«З жахом чекають вечора»: у Боровій почастішали російські обстріли
У Борівській громаді, деокупованій торік восени, почастішали російські обстріли. Є загиблі, поранені, нові руйнації. 15 жовтня російська армія знищила одну з борівських шкіл. Цілих шкіл у громаді вже не лишилось. Про актуальну ситуацію в громаді та можливості евакуації «МедіаПорту» розповів Борівський селищний голова Олександр Тертишний.
Яка нині ситуація в громаді?
Російські обстріли громади стали інтенсивними. Обстрілюють і смт Борова, і населені пункти поряд з Боровою, і ті, що на кордоні з Луганською областю. В останні три тижні було кілька серйозних ударів — авіабомбами, РСЗВ. Обстрілювали [села громади] і раніше. Зараз частіше стали бити по Боровій. Останні дні борівчани з жахом чекають вечора з 22:00 і до опівночі [коли російські війська найчастіше завдають ударів]. Такою є ситуація натепер.
Які наслідки сьогоднішніх російських обстрілів у громаді?
Сьогодні вночі була, можна сказати, знищена школа №2 у Боровій. Ввечері 15 жовтня прямим влучанням поцілили у школу, вона загорілась. Вогонь загасили, пів школи зруйновано було. А під ранок вона знову загорілася. І згоріла повністю. Останнім часом школа була філією Борівської опорної школи. Освіту [онлайн] там отримували близько 70 дітей, було 9 класів.
Усі школи у нас пошкоджені. До війни було 9 шкіл. Зараз працює 6 шкіл і одна філія. На сьогодні вже три школи повністю зруйновані у Гороховатці, Чернещині та Боровій. Зараз займаємося актами на списання.
Інші школи частково — вікна, дахи, частково спалені, пробоїни в стінах. Наприклад, Піско-Радьківській школі потрібен капітальний ремонт.
І Боровій, і іншим селам російські війська завдають пошкоджень. Під ударами і будівлі, і господарські споруди, гаражі, автомобілі і так далі.
15 жовтня у селі Дружелюбівка Борівської громади загинули чоловік та жінка, 57 років та 54. Що вам відомо про них?
Подружжя з Дружелюбівки (за даними селищної ради, це Віктор та Алла Давидюк), місцеві жителі. Вони обробляли землю, займалися заготівлею молока, активні були.
Яку допомогу надаєте людям з пошкоджених будинків?
По-перше, працює програма «єВідновлення». Наші громадяни вже близько 7 млн грн отримали. Продовжується робота. Комісія працює. На жаль, не доїжджає комісія у ті населені пункти, де постійно тривають обстріли, на кордоні з Луганською областю.
Крім того, те, що ми можемо, ми надаємо: OSB, плівку, тарпаулін, дошку, рейки. Нам допомагають гуманітарні фонди. Сьогодні приходили люди після вчорашнього обстрілу. Безумовно, надаємо те, що можемо.
Скільки на сьогодні загалом пошкоджено будівель?
З 1400 до 450 будівель пошкоджені, різна ступінь пошкоджень. Є зруйновані, є не дуже пошкоджені, наприклад, десь вікна побиті. Це дані загалом по громаді.
Через те, що обстріли почастішали, чи просять місцеві про евакуацію?
До повномасштабної війни населення громади було 15 700 людей, зараз проживають 9 тисяч. Останнім часом ситуація була стабільною. Після останніх обстрілів люди приходили. З тими, хто виявляє бажання, ми домовляємося [щодо евакуації]. Я вже зв’язувався з обласною війсковою адміністрацією.
Багато людей з сіл зі сходу громади виїхали до Борової. Але от сьогодні прийшли і кажуть, що погоджуються кудись виїхати, бо обстрілюють. У Дружелюбівці близько 60 людей живуть. У Чернещині трохи більше 30. У Першотравневому близько 40.
Яка ситуація з послугами?
У Дружелюбівці вчора газ перекрили, займаються сьогодні, щоб відновити. На сьогодні світла немає у 5 селах, це приблизно сотня людей без електрики. Інтернет-зв’язок несталий через відсутність електрики. До кінця дня мають відновити.
14 жовтня командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що російська армія відновила наступ на Куп’янському напрямку.
Фото на головній: Борівська селищна рада у Facebook/архів