Рішення Європейського суду з прав людини оголосили у Страсбурзі 9 липня. 

Як пишуть «Ґрати», в рішенні вказано, що систематичні порушення були в період з 11 травня 2014 року, коли розпочалися бойові дії, до 16 вересня 2022-го — коли Росія припинила бути стороною Європейської конвенції з прав людини.

Пасажирський «Боїнг» рейсу MH17 компанії Malaysian Airlines збив російський «Бук» в небі над Донеччиною 17 липня 2014 року. Загинули 298 людей, які летіли з Амстердама до Куала-Лумпура. Україна та Нідерланди подавали проти росії Міждержавні скарги — у 2014, 2015, 2020 та 2022 роках. Суд обʼєднав їх і розглядав разом.

Суд одноголосно постановив, що росія несе відповідальність за дії та бездіяльність російських військових та інших органів влади, окупаційної адміністрації, а також сепаратистських збройних угруповань та організацій на сході України. 

«Суд підкреслив, що характер і масштаби насильства в Україні, а також загрозливі заяви росії щодо права України на існування поставили під загрозу мир в Європі. Суд також зазначив, що «в жодному з попередніх конфліктів не було такого майже одностайного засудження «грубого» нехтування відповідачем засадами міжнародного правового порядку, встановленого після Другої світової війни», — зазначає видання. 

ЄСПЛ зобовʼязав росію негайно звільнити всіх, хто був позбавлений волі до 16 вересня 2022 року на окупованій території та досі під вартою. Крім того — зобовʼязав без затримки співпрацювати у створенні міжнародного та незалежного механізму для ідентифікації всіх дітей, перевезених з України до росії або на територію, контрольовану нею — теж до 16 вересня 2022 року, аби відновити контакт між дітьми та їхніми родичами та, зрештою, возз’єднатися.

Фото: Ольга Стефанішина/Facebook

Коментар міністерки юстиції

Подробиці щодо рішення суду навела міністерка юстиції Ольга Стефанішина.

«Суд встановив, що військові атаки російських сил по суверенній території України з 11 травня 2014 по 16 вересня 2022 року були стратегічно сплановані з навмисною метою та беззаперечним результатом — встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням України», — написала вона у Facebook.

Міністерка перелічила встановлені за вісім років порушення:

  • Військові атаки на порушення ст. 2, 3, 8 Конвенції та ст.і 1 Протоколу №1.
  • ⁠Позасудові страти цивільних та українських військових, які вже не брали участь у бойових діях.
  • ⁠Катування та нелюдське поводження з цивільними та військовополоненими, зокрема зґвалтування та сексуальне насильство.
  • Примусова праця та незаконне свавільне затримання цивільних.
  • Невиправдане та примусове переміщення цивільних, «фільтрація».
  • ⁠Залякування, переслідування та утиски всіх релігійних груп, окрім УПЦ МП.
  • Серйозне втручання у свободу передавати та отримувати інформацію.
  • Примусове розігнання мирних протестів російськими військовими.
  • Знищення, мародерство та експропріація без компенсації майна цивільних та підприємств.
  • Придушення української мови в школах та ідеологічна обробка школярів.
  • Переміщення до росії та подальше усиновлення українських дітей.
  • Дискримінація за політичними переконаннями та національним походженням.
  • ⁠Невиконання обов’язку розслідувати та надавати правовий захист.

Щодо справи MH17 Стефанішина зауважила: «Це (збиття літака — ред.) не може вважатися «законним актом війни» і є порушенням права на життя. росія порушила обов’язок провести розслідування та співпрацювати в міжнародному розслідуванні, натомість перешкоджала через поширення хибної або сфальсифікованої інформації».

Стефанішина також деталізувала, чому ЄСПЛ вивчав саме вказаний часовий проміжок. Вона нагадала, що в березні 2022 року росію виключили з Ради Європи через повномасштабне вторгнення в Україну. Однак Конвенція про захист прав людини діяла для росії ще пів року — саме до 16 вересня 2022-го.

«Це не означає, що після цієї дати росія звільняється від відповідальності за подальші злочини — просто ЄСПЛ втратив юрисдикцію розглядати події після 16 вересня 2022 року. Для притягнення агресора до відповідальності за пізніші порушення існують інші міжнародні правові механізми», — додала міністерка юстиції.

Справу України та Нідерландів проти росії розглядали 11 років. 26 країн приєдналися як третя сторона, також — громадські організації, Фонд авіакатастрофи MH17, індивідуальні заявники.