Web Analytics
Заборгованіть у закладах культури Харкова: заява профспілки та відповідь ОВА | MediaPort

Працівники харківських театрів і філармонії вже третій місяць не отримують зарплати.

Про це заявили у Професійній спілці працівників культури України

За її інформацією, працівники харківських театрів та філармонії працюють без заробітної плати вже третій місяць. На 1 вересня утворилася така заборгованість:

  • Харківський академічний театр музичної комедії — 801 582 грн;
  • Харківський академічний драматичний театр — 1 204 121 грн;
  • Харківська обласна філармонія — 902 401,86 грн;
  • Харківський театр для юнацтва — 652 230 грн;
  • Харківський академічний театр ляльок ім. В.А, Афанасьєва — 651 409 грн.

Організація надіслала листа щодо цієї ситуації голові парламентського комітету з питань бюджету Роксолані Підласі.

«Питання стосується катастрофічної ситуації, що склалася з фінансуванням філармонії та театральних закладів міста Харкова, який сьогодні є форпостом нашої оборони на сході країни та постійно потерпає від ворожих обстрілів. Незважаючи на це, театральні колективи діють як волонтерські та гуманітарні штаби, підтримують моральний дух і лікують душі місцевих жителів та вимушених переселенців, служать їм опорою, проводячи виступи у військових частинах і шпиталях, метро, бомбосховищах, соціальних центрах», — сказано в листі.

Зазначається, що торік харківські театри та філармонія вже скорочували виплати — рахунком неоплачуваних відпусток, переведення на частину ставки, відправлення на простій тощо. Цьогоріч, заявляють у профспілці, ситуація «стала ще критичнішою» — фінансування закладів зменшили ще на 50%.

«Фонд оплати праці харківських театральних колективів у 2024 році в середньому профінансований владою лише на третину від необхідного… За невтішними прогнозами, подібна ситуація щодо фінансування театральних закладів збережеться і на 2025 рік», — зазначають в організації.

Організація просить Роксолану Підласу під час розгляду проєкту держбюджету на 2025 рік передбачити кошти на фінансування філармонії та театрів у спеціальному фонді.

Профспілка також звернулася з подібним листом до генерального секретаря Міжнародної федерації акторів Домініка Люкера — його просять підтримати харківські театри.

«Просимо вас допомогти в пошуку організацій, які могли б підтримати театри Харкова, допомогти їм у виготовленні реквізиту та сценічних декорацій, придбанні театральних костюмів, та фінансово підтримати працівників», — йдеться в листі.

Коментар Харківської ОВА

У Харківській обладміністрації пропонують театрам заробляти самостійно і шукати гранти. 

«У рамках Програми розвитку культури, туризму та охорони нерухомої культурної спадщини Харківської області на 2024-2028 роки, з урахуванням суттєвого скорочення доходів обласного бюджету Харківської області в умовах воєнного стану, в межах можливостей обласного бюджету на 2024 рік передбачені видатки на фінансову підтримку обласних театрально-видовищних закладів у сумі 55,8 млн грн.

У жовтні поточного року на фінансову підтримку обласних театрально-видовищних закладів  додатково виділено 5,0 млн грн.

У зв’язку із суттєвим скороченням доходів обласного бюджету в умовах воєнного стану, керівництву театрів неодноразово вказувалося на необхідність вжиття заходів щодо приведення фактичних видатків на заробітну плату  відповідно до затверджених бюджетних асигнувань на фінансову підтримку, кадрових питань та розробки  стратегії роботи театрів тощо.

Ураховуючи, що комунальні театри не є бюджетними установами, крім  фінансової підтримки з обласного бюджету, вони мають можливість отримувати також і власні доходи від господарської діяльності та, відповідно до Закону України «Про культуру», самостійно співпрацювати з міжнародними організаціями, благодійними фондами, іншими особами, безпосередньо одержувати від них фінансову допомогу, гранти, довгострокові позики, інвестиції, кредити, а також здійснювати гастрольну діяльність, проводити заходи на альтернативних майданчиках, залучати грантові проєкти тощо. Як приклад — обласний комунальний заклад «Харківський державний академічний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка», — відповіли «МедіаПорту» у пресслужбі Харківської ОВА. 

У Харківській обладміністрації також додають, що театри, «де є ефективні управлінські рішення, працюють і отримують кошти, в тому числі й за програмами Мінкульту». На підтвердження обіцяють підготувати порівняльну таблицю.

Фото: Харківський академічний драматичний театр/Facebook

Через безпекові обмеження харківські театри не можуть працювати на своїх сценах. 

У березні 2024 року голова Харківської ОВА Олег Синєгубов обіцяв, що питання відновлення роботи театрів у Харкові розглянуть у квітні. Відтоді ситуація не змінилася.

Читайте також: «Музи не мовчать. Муза — ще одна гармата», — режисер Степан Пасічник