Web Analytics
Заволодіння в особливо великих розмірах: суд відпустив під домашній арешт ексчиновницю Харківської міськради | MediaPort

Суд відпустив під нічний домашній арешт ексначальницю управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів Харківської міськради Вікторію Грецьку-Миргородську, а також колишнього виконувача обов'язки ректора НАУ «Харківський авіаційний інститут», фізичну особу — підприємця Віталія Зайцева, підозрюваних у заволодінні бюджетними коштами в особливо великих розмірах. Фоторепортаж.

Засідання у Московському районному суді Харкова почалися вранці 25 вересня. Рішення оголосили надвечір: нічний домашній арешт з 21:00 до 07:00 на 60 діб для обох підозрюваних, повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Вікторія Грецька-Миргородська на суді сказала, що у неї болить горло, тому попросила, щоб усі пояснення надавав адвокат
Вікторія Грецька-Миргородська на суді сказала, що у неї болить горло, тому попросила, щоб усі пояснення надавав адвокат

Суть справи полягає у привласненні, на думку слідства, понад 3 млн грн з бюджету Харкова на програмне забезпечення для безпілотників, яке у змові з Грецькою-Миргородською мав розробити і поставити Зайцев. 

«Ані реальних потреб у закупівлі, ані фактичної можливості для подальшого його використання міська влада не мала, про допомогу військовим у придбанні програм для бойових дронів також не йшлося», — повідомили в СБУ. 

За словами Чубенка, від початку сторона обвинувачення наполягала на триманні під вартою. Вже у судовому засіданні прокурор не був таким категоричним, підтвердив «МедіаПорту» захисник підозрюваних Євген Самойлов. 

«Прокурор подав і підтримав клопотання про тримання під вартою. Він не відмовився від клопотання. Далі він сказав, що деякі ризики нівельовані. Вони ж писали, що вони займають посади, а вони їх вже не займають. Кожен з них [до пред’явлення підозр] написав заяви про звільнення і був звільнений у добровільному порядку. І тому, з точки зору прокурора, вони не мають тих повноважень, які дозволяли б їм тиснути на свідків. А загалом у справі немає потерпілих, відсутня майнова шкода. Прокурор каже, що вони тільки після повідомлення про підозру звернулися до міськради, щоб вона подала заяву про визнання потерпілими. На мій погляд, це тиск», — сказав Самойлов. 

Разом з тим, додає захисник, Грецька-Миргородська внесла на рахунок Харківської міськради 1,7 млн грн власних коштів. Це не означає, що вона визнає провину, наголосив адвокат. 

«Вона не визнає вини, але вона мати двох дітей. І розуміючи резонансність цієї справи, що суддя може керуватися не законом, а резонансністю справи, може обрати тримання під вартою. Для того, щоб знизити градус у цій справі, вона вирішила внести», — зазначив адвокат. 

Самойлов просив повністю відмовити у вимогах прокурора, тому захист не задоволений рішенням. Чи подаватимуть апеляцію, залежатиме від позиції клієнтів. Чи оскаржуватиме запобіжний захід прокуратура, у пресслужбі прокуратури Харківщини поки не відповіли.  


Влітку внутрішній аудит міськради показав, що управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів працювало в порушення економії. Вікторію Грецьку-Миргородську відсторонили від посади. Міський голова Ігор Терехов також доручив ліквідувати управління. Управління ліквідували рішенням сесії. 

У вересні правоохоронці повідомили, що експосадовиці оголосили підозру: за даними СБУ, за її сприяння 51-річний підприємець зі сфери IT мав надати програмне забезпечення для безпілотника, на яке виділили гроші з міського бюджету.

За версією слідства, у листопаді-грудні 2022 року «зловмисники уклали низку договорів між міськрадою та ФОП, штучно «підтягнувши» їх нібито під виконання міської цільової програми інноваційної діяльності». Угоди на 3 млн грн були повністю профінансовані з міського бюджету. За інформацією СБУ, за частину грошей підприємець придбав для себе подібне програмне забезпечення, яким «поділився» з міськрадою. Іншу частину перевів у готівку та розділив між собою та чиновницею.

Справу розслідують за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого за попередньою змовою групою осіб та в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах). Санкція статті передбачає 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов, коментуючи справу у Facebook, написав: «Заробили на програмах для вигаданих дронів — чиновниця міськради та підприємець розробили нахабну схему та поділили бюджетні мільйони. Обидва вже позбулись своїх посад та повідомлені про підозру. Одразу скажу, що обох ми викрили — посада та зв’язки їм не допоможуть. В суді будемо наполягати на триманні під вартою на час слідства. Поки ж арештували майно — нерухомість фігурантів, зокрема квартири, земельні ділянки, також автомобіль Рендж Ровер придбаний через місяць після зняття готівки. Мабуть, просто співпадіння».