Web Analytics

Вибори мера Харкова: комітет ВРУ звернеться до міськради

Парламентський Комітет з питань організації державної влади ухвалив рішення про звернення до Харківської міської ради. Депутати проситимуть надіслати рішення про взяття до відома факту смерті міського голови Геннадія Кернеса.

Ситуацію з обранням мера Харкова розглядали під час засідання комітету 27 січня. Нардепи поки не можуть розглянути питання про позачергові вибори, оскільки комітет не отримав повний пакет документів.  

Голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко («Слуга народу») запропонувала звернутися до міськради із проханням надіслати необхідний документ.

«Я думаю, що жоден з членів комітету не буде ставити під сумнів сам факт смерті пана Кернеса, але для дотримання юридичної чистоти і юридичної процедури, ми зобов'язані дочекатися рішення ради Харківської міської й переконатися у тому, що юридично усі процедури витримані. І вже на підставі такого клопотання і наявного рішення ми зможемо повноцінно перейти до розгляду питання щодо призначення позачергових виборів», — вважає Загоруйко.

Фото: Facebook/Аліна Загоруйко

Її колега Дмитро Микиша («Слуга народу») заявив, що затягування із призначенням виборів — провина міської ради, а не парламенту.

«Зараз будуть інсинуації, що Верховна Рада затягує процес щодо призначення позачергових виборів. Ні, це не так. Ми діємо виключно в рамках закону. Закон наразі нам не дозволяє це зробити. Я хочу, щоб всі харків'яни це почули. Харківська міська рада, яка збиралася 30 грудня могла прийняти це рішення і надіслати до комітету. Цього не було зроблено», — сказав Микиша.

На думку заступника голови комітету Олександра Качури («Слуга народу»), депутати надто бюрократизують процес. Він заявив, що простіше зателефонувати до секретаря міськради Ігоря Терехова та спитати, чому той досі не надіслав документи. Качура назвав це «питанням одного дня» і висловив упевненість, що за необхідності комітет може зібратися позачергово, аби вирішити питання з виборами в Харкові.

«Питання про свідоцтво. Що нам заважає звернутися від комітету до Міністерства внутрішніх справ, щоб вони підтвердили, що зафіксована смерть? У чому проблема? Не треба перетворювати на політику це... Ми поки будемо займатися листуванням, писати звернення, папірці, дуже багато буде витрачено часу», — каже депутат.

Водночас його колеги Андрій Клочко («Слуга народу») та Роман Лозинський («Голос») наполягали, що комітет може діяти виключно у межах законодавства. Лозинський також зауважив, що бачить «політичну позицію» міськради, а не юридичну колізію.

«Харківська міська рада, яка приймала рішення про траур у місті, не змогла водночас прийняти рішення про взяття до відома факту смерті. І очевидним є те, що це не юридична колізія, а політична позиція», — сказав він.

Голова підкомітету Олександр Корнієнко («Слуга народу») попередив, що рішення, які ухвалюються із порушенням процедури, можуть оскаржити у суді — це наражає на ризик «і волевиявлення, і декілька мільйонів гривень на вибори з міського бюджету».

У підсумку комітет погодився з пропозицією Аліни Загоруйко: звернутися до міськради та попросити копію рішення. «За» висловилися 18 депутатів, «проти» — жодного.

Засідання комітету 27 січня. Фото: кадр онлайн-трансляції

Нині обов’язки мера Харкова виконує секретар міської ради Ігор Терехов, якого обрали на першій сесії VIII скликання. Кандидатуру Терехова висунув міський голова Геннадій Кернес — відповідне подання надійшло в електронному вигляді з цифровим підписом.  

Секретаря міськради обирали таємним голосуванням. В ньому взяли участь 75 депутатів, з них «за» висловилися 73, «проти» — один, ще один утримався. Деякі обранці висловлювали сумніви щодо законності голосування. Депутатка міськради Аліна Мустафаєва звернулася до прокуратури, називаючи обрання незаконним. Правоохоронці порушили кримінальну справу. Міськрада у відповідь заявила, що працює «виключно в рамках українського законодавства, яке не тільки дозволяє, але й стимулює використання електронного документообігу».


Втретє обраний мером Харкова Геннадій Кернес із середини вересня лікувався від ускладнень коронавірусної хвороби у берлінській клініці «Шаріте». Стан міського голови погіршувався, і 17 грудня близькі Кернеса повідомили про його смерть. Мера поховали у Харкові 23 грудня.

Фото на головній: Комітет з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування