Військовий облік для жінок: у Міноборони роз’яснили процедуру
Міністерство оборони оновило перелік професій, представниці яких повинні стати на військовий облік протягом 2022 року.
Перелік спеціальностей і професій, представниці яких зобов’язані стати на військовий облік, затвердили наказом Міністерства оборони №313, що набув чинності 17 грудня. Його видали згідно із законом «Про військовий обов’язок і військову службу», ухваленим 30 березня.
Список оновили: відтепер у ньому понад 30 фахових напрямків з окремими спеціальностями: від маркетингу, менеджменту, психології – до журналістики, бібліотечної справи, ветеринарії тощо. Їх додали як «споріднених з відповідними військово-обліковими».
Ставати на облік як військовозобов’язані мають жінки від 18 до 60 років.
Процедура не відрізнятиметься від такої ж для чоловіків, заявив на пресконференції 23 грудня начальник управління персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.
«Є певний перелік професій, які мають бути поставлені на облік. Жінка має поінформувати свого керівника підприємства, прийти до центру комплектування протягом 2022 року та з’ясувати, чи підлягає вона військовому обліку, бо є вікові обмеження і за здоров’ям», — розповів він.
Щоб зареєструватися, слід написати заяву та надати документи: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб і народження дітей (якщо є), про закінчення навчального закладу, а також довідку з місця роботи.
У військкоматі вирішать, чи підлягає жінка військовому обліку. Якщо так — її скерують на військово-лікарську комісію.
Стати на військовий облік треба упродовж 2022 року, каже начальник Київського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Валерій Куценко.
З 2023-го жінок, які не стали на облік, та підприємства, де вони працюють, штрафуватимуть так само, як і чоловіків.
«Всі штрафи у питанні постановки на облік військовозобов’язаних жінок — за чоловіками це вже працює, ми перевіряємо підприємства — у 2022 році не діятимуть. У 2022 році ми їх тільки прийматимемо на військовий облік. Надавати допомогу керівникам підприємств та організацій ми будемо тільки з 2023 року. З 2023 року підприємства не мають права приймати неврахованих жінок на роботу. Підприємства і так ведуть цей облік для чоловіків, тепер будуть і для жінок», — наголосив Куценко.
Роман Горбач додав, що цей процес «і призначений для того, щоб підрахувати кількість жінок».
За ухилення загрожують штрафи. Як пише «Бі-бі-сі», після пресконференції Валерій Куценко назвав суму від 850 грн для жінок і від 5500 грн для підприємств, де вони працюють.
Наразі ст. 210 КУпАП (порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку) передбачає штрафи від 510 до 850 грн. Повторно упродовж року або в особливий період — від 850 до 1700 грн.
Ст. 210-1 (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) передбачає для громадян 1700-3400 грн штрафу (повторно чи в особливий період — до 5100 грн). Для посадових осіб — 3400-5100 грн (або, відповідно, до 8500 грн).
Фото на головній: Сухопутні війська ЗСУ
-
Теги:
- армія,
- військові,
- ЗСУ,
- Міноборони