Web Analytics
Зеленський хоче розпустити ЦВК: рішення комітету і реакція комісії | MediaPort

Комітет Верховної Ради рекомендував звільнити весь склад Центрвиборчкому. У ЦВК вважають це політичним рішенням.

Підставою для порушення питання щодо розпуску ЦВК стало подання президента Володимира Зеленського, текст якого оприлюднила «Українська правда».

В документі зазначається, що робота комісії «супроводжувалась низкою неоднозначних рішень і дій». Зеленський вважає, що під час позачергових виборів до парламенту ЦВК «неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість». Для прикладу він наводить рішення суду про визнання протиправними та скасування рішень Центрвиборчкому щодо відмови в реєстрації 28 кандидатів у народні депутати.

Зеленський також згадує ситуацію навколо щодо харківського округу №169, де комісія зареєструвала кандидата «Слуги народу» Олександра Куницького лише за результатами судового розгляду в кількох інстанціях. Президент назвав це «яскравим прикладом необ’єктивності та політичної заангажованості».

Також він назвав «надзвичано дивними та непослідовними» дії ЦВК стосовно встановлення результатів виборів в окрузі №198 (Черкаська область). 

«З метою гарантування в подальшому належної реалізації та захисту виборчих прав громадян України… вношу подання про дострокове припинення повноважень всього складу Центральної виборчої комісії», — йдеться в документі.

Фото: cvk.gov.ua
Фото: cvk.gov.ua

11 вересня подання розглянув комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, повідомляє LIGA.net.

Депутати Олена Шкрум («Батьківщина») та Ігор Гузь («За майбутнє») висловили застереження щодо ситуації з ЦВК. Гузь висловив побоювання, що таким чином «нова влада хоче взяти під контроль ще один орган». Депутат «Європейської солідарності» Максим Саврасов заявив, що цим питанням «хтось дуже хоче підставити президента».

Проте більшість членів комітету, які представляють фракцію «Слуга народу», підтримали подання Зеленського і рекомендували Раді звільнити весь склад Центрвиборчкому.

Центральна виборча комісія також висловила свою позицію.

Щодо відмови в реєстрації кандидатів в ЦВК зазначили, що не мають визначених законом повноважень перевіряти відомості, які кандидати надають стосовно місця роботи, адреси, освіти та інших персональних даних.

«Судова практика з цих питань є різною, і жодне з судових рішень не містить посилання на упередженість комісії», — кажуть у Центрвиборчкомі.

У випадках, коли кандидати безпідставно використовували назви та символіку певних партій, комісія зверталася до поліції та просила представників цих партій скаржитися до суду.

Ситуацію в харківському окрузі №169 ЦВК прокоментувала так:

«Судом встановлено, що ЦВК не мала на меті створити кандидату будь-які перешкоди в реалізації пасивного виборчого права. Водночас повідомляємо, що рішення про скасування реєстрації кандидата в ОВО №169 не є безпрецедентним, так як протягом виборчого процесу було скасовано реєстрацію 154 кандидатів у депутати».

Стосовно округу №198 зазначається: «В останньому рішенні суду від 9 вересня вказано, що з боку ЦВК не було жодних невиправданих зволікань щодо встановлення результатів виборів у даному окрузі».

«З огляду на вказане, якщо розглядати початок процесу дострокового припинення повноважень всього складу Центральної виборчої комісії як політичний крок чи політично вмотивоване рішення, вважаємо за необхідне закцентувати, що такі дії несуть за собою і політичну відповідальність, як президента України, так і Верховної Ради України. Комісія готова сприйняти таке рішення. Проте всі звинувачення, які нівелюють факт проведення чесних, демократичних виборів і їх визнання народом України та міжнародною спільнотою, ЦВК сприймати відмовляється», — заявили в ЦВК.



Голова ЦВК Тетяна Сліпачук заявила, що комісія працювала незалежно від усіх політичних партій. За її словами, міжнародні спостерігачі зазначали, що багато проблем, з якими стикнувся Центрвиборчком, є «проблемами виборчого законодавства і повного безладу в судовій практиці».

«Я розумію, що є певні політичні рішення, які можуть бути прийняті, в тому числі, в стінах парламенту. Але будь-яке політичне рішення має відповідати закону», — цитує Сліпачук «Українська правда».

У складі ЦВК 16 членів, серед яких харків’янка Ірина Єфремова.

Читайте MediaPort у Telegram