Рада прийняла закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних з рф
Український парламент ухвалив закон про заборону релігійних організацій, центр управління яких перебуває на території держави-агресора. Українська православна церква Московського патріархату має дев’ять місяців на те, щоб розірвати зв’язки з Російською православною церквою.
Закон підтримали 265 народних депутатів, повідомляється на сайті Верховної Ради України. Проти проголосували 29, утримались — 4, не голосували — 24.
«Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування. Але окрім одного пункту, згідно з ним громади УПЦ МП матимуть 9 місяців на те, щоб розірвати зв’язки з РПЦ», — пояснив народний депутат Ярослав Железняк (фракція «Голос»).
Народна депутатка Ірина Геращенко (фракція «Європейська солідарність») назвала голосування історичним.
Найбільше противників законопроєкту було серед членів депутатських груп «Платформа за життя та мир» (колишня ОПЗЖ) і «Відновлення України».
Що сказав Зеленський
Президент України Володимир Зеленський відзначив голосування у відеозверненні 20 серпня:
«Ухвалено закон щодо нашої духовної незалежності. Це те, про що ми говорили з членами Ради церков і релігійних організацій. І днями буду говорити з представниками Вселенського Патріарха Варфоломія. Будемо й надалі зміцнювати Україну, наше суспільство».
У липні група нардепів блокувала парламентську трибуну через відмову розглядати законопроєкт про церкву.
Реакція УПЦ МП
Українська православна церква Московського патріархату не визнає приналежності до Московського патріархату, виходить із коментаря hromadske голови інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополита Климента. За його словами, законопроєкт №8371 «можливо, і забороняє УПЦ МП», однак в Української православної церкви немає приставки МП.
«Українська православна церква і надалі буде жити як істинна церква, визнана переважною більшістю практикуючих українських вірян та помісних церков світу. Це об’єктивна річ. Будь-які спроби заборонити об’єктивну річ призведуть лише до дискредитації, в тому числі й міжнародної, тих, хто це захоче якось реалізувати», — вважає митрополит.
Він стверджує, що УПЦ не має адміністративних зв’язків з закордонними центрами, а якщо ж її хтось буде у цьому звинувачувати — це буде «виключно маніпулятивно».
У травні 2022 року Українська православна церква (МП) внесла зміни до свого Статуту, згідно з яким «Українська Православна Церква є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої відповідно до Грамоти Патріарха Московського і всієї Русі Олексія ІІ від 27 жовтня 1990 року. Керівний центр Української Православної Церкви знаходиться у м. Києві».
Водночас релігієзнавча експертиза Статуту довела наявність церковно-канонічного зв’язку УПЦ з Російською православною церквою.
-
Теги:
- Верховна Рада,
- парламент