Web Analytics
Зеленський підписав закон щодо відповідальності за неправдиве декларування | MediaPort

Президент Володимир Зеленський підписав закон, що поновлює відповідальність за декларування недостовірної інформації та за неподання декларації посадовцями. Раніше ці норми скасував Конституційний Суд.

Закон 1074-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» Володимир Зеленський підписав 23 грудня.

Документ повертає відповідальність за декларування недостовірної інформації та за неподання декларацій посадовцями, скасовану рішенням Конституційного Суду. Зміни вносяться до Кримінального кодексу, Кримінального процесуального кодексу та закону «Про запобігання корупції».

«Підписаний документ усуває прогалини в законодавстві, що виникли у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року, та забезпечує можливості притягнення до кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації та за неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», — прокоментували в Офісі президента.

Серед іншого, закон доповнює Кримінальний кодекс новою статтею 366-2 «Декларування недостовірної інформації». Вона передбачає кримінальну відповідальність, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на певні суми.

  • Якщо є різниця на суму  від 500 до 4 000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (від 1,3 млн грн до 9 млн грн), винному загрожує штраф від 2 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 42,5 тис. грн до 51 тис. грн) або громадські роботи від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
  • За умисне внесення недостовірних відомостей на суму понад 4 000 прожиткових мінімумів (від 9 млн гривень) передбачений штраф від 3 000 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів (від 51 тис. грн до 85 тис. грн), громадські роботи від 150 до 240 годин або обмеження волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади.

Покарання за умисне неподання декларації — штраф від 2 500 до 3 000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів або громадські роботи від 150 до 240 годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua
Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

КСУ 27 жовтня визнав неконституційними низку положень закону «Про запобігання корупції» 2014 року та ст. 366-1 Кримінального кодексу. Серед іншого, суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування даних посадовцями та суддями (або його відсутність взагалі). Також він позбавив НАЗК частини контролюючих функцій — зокрема, права здіснювати моніторинг доходів і витрат суддів.

4 грудня Верховна Рада підтримала законопроєкт щодо встановлення відповідальності за недостовірне декларування. А 15 грудня —повернула повноваження НАЗК.