Web Analytics

ВРУ заборонила діяльність проросійських партій: як їх визначатимуть

Народні депутати 3 травня схвалили у другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони (розпуску, примусової ліквідації) політичних партій».

Законопроєкт №7172-1 підтримали 330 обранців, проти не голосував жоден. Двоє депутатів утримались, 40 не голосували.

«Законом розширено перелік підстав для заборони (примусового розпуску, ліквідації) політичних партій, а саме — діяльність яких має характер колабораціонізму і спрямована на повалення в Україні державного ладу, знищення і підміни національної ідентичності її громадян. При цьому депутатські фракції заборонених судом політичних партій підлягатимуть розпуску, а депутати — ставатимуть позафракційними», — прокоментували у пресслужбі ВРУ.

У пояснювальній записці вказано, що важливим елементом інформаційної, психологічної, а надалі і військової агресії проти України стала діяльність колаборантських сил. Зокрема — проросійських партій, які «відкрито чи приховано координують свою діяльність із представниками Російської Федерації, спрямовують свої зусилля на заперечення обраного Україною стратегічного курсу, європейської ідентичності українського народу, агресії Російської Федерації проти України, анексії її територій і знищення її громадян».

«Така колаборантська, антиукраїнська діяльність реалізується на різних рівнях і у різних формах, а зокрема через публічне фальшування історії України, заперечення агресії проти неї і анексії Російською Федерацією її територій, приниження української мови і культури, формування засобами масової комунікації альтернативної до дійсності викривленої інформаційної картини світу щодо подій, пов’язаних із агресією проти України», — мовиться у документі.

Нардепка від «Слуги народу» Олена Шуляк пояснила, що партії можуть попасти під заборону, якщо:

  • виправдовують, визнають правомірною або заперечують збройну агресію проти України, представляють агресію Росії як внутрішній конфлікт, громадянський конфлікт чи громадянську війну, заперечують тимчасову окупацію частини території України;
  • прославляють, виправдовують дії та бездіяльність тих, хто здійснює збройну агресію проти України, представників російських збройних формувань, інших незаконних збройних формувань, банд, груп найманців, створених або підпорядкованих, керованих чи фінансованих Росією, а також представників окупаційної адміністрації РФ, зокрема визначаючи їх як «повстанців», «ополченців», «ввічливих людей».

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що «в Україні, крім проукраїнських партій, не може бути ніяких інших».

«Ухвалений закон забезпечує можливість оперативного реагування на діяльність антиукраїнських, колабораціоністських партій в Україні з метою їх заборони. Процедура така: Мін'юст збиратиме докази такої діяльності і звертатиметься з ними до суду, який і повинен заборонити партію, що працює на ворога. У разі заборони партії майно та інші активи переходять у власність держави», — зазначив він.

«Якщо ти засланець Кремля — тобі не місце у законодавчому органі України», — додав спікер парламенту.

Народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк повідомив, що серед обранців, які підтримали законопроєкт, були й колишні представники фракції «Опозиційної платформи — За життя» (замість неї у парламенті 21 квітня створили депутатську групу «Платформа за життя і мир»).

«За» проголосувало 17 експредставників «ОПЗЖ»: 12 депутатів з нової групи («Платформа за життя та мир») та ще п’ятеро депутатів з «ОПЗЖ», які зараз позафракційні», — написав він у Telegram.

Голова групи «Платформа за життя та мир» Юрій Бойко у коментарі «Радіо Свобода» пояснив, чому він підтримав заборону діяльності проросійських партій.

«Не може бути в Україні партій «про-»: пророросійських, проамериканських або проафриканських. Наша політична сила завжди виступала за мирну кооперацію з усіма нашими сусідами та партнерами. Але саме за мирне та рівноправне, партнерське, а не примусово військове», — заявив він.

Водночас нардеп додав, що хоч і «розуміє історичний контекст прийняття цього закону», але вважає, що «полювання на відьом» сьогодні не є пріоритетним питанням у роботі Верховної Ради.


У першому читанні народні депутати ухвалили законопроєкт №7172-1 1 квітня.

Фото на головній: Верховна Рада