«Вони робили все за правилами безпеки»: Координаційний центр — про загибель волонтерів у Куп’янську
Евакуація цивільних з Куп'янська 19 вересня, під час якої загинули двоє волонтерів харківської громадської організації «П'ятихатки-БАМ» і ще шестеро людей, була узгодженою з владою та відбувалася за правилами безпеки.
Про це на брифінгу в Kharkiv Media Hub 20 вересня розповів голова правління Благодійної організації «Координаційний гуманітарний центр» Євген Коляда. За його словами, центр співпрацював з волонтерами «П’ятихатки-БАМ».
«Ми втратили двох чоловіків, відважних чоловіків. Вже на зворотному шляху, коли вони забрали цивільних людей, один з екіпажів цього фонду потрапив під обстріл. Вибуховою хвилею від російської бомби уражено автомобіль, і люди зазнали критичних поранень і загинули на місці. Евакуація відбувалася з населеного пункту Ківшарівка, з лівого берега річки Оскіл. Евакуація була скоординована. Ми знали про дії благодійного фонду. Вони все робили згідно з правилами безпеки», — сказав Коляда.
Обстріли прифронтової зони відбуваються постійно, пояснює керівник відділу евакуації БО «Координаційний гуманітарний центр» Олег Іванов.
«У зоні бойових дій немає поняття «не той час, не те місце». Це може бути будь-яке місце в зоні бойових дій. На жаль, так сталося, що вони були там і загинули… Є російська агресія, тероризм, який вони сіють на нашій території. Люди, які не евакуюються, витрачають час на подумати їхати-не їхати, час, який ви використовуєте, його потім може не бути, щоб евакуюватися», — сказав Іванов.
На думку Коляди, полювання російської армії саме на волонтерів у випадку, що стався 19 вересня, не було, це продовження російського тероризму проти цивільного населення.
«Ніхто не буде стверджувати стовідсотково, але моя суб’єктивна думка: полювання на волонтерів не було, саме за волонтерською машиною. Мішенню для російської федерації є цивільне населення. Вона вчиняє тероризм на територіях для того, щоб максимально посіяти паніку на цих територіях і послабити моральний дух людей», — вважає Євген Коляда.
Він також поінформував, що у вересні Координаційний центр розпочав страхування волонтерів.
«З 1 вересня ми надаємо і хочемо застрахувати, надати страхові поліси, більш ніж 2 тис. волонтерів. Страховий поліс буде покривати нещасні випадки, максимальна сума погашень — 300 тисяч гривень внаслідок смерті або першої групи інвалідності. І будь-які військові ризики: удари бомб, контузії, осколкові поранення, травми. Максимальна сума компенсації — 180 тисяч гривень», — сказав Коляда.
Евакуацію з Куп’янського району не припинили, додав Олег Іванов. 20 вересня мають вивезти 8-10 людей. Кількість охочих залежить від оперативної ситуації.
«З початку обов’язкової евакуації (з 9 серпня — ред.) на Харківщині волонтери вже вивезли більше ніж 960 людей, з них 205 дітей — і це саме з Куп’янського району. Але немає різниці між обо’язковою чи постійною евакуацією. Ми будемо займатися цим процесом далі і намагатимемося мінімізувати випадки, які сталися. Він не перший, але сподіваюся, що він стане останнім», — сказав Іванов.
На підтримку родин загиблих збиратимуть кошти.
За даними Координаційного гуманітарного центру, на Харківщині за 2022 рік офіційно зареєстрували 19 випадків поранень та травмувань волонтерів. Це контузія, осколкові поранення тощо. Загинули щонайменше п’ятеро волонтерів, серед яких харківський волонтер Євген Санін, який дістав поранень внаслідок обстрілу Дворічанської громади 13 квітня і помер на початку травня.
19 вересня російська окупаційна армія вдарила авіабомбою по мосту через річку Оскіл, який перетинали волонтери. Знищено три автомобілі, в тому числі мікроавтобус харківської громадської організації «П’ятихатки-БАМ». Загинули восьмеро людей.