припинив активну діяльність через погане самопочуття.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кравчук разом зі ще двома попередніми президентами, Леонідом Кучмою та Віктором Ющенком, звернувся до українців зі словами підтримки: «Всі разом ми переможемо. Ми вистоїмо. Росія заплатить за свої злочини. Слава Україні! Героям слава!» 

Фото на головній: сайт Леоніда Кравчука