Web Analytics
Відмовилися чи відклали? Що відомо про реорганізацію Харківського палацу дитячої та юнацької творчості | MediaPort

Троє дітей Олени Дармо відвідують гуртки у Харківському палаці дитячої та юнацької творчості. Вони — одні з понад трьох тисяч вихованців комунального закладу. Осередків позашкільного розвитку дітей у воєнному Харкові обмаль, тож родина користується усіма доступними можливостями. На початку вересня батьки дізналися про ймовірну реорганізацію установи. У чому полягає її ідея, що непокоїть батьків та керівництво Палацу і як відреагувала комісія освіти облради? 

Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості наступного року відзначатиме 90-річчя. На базі закладу діють 275 гуртків, які відвідують понад три тисячі дітей. Через російське повномасштабне вторгнення в Україну частина гуртків працює онлайн. Тут проводять майстер-класи з танців, вокалу, театрального мистецтва, гри на музичних інструментах, вивчають іноземні мови. З театрального гуртка починали й діти Олени Дармо.

«Ставили багато спектаклів, в тому числі на Новий рік, розповідає Олена Дармо. Ми дізналися про можливу реорганізацію з медіа. Незрозуміло було, чому це відбувається. Ніхто не пояснив це питання. Воно для нас найголовніше. Ми звернулися з листами до президента України, були публікації у соцмережах — із запитанням: «Де наші діти у цьому питанні?» Розуміння немає поки що».

Занепокоєння щодо роботи Палацу виникли ще у липні, розповідає директорка Палацу дитячої та юнацької творчості Тетяна Підберезкіна. Тоді обладміністрація хотіла забрати частину території Палацу — 2,9 га еколого-натуралістичного відділу на вулиці Коцюбинського, 15 (у парку «Соснова гірка») — та створити новий комунальний заклад «Харківський обласний еколого-натуралістичний центр». 

«Майже одночасно із листом від ХОВА на території еколого-натуралістичного відділу Палацу дитячої та юнацької творчості, по вулиці Коцюбинського, 15, біля входу, з’явилися стенди з візуалізацією концепції реконструкції еколого-натуралістичного підрозділу із влаштуванням споруди цивільного захисту. Судячи зі світлин, на три гектари землі у центрі Харкова під час повномасштабної війни хтось вирішив витратити чимало грошей. Проте автор проєкту і той, хто його погодив, лишаються інкогніто: жодних вихідних даних на цьому борді немає», — звернули увагу представники громадської організації «Харківський антикорупційний центр». 

Фото: Харківський антикорупційний центр

23 липня еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості у супроводі заступниці начальника ОВА Віти Ковальської відвідав міністр освіти Оксен Лісовий. Він задекларував закладу свою підтримку, адже під час війни, як написала ОВА, «комунальний заклад став «ноєвим ковчегом» для багатьох тварин і понад 300 видів екзотичних рослин які були збережені співробітниками установи».

«Я є прихильником позашкільної освіти, будь-якої неформальної освіти. Функціонування такого еколого-натуралістичного осередку на базі обласного Палацу дитячої та юнацької творчості у Харківській області є вкрай важливою передумовою для повернення сімей до регіону. Тому ініціатива потребує всебічної підтримки як з боку обласної влади, органів місцевого самоврядування, так і профільного Міністерства. Якщо цим людям дати більше ресурсів, вони зроблять абсолютно неймовірні речі для міста, для області і, найголовніше, для дітей. Наразі унікальний об’єкт потребує всебічної уваги й залучення коштів приватних інвесторів і міжнародних партнерів. На рівні Міністерства готові працювати в цьому напрямку», — сказав Оксен Лісовий.

Турбота про дітей та підлітків Харківщини є одним із пріоритетних напрямків роботи обласної військової адміністрації, наголосили своєю чергою в ОВА.

  • Усі фото: Харківська ОВА

З відокремленням відділу, яке запропонувала ОВА, у Палаці не погодилися, каже Тетяна Підберезкіна. Вона не виключає, що це стало причиною подальших подій. Заступник начальника ОВА Євген Іванов звернувся до голови Харківської облради Тетяни Єгорової-Луценко із проханням винести на розгляд чергової сесії наступне питання:

«Про припинення комунального закладу «Харківський обласний палац дитячої та юнацької творчості» шляхом реорганізації (приєднання) до комунального закладу «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради та його перейменування на комунальний заклад «Харківський обласний центр позашкільної освіти» Харківської обласної ради». 

«Можливо, це як результат, що ми не погодилися на відокремлення одного з найстаріших наших відділів… Я не хочу нічого домислювати, тому що розумію, що перед людьми, які очолюють нашу область, теж стоять якісь виклики. І оптимізація не тільки нашого закладу, а багатьох закладів, на жаль, відбувається під час війни. На захист свого закладу можу сказати, що Палац є Палац. Він жив, він перший Палац в Україні й взагалі у світі. Дуже багато людей стали на його захист», — коментує Підберезкіна.

На підтримку діяльності Палацу передусім стали батьки вихованців.

«Наші батьки об’єдналися, писали, підписували листи. Ми були дуже стурбовані. Ми розуміємо, оптимізація. Але треба обговорювати, по-перше, з колективами. Треба розуміти, що позашкільна освіта необхідна, особливо зараз. Коли вона надає більш впевнену позицію у навчанні дітей, надолуженні освітніх втрат», — каже директорка закладу.

