Як розслідують справи про колабораціонізм на Куп’янщині та Ізюмщині: дані прокуратури
У Харківській області триває розслідування справ щодо співпраці з російськими військовими під час окупації. Ще у двох оголосили підозри, дві — скерували до суду, в одній — ухвалили вирок.
Про це повідомляє Харківська обласна прокуратура.
За її інформацією, Київський райсуд Харкова визнав винним у колабораціонізмі 46-річного жителя Балаклії. За даними слідства, він погодився співпрацювати з російськими військовими в червні минулого року, під час окупації міста.
«Він отримав пропозицію від так званого заступника начальника «Балаклійського відділу поліції» щодо охорони аптеки та будівлі місцевого ринку, на що погодився. Також супроводжував «збирачку данини» під час збору оплати з торговців ринку», — стверджують у прокуратурі.
Чоловік свою провину визнав частково. Заявив, що жодних угод чи заяв про прийом на роботу не підписував, грошей чи іншої допомоги за свою роботу не отримував.
За ч. 4 ст. 111-1 Кримінального кодексу України балаклійцю присудили чотири роки ув’язнення з конфіскацією всього майна. Йому також заборонено 10 років працювати в органах влади та займатися діяльністю, пов’язаною з наданням публічних послуг.
Триває строк, відведений на оскарження вироку.
До суду скерували справу 55-річної жительки Ізюма, яка під час окупації міста допомагала будувати «пенсійну систему» за російськими стандартами.
Дізнавачі встановили, що вона добровільно влаштувалася «головним спеціалістом з виплати пенсій» до нелегітимного «відділення Пенсійного фонду Ізюмського району». Жінка приймала і перевіряла документи, вела списки людей, які звернулися по виплати, замовляла потрібні суми для виплат.
Ізюмчанку звинувачують в колабораціонізмі за ч. 2 ст. 111-1. Їй загрожує позбавлення права обіймати певні посади до 15 років і конфіскація майна.
Справу розглядатиме Дзержинський райсуд Харкова.
До суду також передали обвинувальний акт щодо 53-річного жителя селища Куп’янськ-Вузловий. За інформацією прокуратури, він допомагав російським військовим — їздив контрольованою ЗСУ територією Куп’янщини та шукав військову техніку та бази Сил оборони. Дані передавав через Telegram — як текст або відео, з подробицями.
«Крім того, він фіксував наслідки ворожих ударів по житлових секторах і відправляв у чат зі схвальними відгуками, зазначаючи, що «нормально шороху навели там», — додають у прокуратурі.
Чоловіку інкримінують поширення відомостей про розташування ЗСУ (ч. 2 ст. 114-2). Він під вартою. Справу розглядатимуть у Червонозаводському райсуді Харкова.
Підозру в колабораціонізмі заочно оголосили жительці селища Дворічна Куп’янського району.
«Під час окупації Куп’янщини жінка, яка на власні очі бачила наслідки російського вторгнення на територію України, підтримувала ворога. Шанувальниця «руського миру» публічно заперечувала збройну агресію рф проти нашої держави, запевняла, що «росія тут назавжди» та повторювала інші наративи роспропаганди», — заявили у прокуратурі.
За ч. 1 ст. 111-1 їй загрожує заборона до 15 років обіймати певні посади.
Жінку готуються оголосити в розшук.
Заочно оголосили підозру в колабораціонізмі й 35-річній жительці Куп’янська: за даними слідства, жінка влаштувалася до нелегітимного «Управління внутрішніх справ Тимчасової цивільної адміністрації Харківської області».
Куп’янчанка стала «виконувачкою обов’язків старшого інспектора групи документального забезпечення, режиму таємності й діловодства».
«Підозрювана відповідала за ведення секретного діловодства, слідкувала за дотриманням установленого порядку доступу працівників до відомостей, готувала відповідні документи», — вказано в повідомленні прокуратури.
За ч. 7 ст. 111-1 жінці загрожує до 15 років за ґратами з конфіскацією майна.
Її також планують оголосити в розшук.
За підозрою в колабораціонізмі також затримали жителя Куп’янського району, депутата Шевченківської селищної ради. За інформацією правоохоронців, під час окупації він забезпечував пальним російських армійців.