Вистави трьох харківських театрів увійшли до короткого списку Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»
До шортліста V Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА» увійшли виставки трьох харківських театрів: «Схід Опера», театру ляльок ім. Афанасьєва та театру імені Шевченка.
Організатори фестивалю 12 вересня опублікували список відібраних вистав на офіційному сайті.
Опера «Вишиваний. Король України» Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка («Схід Опера») потрапила до шортліста у номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу».
Прем’єра опери «Вишиваний. Король України» композиторки Алли Загайкевич на лібрето Сергія Жадана відбулась 1 жовтня 2021 року.
«Ким є в історії України Василь Вишиваний? «Залізним», незламним полковником — командиром Легіону українських січових стрільців? Чи автором збірки «Минають дні», шанувальником Гейне і Петрарки, поетом-романтиком, чий земний шлях трагічно обірвався у Лук’янівській в’язниці? І яке відношення має він до австрійського ерцгерцога Вільгельма Габсбурга, нащадка київських князів? Опера «Вишиваний. Король України» не є прямою відповіддю на ці запитання, вона скоріше покликана примусити глядача замислитись над питанням доленосного вибору, доторкнутись до особистої драми, спогадів і почуттів через засоби сучасного мультимедійного мистецтва», — описували виставу організатори.
У номінації «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм» потрапила вистава «Вертеп» Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. А. Афанасьєва.
Прем’єра музичного перфомансу «Вертеп» режисерки Оксани Дмітрієвої відбулася у Львівському театрі ляльок на Різдво 2022 року. Художник проєкту Костянтин Зоркін назвав виставу «ритуалом подолання смерті та очищення від зла, який виконується в Україні під час війни».
«У часи Ірода і споконвічно… Так сталося, що зараз знову настав час Ірода. Вертеп сьогодні звучить особливо актуально та пронизливо в Україні, де йде війна, де ми маємо врятувати кожне немовля. Ми пропонуємо не канонічний Вертеп, а скоріше експериментальне прочитання вічного сюжету засобами театру предметів та незвичної театральної ляльки», — йдеться в анотації.
До номінації «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни» увійшла вистава «Нехай щастить» Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.
Прем’єра українського народного фарсу часів війни «Нехай щастить» за мотивами п’єси Баси Джанікашвілі «Війнонька» відбулася 29 грудня 2022 року. У 2023 році «Нехай щастить» грали в рамках благодійного туру, в тому числі в військових частинах. 28 серпня театр відкрив сезон, зігравши виставу для Харківської 127-ої окремої бригади Сил територіальної оборони.
«Історія цієї постановки трохи скидається на те, як у нашому репертуарі понад 80 років тому з’явився «Шельменко-денщик»: війна, обмаль можливостей, мінімум декорацій, національна тематика і гумор як рятівне коло у темні часи. З тією тільки різницею, що «Шельменко» — це класичний твір, що побачив світло рампи в евакуації у далекому Казахстані, а «Нехай щастить» був створений у рідному прифронтовому Харкові, і йдеться в ньому про події, котрі кожен з нас проживає просто зараз», — пишуть на сторінці театру в Fasebook.
Фестиваль-премію «ГРА» п’ять років тому заснувала Національна спілка театральних діячів України. Його мета — популяризація та стимулювання розвитку театрального мистецтва в усіх його жанрах, стилях і формах.
Через російське повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році фестиваль не проводився, тому цьогорічна премія охоплює 2021-2022 роки.
За правилами фестивалю на фінальному етапі відібрані до шортліста учасники покажуть свої вистави, а міжнародне журі обере переможців. Лауреатам присуджується грошова винагорода на реалізацію нового творчого проєкту.
Читайте також: «Ми змінюємося», — режисерка Оксана Дмітрієва