«З іронією та великою любов’ю»: Жадан презентував «Книгу-мандрівку» про Харків
Видання про незламні міста України створене у форматі абетки, харківська — відкриває серію.
18 березня книгу презентували автор текстів про Харків Сергій Жадан і авторка проєкту «Книга-мандрівка» Ірина Тараненко.
«Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми були вражені тим, скільки людей нам написали, що дивляться «Книгу-мандрівку». Ми зрозуміли, що хочемо ще якомога більше розповісти про наші незламні міста. Так і народився проєкт. Це наш міні-формат, «Книжечка-мандрівочка». Перші шість книжок — про прифронтові міста. Відкриває серію Харків, потім буде про Чернігів, Миколаїв, Суми, Запоріжжя та Київ», — розповіла Тараненко.
Книжки створено у форматі абетки. Не всім авторам, які працювали над містами, вдалося написати тексти до кожної літери, натомість у «харківській абетці» є розповіді навіть на «Й» та « Ї» — «Йогансен Майк» і «Велосипед «Україна» відповідно, відзначає авторка ідеї.
Формат певною мірою стримував та обмежував, але й змушував проявляти креативність, додає Сергій Жадан.
«На «С» у Харкові є і Сковорода, і будинок «Слово», і Салтівка — і Сковорода, і будинок «Слово», і Салтівка у книзі є, і всі три — на різні літери. Це певна гра, конструктор, до якого не треба ставитися як до якогось академічного видання. Слід ставитися з іронією, любов’ю та ніжністю», — говорить письменник.
Автори розмірковували, що представити на літеру «Ґ» — з подачі Жадана розповіли про феномен харківського самвидаву 1980-1990 років.
«Я згадав, як у середині та наприкінці 1990-х років ми при Харківському літературному музеї робили незалежний часопис, який називався «Ґіґієна». Мій співредактор Ігор Бондар-Терещенко робив макет і написав слово «гігієна» через дві літери «ґ». Зробив в одному слові дві помилки, але це стало фішкою, і ми й далі видавали журнал під такою назвою, що додала якогось шарму», — згадує Жадан.
А на літеру «Ж» — сам автор. На цьому наполягла команда проєкту, хоч письменник усіляко відмовлявся, зазначила Ірина Тараненко.
Письменник розповів, що працював над книгою під час туру Україною з «Собаками».
«Дуже хотілося долучитися до проєкту, бо він цікавий, оригінальний і на часі. Тому книжка писалася в перервах між виступами, саундчеками та автограф-сесіями. Сподіваюся, це не відбилося на якості тексту, бо все це робилося з великою любов’ю до міста. Хотілося як підкреслити позитивні стереотипи про Харків, так і затінити негативні, які давно не на часі і від яких слід давно відмовлятися», — сказав автор.
Наприклад, давно слід забути про культурологічний стереотип «Харків — перша столиця», що домінував не одне десятиріччя, говорить письменник.
«Це було для багатьох харків’ян приводом для гордості, хоча якщо подивитися серйозно, згадати історію, як проголошувалася столиця «червоної» України в 1919 році, то, ясна річ, це робилося на кістках УНР і всупереч самій ідеї української незалежності», — зауважив Жадан.
Проєкту «Книга-мандрівка» сім років. Після випуску перших книжок почали робити мультфільми, які зараз включені до контенту всеукраїнської школи онлайн.
«Ми намагаємося знайти щось найцікавіше і подати це небанально, подати так, щоб зрозуміла і 6-річна дитина, і нобелівський лауреат. Ставимо на меті — працювати з живою, розмовною мовою та відкривати щось нове», — зазначила Ірина Тараненко.
На книжку-абетку про Харків та інші міста серії можна зробити передзамовлення на сайті «Видавництва Старого Лева», в книгарнях їх поки немає.