Зеленський зустрівся з Чарльзом III і виступив у Європарламенті: подробиці
Президент Володимир Зеленський 8 лютого відвідав Велику Британію та Францію, 9 лютого — Бельгію: зустрівся з низкою політиків і виступив у Європейському парламенті в Брюсселі.
У Великій Британії Володимир Зеленьський зустрівся з королем Чарльзом III. Як зазначили в Офісі президента, це перша аудієнція глави української держави у британського монарха за всю історію відносин між країнами.
«Президент України висловив подяку британцям та уряду його величності й наголосив на тому, що Сполучене Королівство є одним із найближчих і найважливіших союзників України», — прокоментували в ОПУ.
Зеленський також зустрівся з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком: обговорювали передусім оборонні питання.
«Маємо сильний оборонний пакет від Великої Британії. Ми погодили потужну кількість броньованої техніки, постачання далекобійної зброї й домовилися почати підготовку українських пілотів. Я вважаю, що це наш чіткий сигнал — України й Великої Британії, — що ми разом не лише йдемо, а пройдемо весь цей складний шлях до нашої спільної перемоги», — сказав глава держави після зустрічі.
Зеленський і Сунак також підписали Декларацію єдності — документ, що фіксує принципи взаємодії та взаємопідтримки України та Великої Британії.
Деталі домовленостей Ріші Сунак навів на брифінгу.
«Українські екіпажі, які прибули на навчання минулого тижня, будуть використовувати танки Challenger 2 для захисту суверенної території України вже наступного місяця. І ми сьогодні домовилися розширити програму навчання, через яку пройшли вже 10 тисяч українських військових, на морпіхів та пілотів винищувачів», — сказав прем’єр.
Він додав, що Британія докладає зусиль для того, аби необхідна західна зброя опинилася в Україні найближчими тижнями, а не через місяці чи роки.
«Ми повинні озброїти Україну у короткостроковій перспективі, і також посилювати її на довгострокову перспективу. Не можна допустити, щоб Україна знову була вразливою ціллю для нової агресії», — наголосив Сунак.
Політики також відвідали військову базу, де триває підготовка українських військових.
«Бачу, що тут є все необхідне для цього, зокрема й потужні танки. Саме такі, як нам потрібні. І ми робимо все, щоб вони так само швидко з’явилися на полі бою», — заявив президент України.
Після цього Володимир Зеленський виступив у британському парламенті. Він висловив упевненість, що Росія програє, і «перемога змінить світ».
«Після нашої з вами перемоги будь-який агресор — незалежно від розмірів — знатиме, що на нього чекає, якщо він посягне на міжнародний правопорядок. Будь-який агресор, який спробує посунути кордони силою. Який нестиме руйнування й смерть іншим народам. Який спробує подовжити свою диктатуру завдяки чужій крові у злочинних і неспровокованих війнах, як це робить Кремль. Будь-який агресор програє», — заявив президент.
Він подякував за участь Великої Британії у «танковій коаліції», висловив сподівання, що так само працюватиме й «коаліція ракет дальнього радіусу дії». Також — передав символічний подарунок: шолом одного з українських пілотів-асів.
«Я вірю, що цей символ допоможе нам сформувати нашу наступну коаліцію — коаліцію літаків. Звертаюся до вас і світу з простими, але дуже важливими словами. Бойові літаки — для України! Крила — для свободи!» — сказав Зеленський.
Ріші Сунак підтвердив, що Лондон готовий розглядати надання Україні винищувачів.
«Що стосується літаків, я вже казав: усі варіанти можуть обговорюватися. І першим кроком для цього має бути підготовка людей, які сядуть за штурвал високотехнологічних літаків», — сказав прем’єр-міністр.
Він додав, що ситуацію ускладнює логістика, необхідна для обслуговування винищувачів, але «всі ці нюанси проговорюються — і з українською стороною, і з союзниками».
Того ж дня Зеленський відвідав Францію: зустрівся з президентом країни Еммануелем Макроном і канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Він подякував за рішення про надання легких танків і систем ППО, але зауважив, що «є потенціал для подальшого посилення партнерства».
«Що раніше Україна зможе отримати потужну далекобійну зброю, Еммануелю, що раніше наші пілоти зможуть отримати сучасні літаки, Олафе, що міцнішою буде наша танкова коаліція — я вдячний вам за те, що ви почали цей шлях, — то швидше закінчиться ця російська агресія й ми повернемо Європі впевнений мир», — заявив Зеленський.
Еммануель Макрон наголосив, що Франція та союзники налаштовані підтримувати Україну до перемоги й відновлення її законних прав.
«Злочин агресії не можна сприймати за жодних обставин. Особливо від такої держави, як Росія. Саме тому ми пліч-о-пліч з Україною», — зазначив він.
Олаф Шольц також висловив переконання, що Україна має отримувати допомогу від партнерів доти, поки в цьому буде необхідність.
Наприкінці зустрічі Макрон вручив Зеленському орден Почесного легіону — найвищу нагороду Франції.
9 лютого Володимир Зеленський виступив у Європейському парламенті.
«Наразі я тут, щоб захистити шлях додому нашого народу. Усіх українців та українок. Різного віку та різних політичних переконань. Різного соціального статусу та різного погляду на релігію. Різної особистої історії, але однієї з вами усіма європейської історії», — звернувся президент до європарламентарів.
«Усі ми, європейці, кожен і кожна із сотень мільйонів людей на нашому континенті поєднуємо ці два статуси — представників Європи та лідерів Європи. У такому поєднанні відображається, що наша Європа, сучасна Європа, мирна Європа — дає світові. European way of life. Європейський шлях життя. Європейський спосіб життя. Європейські правила життя», — продовжив він.
Зеленський зазначив, що наразі «український європейський спосіб життя» намагаються знищити тотальною війною.
«Але навіщо? Щоб після українського європейського способу життя знищити європейський шлях як такий. Для кожного з усіх 27 елементів of the European way of life. Двадцять сім країн Євросоюзу. Ми цього не дозволимо», — наголосив він.
Зеленський додав, що загроза Росії «тільки у тому, що є диктатор із шаленими запасами зброї, а також зброї від інших диктатур, зокрема іранського режиму».
«Щоб бути здатним вести цю війну, Кремль абсолютно цинічно, послідовно знищував те, що ми бачимо в основі нашої з вами Європи. Священну цінність людського життя було повністю знищено в Росії», — заявив президент України.
Тим часом, зазначив він, Європа звільняється «від руйнівної залежності від російського викопного палива та корупційного впливу російського олігархічного бізнесу», а також захищається від впливу агентів російських спецслужб.
За словами Зеленського, ЄС вперше в історії надає військову допомогу такого масштабу і «вперше в історії готує, я вірю, позитивну оцінку реформ у європейській країні, яка захищається і водночас, воюючи, модернізує свої інституції».
Президент також висловив переконання, що Україна стане членом Європейського Союзу: «Ми наближаємося до Євросоюзу. Україна буде членом Євросоюзу. Україна, що перемагає, буде членом Євросоюзу, що перемагає».
Уряд Німеччини наприкінці січня ухвалив рішення надати Збройним силам України танки Leopard 2. Дозволи на передачу отримають і країни-партнери, які хочуть швидко передати танки зі своїх складів.
Надавати Україні військову допомогу продовжують і США: Міністерство оборони країни оголосило про новий пакет на суму 2,5 млрд доларів. Обіцяють надати системи протиповітряної оборони Avenger, бойові машини Bradley, ракети для комплексів NASAMS тощо.