Web Analytics

Зеленський відсторонив генпрокурорку та очільника СБУ: подробиці

Президент Володимир Зеленський відсторонив від роботи генеральну прокурорку Ірину Венедіктову та очільника СБУ Івана Баканова. Пояснив, що серед правоохоронців багато підозрюваних у державній зраді та колабораціонізмі. В Офісі президента наголошують, що обидва посадовці не звільнені — їх поки що усунули час розслідування.

Укази щодо очільників відомств Володимир Зеленський підписав 17 липня.

«Відповідно до статті 47 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, затвердженого законом України від 24 березня 1999 року № 551–XIV, усунути Баканова Івана Геннадійовича від виконання обов'язків голови Служби безпеки України», — йдеться в указі №499/2022.

Тимчасово виконувати обов’язки голови СБУ буде перший заступник Баканова Василь Малюк.

Іван Баканов. Фото: Facebook/Служба безпеки України

«Відповідно до частини другої статті 11 закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановляю: відсторонити Венедіктову Ірину Валентинівну від посади генерального прокурора», — мовиться в указі №500/2022.

Виконувати обов’язки генпрокурора буде заступник Венедіктової Олексій Симоненко.

Ірина Венедіктова. Фото зі сторінки у Facebook

Коментуючи рішення щодо Баканова та Венедіктової, Зеленський нагадав, що відвідував прифронтові регіони та «особисто розбирався з діяльністю, зокрема, правоохоронних органів».

«Конкретні дії та будь-яка бездіяльність кожної посадової особи в секторі безпеки і в правоохоронних органах будуть оцінені. Відповідна інспекція правоохоронних органів вже має перші результати й буде продовжуватися далі», — заявив глава держави у вечірньому відеозверненні.

За його словами, на сьогодні вже відкрили 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораціонізму серед правоохоронців: працівників прокуратури, органів досудового розслідування тощо. У 198 справах вже оголосили підозри.

Також, за даними Зеленського, понад 60 співробітників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти України.

«Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та звʼязки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь», — зазначив президент.

Зеленський також підкреслив, що чекає на вирішення питання щодо нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов наголошує, що Баканов і Венедіктова поки не звільнені – лише відсторонені, передає «Інтерфакс-Україна».

«Нині про звільнення цих двох посадових осіб поки що не йдеться. Йдеться про те, що генпрокурора відсторонено від посади, а главу СБУ — тимчасово усунено від покладених на нього обов'язків», — сказав Смирнов в ефірі національного телемарафону 18 липня.

За його словами, посадовців усунули, щоб «унеможливити їх потенційний вплив» на кримінальні справи щодо працівників СБУ та прокуратури.

Смирнов не виключає, що Венедіктову і Баканова можуть і не звільнити: Зеленський визначатиметься після перевірки всіх правоохоронних органів та проведення службових розслідувань.


Після поїздки на Харківщину наприкінці травня Володимир Зеленський заявив, що звільняє начальника обласного управління СБУ Романа Дудіна. За словами президента, той «не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав тільки про себе особисто». Дудін пізніше це заперечував.

Обов'язки начальника Управління СБУ в Харківській області наразі виконує Андрій Дармограй.