«Воно домом пахне!»: у харківській «Лавці деокупації» продають овочі з деокупованої Ізюмщини
Свіжу городину з деокупованої території Харківської області можна придбати у центрі Харкова. Картоплю, цибулю, моркву, буряк, огірки та кабачки вирощені на полях села Студенок Ізюмського району. «Лавка деокупації» — волонтерський проєкт, що допомагає фермерам відродити господарства та підтримує їх під час війни.
«Домашнього хочеться. Воно домом пахне!»
Валерія Крилевська — у черзі за овочами. До «Лавки деокупації» 18 червня прийшла з дітьми та друзями. Дізналася про проєкт з соціальних мереж. Купує картоплю, кріп, часник, буряк, кабачок, огірки й моркву. Готуватимуть борщ.
«Домашнього хочеться. Воно домом пахне! І хочеться підтримати людей, яким дуже важко зараз, фермерам щось вирощувати, а тим більше продати», — каже Валерія.
Родина Крилевських — двічі переселенці. У 2014 році Валерія разом з чоловіком виїхали з Костянтинівки Донецької області та оселились в Осиновому Куп’янського району. У 2022 довелося переїжджати до Харкова.
«Ми з цього жили»
У ящиках на прилавку — продукція Лариси Поправки: огірки, зелень, цибуля, часник, м’ята. Лариса виростила все у відновленій теплиці вдома у селі Студенок. Їй 56 років, майже 30 займається фермерством.
«Так, у нас було багато теплиць, приблизно 6 соток. Усе вирощували на продаж. Ми ще з цього жили. Помідори, огірки, перець, зелень, петрушка, кріп. Працювали… Возили продавати у Святогірськ, Ізюм. Гуртовики купляли», — згадує Лариса.
Покинути все довелося у 2022 році, коли у квітні у ході боїв за Ізюм село перейшло під контроль російської армії, розповідає фермерка. Повернулися після деокупації у вересні 2022 року, тоді й побачили — всі теплиці розбиті, будинок пошкоджений. Усе починали з нуля.
«Тоді ж приїхали волонтери. Вони запропонували допомогти, щоб якось заробити, відбудувати свою будівлю, подвір’я, сараї, щоб все починати з початку. Так що це дуже корисно, дуже», — додає Лариса.
«Все, щоб займалися улюбленою справою»
У «Лавці деокупації» свою продукцію реалізують сім фермерів зі Студенка, розповідає співорганізаторка проєкту Наталя Артюшенко:
«Ми зробили зібрання разом зі старостою села. Зробили оголошення, що хочемо надати теплиці, насіння, добрива. Все-все, щоб вони займалися своєю улюбленою справою. А від них продукцію, яку вони класно вирощують».
Проєкт підтримують благодійні фонди «Волонтерська UА», IT-компанія Plarium, гуманітарна організація NovaUkraine та House of Europe (програма Європейського Союзу, що пропонує можливості для творчості та професійного обміну українців).
«Допомогли придбати теплиці для фермерів, закупили для фермерів насіння, добрива. Прилавок зробили власноруч майстри, які ремонтують дахи у деокупованих селах Ізюмщини», — розповідає Наталя.
До організаторів проєкту надходять запити від інших фермерів з Харківщини. У майбутньому планують розширятися.
«Нам хочеться, щоб про цей проєкт дізнався весь світ! Перше, розширення — робити закрутки з цих овочів і не тільки. Потім ми думаємо виходити на український ринок, не тільки Харкова. Взагалі було б дуже класно поставити «Лавку деокупації» на міжнародному ринку і це наша велика мета!»
Поки «Лавка деокупації» працює у тестовому режимі (фуд-корт «7-й склад», вул. Скрипника, 7). За актуальним графіком її роботи можна стежити на сторінці в Instagram.