Web Analytics
«Вітер піднявся — і до нас дійшло»: жителька Студенка — про лісову пожежу | MediaPort

У селі Студенок Ізюмського району триває гасіння осередків лісової пожежі, яка, за даними ДСНС, прийшла на Харківщину з Донеччини та охопила щонайменше 5 тисяч га. Складність полягає в тому, що після російської окупації територія забруднена мінами, пожежа — стихійна, верхова. 

Згоріли сараї та худоба, сусіди без житла

Жителька Студенка Наталія Припроста вдруге втрачає майно під час російської окупації у 2022 були знищені споруди в її дворі, пошкоджено дім, загинула худоба. Тепер сараї та тварини згоріли у пожежі. Дім і теплиці (їх відновили за підтримки волонтерського проєкту «Лавка деокупації») встояли.

«Сараї погоріли повністю, з тваринами з усіма — свинями, гусями. Будинок врятували, тільки вікна полопалися. Обливали водою дах. Теплиці стоять. Кругом мене хати всі погоріли. Воно ж заросло і усе погоріло», — описує Наталія.

  • Фото: Наталія Припроста
  • Фото: Наталія Припроста

Вогонь йшов з боку Донеччини. Хата сестри Наталії згоріла, родина встигла евакуюватися і вивезти лежачу матір.

«Воно швидко з Ярової до нас пішло. Горіла Ярова, Новоселівка. Верховий ліс. Вітер піднявся — і до обіду до нас дійшло. А як прийшло у село, розділилося: по лісу одна частина вогню пішла, одна по лугу. Луг у нас замінований. Почало вибухати. Нас вивезли в Яремівку. Я все, що встигла, згребла, всі папери. Ми до ранку побули, а зранку нас у село пустили», — продовжує Наталія.

  • Споруди біля дому Наталії знищені. Фото: серпень 2024
  • Худоба згоріла. Фото: серпень 2024
  • Наталія Припроста біля дому у серпні 2024. Хату вдалося захистити від вогню

Вдома тепер чергують: гасять осередки, якщо бачать займання.

«Ми зараз вдома, нам привезли генератор. Вмикаємо, де бачимо, що ще горить, гасимо, вітер піднімається і роздуває. Немає слів. Ми хоч хату зберегли, сараї з тваринами погоріли. А люди без нічого залишились. У мене по сусідству будинки повністю погоріли», — продовжує Наталія.

На її думку, рятувальники та місцевий голова роблять все, що в їхніх силах.

«Під’їхати близько не можна, в лісі розриваються снаряди, село заросло бур’янами. Вони, де змогли під’їхати, гасили. Голова [Сергій Кохан] цілу ніч бігав, гасив. Він молодець у нас, що там казати. Він до кожного бігав, питався, де встиг повипускати худобу. Були автобуси евакуаційні. Все, що могла, то і робила влада», — каже жителька Студенка.

Згоріли понад 150 будинків

Пожежі сприяє суха спекотна погода та поривчастий вітер, зазначає ДСНС України. На Донеччині евакуювали трьох людей, загасили пожежу у 32 будинках, восьми господарчих спорудах. Зі Студенка виїхали загалом понад 600 людей, 200 з них — централізовано, решта — своїм транспортом.

На Харківщині рятувальник підірвався на вибухівці, постраждала також 69-річна жінка.

«Вогонь пройшов близько 5 тисяч га, знищено чималу площу лісу та понад 150 приватних будинків. На Харківщині постраждала 69-річна жінка, а внаслідок детонації одного з ВНП поранення отримав рятувальник ДСНС. Рішенням місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій організовано евакуацію мешканців села Студенок. Наразі за підтримки представників місцевого самоврядування, поліцейських та рятувальників евакуювали уже близько 200 людей», — повідомляє ДСНС.

Пожежу гасять понад 700 рятувальників з різних областей, залучили близько 200 одиниць техніки, піротехніків, пожежні потяги.

  • Фото: ДСНС

На Харківщині працюють рятувальники з Полтавщини та Донеччини, повідомив у телемарафоні голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. За його словами, пожежа непередбачувана.

«Її небезпека в тому, що вона поверхнева, йде поверх крон лісових насаджень. Вона дуже швидко розповсюджується і спрогнозувати її розповсюдження та напрямок практично неможливо, куди дме вітер, туди вона йде. За одну годину було охоплено полум’ям більше ніж 150 домоволодінь, тому ми мали екстрено провести евакуаційні заходи. Евакуйовано більше 200 мешканців, весь абсолютно населений пункт. Локалізація пожежі триває. Під загрозою населений пункт Оскіл, ми наразі проводимо всі необхідні наради. На місці розгорнуто штаб, працюють всі екстрені служби. До нас стягнута додаткова техніка із Дніпропетровської та Полтавської областей», — сказав Синєгубов.

Пожежа майже локалізована — Масельський

Пожежа вже не поширюється, розповів «МедіаПорту» голова Ізюмської районної військової адміністрації Степан Масельський.

«Пожежа практично локалізована. Зараз розповсюдження немає. Є джерела загоряння. Люди самі повернулися оцінити збитки, що вціліло, що не вціліло. Заборони на в’їзд немає. Загрози для життя населення немає. Не повернулись тільки маломобільні», — сказав Масельський.

Скільки будинків знищено, з’ясовують. Більшу частину населеного пункту обійшли, оцінка наслідків триває.

«Там ще задимленість. Зараз працюють групи, які обходять і фіксують пошкодження. Чи частково пошкодження, чи повністю, чи залишилося… Я думаю, протягом години-двох будемо мати повну достовірну інформацію», — пояснив він.

За словами Масельського, місцева адміністрація звертатиметься до обласної адміністрації, щоб люди могли отримати компенсації за втрачене майно.

«Ми будемо звертатися і до обласної адміністрації, щоб опрацювати механізм компенсації на пошкодження. Продукти, вода, посуд, постільна білизна, матраци зараз будемо завозити. Ми клич серед людей не давали, я думаю, вони самі будуть приносити. Зараз надаємо списки неурядовим організаціям для надання і грошової допомоги, і чим необхідно. Допомогу матеріальну — коли будемо розуміти масштаб збитків, пошкоджень. Звісно, буде юридична допомога надаватися, якщо документи погоріли, є люди, які залишилися ні з чим», — сказав Масельський.

Збір на підтримку жителів Студенка оголосили волонтери проєкту «Лавка деокупації». З вечора 2 вересня вдалося зібрати майже 25 тис. грн. Овочі зі Студенка можна купити на території фудкорту «7 склад» до 20:00 3 вересня.

Читайте також: Що відомо про лісову пожежу на Харківщині на ранок 3 вересня