Необхідність відокремлення відділу, створення нового комунального еколого-натуралістичного центру депутатам пояснювали нібито готовністю міжнародних партнерів профінансувати відновлення Палацу дитячої та юнацької творчості, але без еколого-натуралістичного напряму, розповіла голова комісії з питань науки, освіти та духовності Харківської облради Галина Куц. Водночас у Харківській ОВА кажуть, що реорганізація дасть економію у 1,5 млн грн і тільки покращить якість освітніх послуг, прокоментували у пресслужбі обладміністрації 11 вересня:

«Об’єднання Харківського обласного палацу дитячої та юнацької творчості зі станцією юних туристів має на меті створення єдиного потужного центру, який забезпечить високу якість освітніх послуг для дітей та молоді Харківської області.

Проєкт даного рішення гарантує збереження всіх гуртків та секцій, які працювали в обох закладах. Усі матеріали, обладнання та інвентар будуть передані в об’єднаний заклад. Крім того, передбачається розширення пропозиції гуртків за новими перспективними напрямами, такими як STEM-освіта, робототехніка, програмування та іншими.

Оптимізація адміністративного апарату в результаті об’єднання закладів дозволить зекономити близько 1,5 млн грн за рахунок зменшення витрат на оплату праці. При цьому усі педагоги та вихователі збережуть свої робочі місця».

«Робочий проєкт» і «візуалізація майбутнього»: що кажуть в освітньому департаменті ОВА

Станом на 20 вересня у Департаменті освіти та науки Харківської ОВА переконують, що ідея реорганізації Палацу у порядку денному вже не стоїть. Це був лише робочий проєкт, говорить директорка департаменту Ольга Безпалова. Її коментар «МедіаПорту» надали у пресслужбі ОВА (інтерв’ю повністю опублікував «Об’єктив»).

«На даний момент ані на засіданнях профільних комісій Харківської обласної ради, ані в порядку денному Харківської обласної ради питання про будь-яку реорганізацію Палацу дитячої та юнацької творчості немає. Той проєкт, який був у ЗМІ (до речі, я його не бачила, я про нього дізналася тільки із обговорення) — так, він був, але це був проєкт. Оскільки зараз відбувається дискусія в цілому по Україні щодо оптимізації закладів, це стосується не тільки освіти, а й культури, соцзахисту, медицини, тому в межах роботи над можливою оптимізацією розглядаються різні варіанти й шляхи. І це був робочий проєкт. Проєкт і документ — це різні речі», — наполягає Безпалова.

Ідея реконструкції території еколого-натуралістичного відділу Палацу є у післявоєнних планах, підтверджує директорка департаменту. Чому банер із проєктом від невідомого виконавця з’явився там зараз, Безпалова коментує так:

«Так, дійсно, на огорожі території є банер — це візуалізація того, як у найближчому або віддаленому часі можна буде вдосконалити територію. Оскільки там є велика кількість тварин, які перебувають у вольєрах і є бачення, можливо, колись потім, зробити належні вольєри для тварин, для того, щоб вони могли перебувати там взимку, інші вольєри — для літнього перебування. Це візуалізація майбутнього — те, щоб ми хотіли побачити, коли будуть гроші, коли закінчиться війна і можна буде дітям відвідувати заклад».

«Йшлося про те, що доцільно б створити ветеринарну клініку, оскільки еколого-натуралістичний відділ, велика кількість тварин перебуває на території, коні, кози, різні птахи. Тому доцільно було б створити ветеринарну клініку для тварин, які перебувають на території і, можливо, отримувати прибуток за рахунок інших відвідувачів», — додала вона.

Директорка департаменту не змогла відповісти, хто робив візуалізацію проєкту («на волонтерських засадах»), кошти на проєкт не виділяли.

19 вересня, поки «МедіаПорт» спілкувався із директоркою Палацу дитячої та юнацької творчості Тетяною Підберезкіною, їй надійшла відповідь від обласного департаменту освіти та науки.

«Створення на території еколого-натуралістичного відділу Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» (м. Харків, вулиця Коцюбинського, 15) нового закладу позашкільної освіти не планується», — йшлося у листі.

Це дає надію працівникам Палацу, що в обладміністрації відмовилися від будь-яких планів щодо відокремлення чи реорганізації.

Голова освітньої комісії облради Галина Куц радить колективу не поспішати радіти. За схожим алгоритмом обладміністрація на початку року запустила процес реорганізації комунального закладу «Харківська академія неперервної освіти» (шляхом приєднання до іншого КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія»).

«У січні директор департаменту надіслала лист в Академію неперервної освіти — це єдиний заклад, який займається стажуванням вчителів і по закону має бути в кожній області — «зберіть колектив, розгляньте питання об’єднання з гуманітарно-педагогічною академією». Що робить ректор? Ректор вказує на незаконність, тому що за статутом реорганізовувати, ліквідовувати може тільки обласна рада, але не обладміністрація».

Тоді депутати зібралися на комісію, викликали представників зацікавлених сторін і ставили питання керівниці департаменту, згадує депутатка:

«Я кажу: ви не власник, власник ми, депутати, ви поза нашою спиною їм вказуєте, що їм робити, з ким об’єднуватися? Вони навіть якби вас послухалися, це ж незаконно. Відповідь: так це ми просто опитували. Я питаю: так ви збираєтесь їх реорганізувати? «Ні-ні, не збираємось». Проходить вісім місяців — бабах, уже цілий документ на цю раду, що їх ліквідовують. Тобто я не можу вірити цим словам».

Питання щодо Академії неперервної освіти депутати мали розглядати на сесії 20 вересня, але її перенесли на 3 жовтня (профільна комісія реорганізацію не підтримала, ще одна комісія не зібралася). Галина Куц припускає, що обладміністрація цього питання не залишить, і після розгляду реорганізації Академії неперервної освіти візьметься за Палац дитячої та юнацької творчості.