Web Analytics
Відкриття «зернового коридору»: як відреагували Зеленський та Ердоган | MediaPort

Перше судно з українським збіжжям 1 серпня вийшло з порту Одеси, заблокованого російським флотом від початку війни. Безпеку морського коридору для нього підтверджують партнери-гаранти — ООН і Туреччина. На борту — 26 тис. тонн кукурудзи.

Перший корабель з продовольством вийшов з порту Одеси вранці 1 серпня, повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Судно Razoni під прапором Сьєрра-Леоне прямує до порту Тріполі у Лівані. Воно рухатиметься коридором, безпеку якого підтверджують партнери-гаранти — ООН і Туреччина. На борту — 26 тис. тонн української кукурудзи.

«Україна є четвертим найбільшим експортером кукурудзи в світі, тому можливість його вивезення через порти — це колосальної ваги успіх для забезпечення глобальної продовольчої безпеки», — зазначив міністр.

Фото: Facebook/Олександр Кубраков
Фото: Facebook/Олександр Кубраков

Нині в одеських портах ще 16 суден вже чекають на свою чергу.

«Це ті судна, які були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення Росії. Паралельно отримаємо заявки на прибуття нових суден для завантаження агропродукцією. У найближчі тижні за підтримки наших партнерів ми плануємо вийти на повну потужність перевалки сільськогосподарської продукції», — зазначив Кубраков.




Президент Володимир Зеленський зазначив, що після першого відправлення зерна поки зарано робити будь-які висновки та прогнозувати подальші події.

«Але порт запрацював, експортний рух почався, і це можна назвати першим позитивним сигналом того, що є шанс зупинити розгортання продовольчої кризи у світі. Наразі все залежить від виконання безпекових параметрів ініціативи, а це — відповідальність партнерів, насамперед Організації Об’єднаних Націй і Туреччини», — сказав він у вечірньому відеозверненні.

За словами глави держави, не слід мати ілюзій, що Росія утримається від спроб зірвати експорт українського зерна.

«Росія послідовно провокувала голод в країнах Африки та Азії, які традиційно імпортували значні обсяги українського продовольства. А зараз, в умовах надзвичайної спеки цьогоріч у Європі, загроза цінової кризи та певного продовольчого дефіциту є також і для частини європейських країн», — зауважив Зеленський.

Він додав, що користь для України — не лише в мільярдах доларів валютної виручки, а й у робочих місцях: у вирощуванні експортних аграрних культур брали участь близько пів мільйона людей, а якщо додати суміжні галузі — то ще мільйон.



Президент Туреччини Реджеп Ердоган назвав відкриття «зернового коридору» значним дипломатичним успіхом. За його оцінкою, ризиків зазнавала продовольча безпека третини населення світу.

Ердоган зазначив, що коли корабель досягне Босфору, то перейде під керування делегації з представників України, Росії, Туреччини та ООН. А далі — прямуватиме до порту, де розвантажуватиметься.

«Ми вважаємо, що інші судна продовжать перевезення зерна та інших продуктів харчування у межах встановлених умов. Ця робота, розпочата під керівництвом нашої країни, є важливим дипломатичним успіхом задоволення гуманітарних потреб. Сподіваюся, ми зможемо поширити аналогічні дипломатичні успіхи на інші сфери, особливо на енергетику», — цитує президента Туреччини Anadolu.

Реджеп Ердоган пообіцяв і далі докладати зусиль «для завершення війни в Україні та встановлення міцно миру в регіоні».


Блокування Росією українських морських портів на тлі її широкомасштабного вторгнення спричинило зернову кризу у світі. Перші кроки до її розв’язання вдалося зробити лише наприкінці липня, коли Організація Об’єднаних Націй та Туреччина погодилися гарантувати вивезення української агропродукції Чорним морем. Для цього Україна та РФ підписали з ООН і Туречччиною окремі угоди.

Від російського обстрілу 31 липня загинув Герой України, генеральний директор аграрної компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський. В Офісі президента та у Миколаївській облраді стверджують, що окупанти поцілили в будинок Вадатурського навмисне. Одна з версій — плани Вадатурського щодо участі у подоланні зернової кризи.