Web Analytics

З російського полону звільнили 215 захисників України: подробиці

З полону окупантів 21 вересня звільнили 215 захисників Маріуполя та «Азовсталі». Українська сторона віддала РФ нардепа Віктора Медведчука та 55 російських окупантів.

Голова Офісу президента Андрій Єрмак розповів, що обмін проходив «у декілька етапів і у дуже різних локаціях». Загалом Україна повернула 215 людей, серед яких прикордонники, поліцейські, моряки, нацгвардійці, бійці тероборони, митники, цивільні. 

«Серед них — офіцери, командири, Герої України, захисники «Азовсталі» і вагітні жінки-військові. Ті, кого росіяни хотіли позбавити життя, кого називали «нацистами» — наші сильні люди, яких не зламали бої та полон», — зазначив Єрмак.

Фото: Telegram/Служба безпеки України

За словами Єрмака, звільнення 215 військових — наслідок «правильної тактики з використанням позиції сили, включно з результатами фронтової роботи ЗСУ». 

Деталі навів у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський. Він зазначив, що операція готувалася доволі довго, і в обміні є кілька складових.

«Перша складова: ми обміняли одного фаната Росії на 200 воїнів. Спочатку нам пропонували повернути 50 наших людей в обмін на одного з тих, хто перебував у слідчому ізоляторі СБУ. Ми говорили. Наполягали. Число 50 зросло до 200. Вони вже в Україні. Я вважаю, це хороший результат», — сказав глава держави.

Віддати Віктора Медведчука за справжніх воїнів — не шкода., сказав Зеленський «Він пройшов усі слідчі дії, які передбачені законодавством. Україна отримала від нього все, що необхідно для встановлення правди в межах кримінальних проваджень», — пояснив президент.

«Друга складова: окрім 200 воїнів, ми повернули ще пʼятьох бойових командирів, за яких довелося поборотися найбільше, найдовше, найскладніше. Їм загрожувало найжорстокіше. П’ять супергероїв. В обмін на них ми віддали 55 тих, хто не заслуговує ані жалю, ані співчуття, ані взагалі будь-яких слів. Тих, хто воював проти України. І тих, хто зрадив Україну. Тих, хто нам з вами точно не потрібен», — продовжив Зеленський.

Україна домовилася з Туреччиною, що пʼятеро звільнених командирів — Сергій Волинський, Святослав Паламар, Денис Прокопенко, Олег Хоменко, Денис Шлега — перебуватимуть у Туреччині до кінця війни: «у повній безпеці, у комфортних умовах і під особистою протекцією президента Туреччини Реджепа Ердогана». Рідні матимуть можливість з ними бачитися.

Також серед звільнених:

  • Герої України Євгеній Бова і Лев Пашко.   
  • Дмитро Козацький — «Орест», пресофіцер, фотограф з «Азовсталі».
  • Микола Кущ і Костянтин Нікітенко, засуджені бойовиками до смертної кари.
  • Військові Катерина «Пташка» Поліщук, Марʼяна Мамонова, Валентина Зубко, Яна Шумовецька, Зоряна Репецька, Анастасія Черненька.

«А загалом 108 бійців «Азова», загалом 188 героїв «Азовсталі» та Маріуполя. Восьмеро — поранені під час російського теракту в Оленівці», — сказав Зеленський.

Звільнені з полону іноземці повернуться додому за посередництва Саудівської Аравії.

«Свого часу ми обговорювали це з Борисом Джонсоном — він звертався по сприяння. З американськими друзями. Тепер додому повернуться: п’ять громадян Великої Британії, два громадянина США, один громадянин Марокко і громадянин Швеції, один громадянин Хорватії. Ворог призначив їм вирок – довгий термін ув’язнення чи смертну кару. Ми врятували їм життя», — сказав Зеленський.

Він також пообіцяв зробити все можливе, щоб урятувати всіх, хто перебуває в російському полоні.

З-поміж звільнених — дев'ятеро поліцейських, повідомив заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

«Перше фото нашого Міші (Майкл Кот) після повернення. Емоції переповнюють, навіть не можу передати. І вже сьогодні в нього день народження. Другий, це точно», — написав він у Facebook.

«215 наших відважних побратимів і посестер. Серед них 9 поліцейських. Далі буде складна реабілітація і лікування всіх хлопців і дівчат. Знаю, їм буде про що розповісти згодом», — додав Білошицький.

Родичі звільнених розповіли про свої перші  враження «Голосу Америки».

«Він мені зателефонував, щойно дістався безпечної зони, зустрівся з групою. Він набрав мене на три секунди, сказав: «Катя, я живий. Все добре, ще поговоримо». Емоції переповняють. За голосом — начебто  все добре. Але побачила, як він виглядає зараз, на брифінгу. Просто… одні емоції», — сказала дружина Дениса Прокопенка Катерина.

Повний список звільнених — на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.


Це черговий обмін полоненими між Україною та Росією. Перший від початку повномасштабного вторгнення був наприкінці березня. Тоді додому повернулися українські цивільні моряки та військові.